محوریت اعتیاد، تبدیل حس بد به حس خوب

محوریت اعتیاد، تبدیل حس بد به حس خوب

این مطلب مربوط به یکی از جلسات هفتگی است که برای خانواده‌ها در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه برگزار می‌شود:

به عنوان روانشناس در بهترین و موفق ترین مراکز ترک اعتیاد تهران این جمله را زیاد می‌شنوم: وقتی مواد می‌زنم حسم خوب می‌شود و هیجان منفی از بین می‌رود. اما در ابتدا باید با مواردی که در انسان حس بد ایجاد می‌کند آشنا شویم.

 

چه مواردی حس بد ایجاد می‌کند؟

 

 • عصبانیت  
 • بیقراری
 • غمگینی  
 • اضطراب 
 • بی حوصلگی
 • تنها ماندن 
 • خستگی
 • طرد شدن
 • خجالت
 • حسادت
 • کلافگی
 • درد بدنی
 • بی خوابی 

 

 

چه مواردی حس خوب ایجاد می‌کند؟

 

 • موفقیت تحصیلی
 • خانواده
 • پول
 • شغل
 • دلخوشی
 • فعالیت هنـری

 

چه مواردی حس خوب ایجاد می کند

 

موفقیت تحصیلی

اصولا رسیدن به هدف در ما حس خیلی خوبی ایجاد می‌کند. حال این هدف می‌تواند موفقیت در زمینه تحصیلات و طی کردن مدارج بالا باشد.

 

خانواده

وجود خانواده حمایتگر که در تمام لحظات زندگی در کنار فرد و پشتیبان او هستند حسی خوب و دلگرم کننده در فرد ایجاد می‌کند و می‌تواند در موفقیت‌های بیشتر وی تاثیرگذار باشد.

 

پول

گاهی برخی خانواده‌ها که به کمپ خصوصی ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند مواردی را بیان می‌کنند :

اینقدر پول داشت می‌رفت مواد می‌خرید، کوکائین می‌زد سرکار هم نمی رفت، خرج خانه را هم می‌داد و آب از آب تکان نمی‌خورد.  

باید بدانیم ماهیت پول خوب است چون باعث ایجاد آسایش می شود ولی ابزار آرامش نیست. بعضی افراد امکانات آسایش مثل ماشین، خانه، ویلا دارند ولی آرامش ندارند. پس الزاماً کسی که پول دارد نمی‌تواند حس خوبی داشته باشد. در واقع آرامش در گرو پول داشتن یا نداشتن نیست.

 

شغل

آیا شغل حس خوب بوجود می‌آورد؟

شغل می‌تواند باعث ایجاد حس خوب در فرد شود زیرا برای انسان هویت ایجاد ‌کرده و حس خوب بوجود می‌آورد. به طور مثال کسی که خیاط است وقتی از او می‌پرسند شغل شما چیست؟ می‌گوید من خیاط هستم. شغل خیاطی به این فرد حس خوبی می‌دهد چون احساس می کند به واسطه این شغل هویتی دارد.

 

دلخوشی

چه چیزهایی مایه دلخوشی است؟

سعی کنیم برای این که ما حس خوب داشته باشیم از دلخوشی‌های کمی ساده تر لذت ببریم. مثلا کسی که با همسرش در یک زمینه‌هایی تفاهم ندارد نباید همه دلخوشی‌ها از زندگی‌اش  برود. همین که سقفی بالای سرش هست، غذای خوبی درست می‌کند و یا فرزندان خود را می‌بیند که درس می‌خواند و موفق هستند همین موارد باعث ایجاد حس خوب در فرد می‌شود. اگر آخر هفته اعضای خانواده دورهم جمع می‌شوید و کنار هم هستید این هم دلخوشی هست که باعث ایجاد احساس خوب می‌شود. تمرین کنیم از کوچک ترین لحظات زندگی استفاده کنیم و دلخوشی و حس‌های خوب ایجاد کنیم.

اگر پدر و مادرها بتوانند با مسائل کوچک این حس خوب را ایجاد کنند و به فرزندان خودشان منتقل کنند نوجوان آن‌ها با اولین آسیب بیرون نمی زند و گرفتار بیماری اعتیاد نمی‌شود.

 

 فعالیت‌های هنری

فعالیت‌های هنری جزء مولفه‌هایی است که می‌تواند حس خوب زیادی در فرد ایجاد ‌کند. طبق تحقیقات مردم در دو حالت به موسیقی گوش می‌دهند. یک زمانی که خیلی شاد هستند و یک زمانی که خیلی غمگین هستند.

منظور از فعالیت‌های هنری الزاماً موسیقی نیست بلکه هر فعالیت هنری که فرد بتواند انجام بدهد که حس خوب در او ایجاد کند مثل گل آرایی

 

 
 مطلب مرتبط: کمپ مدرن ترک اعتیاد و الکل فرمانیه: مصرف الکل چه تاثیری بر روی مغز نوجوانان می گذارد؟
 

 

 افراد برای رهایی از حس بد چه می‌کنند؟

 

 گشتن در خیابان 

اگر پدری برای این که خودش را از حس بد رها کند لباس بپوشد و از خانه بیرون برود به فرزند خودش یاد داده زمانی که حالت خوب نیست می‌توانی از خانه بیرون بزنی.

خیلی از افراد گشتن در خیابان را برای رهایی از حس بد استفاده می‌کنند ولی جوابگو نیست. ما به عنوان روانشناس که سالهاست در حوزه ترک اعتیاد فعالیت داریم توصیه می‌کنیم وقتی حمله عصبی به شما دست می‌دهد اشکالی ندارد بیرون بروید و قدم بزنید ولی نه این که همیشه این کار را انجام دهید.

بنابراین برای این که از این حس بد نجات پیدا کنیم به عنوان مولفه‌ای که بخواهیم همیشه  استفاده کنیم در نظر نگیریم مخصوصاً کسانی که نوجوان دارند چون الگوی مستقل محسوب می‌‌شوند.

 

صحبت کردن با دوستان

صحبت کردن با دوستان هم برای رهایی از حس بد گزینه خوبی است اما به فرزندان خود یاد بدید که چه کسی دوست تر و بهتر از پدر و مادر. بعضی از بچه‌ها با پدر دوست هستند و بعضی دیگر با مادر نزدیکتر. بگذارید نوجوان خودش انتخاب کند که با پدر صحبت کنه یا مادر. ما به عنوان والدین باید بدانیم دوستان فرزندمان چه کسانی هستند. مثلاً در جلسات روانشناسی که در مراکز ترک اعتیاد برگزار می‌شود از پدر و مادر می‌خواهیم نام پنج مورد از دوستان فرزندشان را بگویند.

 

رفتن به منزل اقوام

به مهمانی بروید به شرط این که حال دوستان خودتان را خراب نکنید. به دوستان نگوییم که حالم خراب بوده آمدم خانه تو.

 

خوابیدن

خوابیدن هم برای بعضی افراد باعث می‌شود از حس بد رهایی پیدا کنند.

 

 تماشای تلویزیون

تماشای تلویزیون و دیدن برنامه مورد علاقه‌تان می‌تواند حس شما را تغییر دهد.

 

خوردن تنقلات

برای رهایی از حس بد خوردن تنقلات اسانس دار و صدادار مثل چیپس توصیه می‌شود. زمانی که چیزی مثل چیپس یا خیار می‌خوریم صدا می دهد. این صدا محرک‌های بیشتری را به مغز تحمیل می کند در نتیجه مغز سریعتر آرام می‌شود.

اصولاً آقایان وقتی اعصابشان خرد است سیگار می‌کشند. ترجیح این افراد این است که دود سیگارشان را ببینند. زمانی که سیگار می‌کشند و دود آن را می‌بینند حس بهتری دارند چون چند حواس درگیر می‌شود. با درگیر شدن حواس بیشتر افکار بد زودتر می‌پرد زیرا مغز در آن واحد روی بیش از یک موضوع نمی‌تواند تمرکز کند.

 

موبایل کامپیوتر

سعی کنید همیشه کلیپ‌های زیبا که مورد علاقه تان است در موبایل خود داشته باشید و زمانی که حال و حس خوبی ندارید نگاه کنید. با این کار به سرعت حستان تغییر می‌کند زیرا حس به سرعت قابلیت تغییر دارد.

 

کتاب

کتاب برای کسانی که اهل کتاب خواندن هستند گزینه بسیار مناسبی است. هر کس بنا به سلیقه‌ای که دارد یک مدل کتاب را انتخاب می کند. کتاب رمان، شعر، قرآن و ....

 

صبر کردن

طبق تحقیقات آستانه صبر ایرانیان ۸ ثانیه است که یک فاجعه محسوب می‌شود. آستانه صبر در موقعیت های اجتماعی سنجیده می‌شود. مثلاً پشت چراغ قرمز

ما ایرانی‌ها آستانه صبرمان پایین است حتی ریسک سبقت‌های پرخطر را به جان می‌خریم.

 

بعضی آدم‌ها غیر منطقی هستند در مقابل این آدم‌ها چقدر صبر کنیم؟

باید بدانیم که در مقابل آدم خوب، خوب رفتار کردن هنر نیست. در مقابل آدم صبور، صبور رفتار کردن هنر نیست. اگر در موقعیتی که طرف تهاجمی است و بد صحبت می‌کند، عصبانی است و توهین می‌کند بتوانیم آرام باشیم و صبر کنیم هنر است. در موقعیت‌های تنش‌زا و نامناسب اگر رفتار مناسب نشان دهیم هنر کردیم.  

زمانی که مخاطبان شما افرادی تحمیل گر و غیرمنطقی هستند سعی نکنید پاسخ بدهید بلکه عبور کنید، رد شوید. وارد بحث نشوید مثلاً بگویید درباره این موضوع بعدا صحبت می‌کنیم یا مثلاً بگویید هنوز قانع نشدم ولی باید راجع به این موضوع بیشتر فکر کنم.

 

ناامیدی چیست؟

ناامیدی چیست؟

 

تا به حال برای شما پیش آمده که حس ناامیدی سراغتان بیاید؟

حس سرخوردگی، شکست عاطفی، حس خیانت، بی‌عدالتی، تنفر مواردی هستند که برای انسان حس ناامیدی ایجاد می‌کنند. از بین این موارد کدامیک برای شما شدیدتر است؟

 

حس سرخوردگی

چه فاکتورهایی می‌تواند زمینه ساز بروز بیماری اعتیاد شود؟

برای یک فرد حس سرخوردگی برای فرد دیگر شکست عاطفی اما به طور ویژه در مورد جوانان و نوجوانان ایجاد حس سرخوردگی حس ناامیدی شدیدی ایجاد می‌کند در نتیجه ممکن است به اعتیاد پناه ببرند.

طوری صحبت نکنیم که باعث ایجاد سرخوردگی در دیگران شود حتی به عنوان شوخی. مراقب ادبیات گفتاریمان باشیم. مراقب شوخی کردنمان باشیم.

 

شکست عاطفی

شکست عاطفی برای همه انسان‌ها ایجاد حس ناامیدی می‌کند. محققان تحقیقاتی را انجام دادند و بحران‌های زندگی را لیست کردند. ۱۰۰ بحران استخراج شد و ۵ بحران اول را پیدا کردند. فکر می‌کنید 5 بحران اول زندگی چیست؟

 • شکست عاطفی
 • از دست دادن عزیزان
 • داشتن بیمار در منزل
 • طلاق
 • مهاجرت رفتن بچه ها از خانه ( سربازی، ازدواج )

اولین انتخاب افرادی که شکست عاطفی می‌خورند رفتن به سمت اعتیاد و مصرف مواد مخدر است.

 

حس خیانت

مواردی وجود دارد که ممکن است اصلا خیانتی در کار نباشد اما زمانی که علائمش را احساس می‌کنیم حس ناامیدی به سراغمان می‌آید.

 

خشم

 آیا خشم ایجاد ناامیدی می کند؟

بله خشم هم می‌تواند حس ناامیدی بسیار زیادی در افراد ایجاد کند به خصوص در مورد افراد عصبی و پرخاشگر و تهاجمی. این افراد خیلی مواقع حس ناامیدی سراغشان می‌آید.

 

بی عدالتی

بی عدالتی هم جزء مواردی است که احساس ناامیدی زیادی ایجاد می‌کند مثلا در خانواده‌ها تبعیض قرار دادن بین بچه‌ها حس ناامیدی زیادی را در کسی که مورد تبعیض واقع شده ایجاد می‌کند.

 

تنفر

سعی کنید تا جایی که امکان دارد از واژه تنفر استفاده نکنید بلکه به جای آن بگویید خوشم نمی‌آید، دوست ندارم چون کلمات بار دارند. مثلا بگویید نسبت به فلان آدم احساس خوبی ندارم نه این که بگویید ازش متنفرم.

 

 
 مطلب مرتبط: علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه
 

 

یادگیری حس بد

 

آیا حس بد قابل یادگیری است؟

بله حس بد اکتسابی است. به عنوان مثال مادر غذایی را می‌خورد و می‌گوید این غذا چیه؟ اصلا از این غذا خوشم نیامد. فرزند او هم با وجود این که هنوز تجربه این غذا را ندارد به دلیل حس بد مادر غذا را نمی‌خورد.

 

سهم یادگیری در دوران کودکی و نوجوانی

تنظیم هیجان یک مهارت است آیا شما می‌توانید در موقعیت‌های پرتنش هیجانات خود را مدیریت کنید؟ هیجان بهتر باعث موفقیت بیشتر می‌شود و بالعکس هیجان منفی سرخوردگی بیشتری ایجاد می‌کند. اساس اعتیاد حس‌بد است و درمان آن آموزش در دوران کودکی و نوجوانی می‌باشد. باید به کودک و نوجوان خود یاد بدهیم از راه درست حس بد را به حس خوب تبدیل کند. اصل یادگیری در ۵ سال اول زندگی رخ می‌دهد و اگر می‌خواهیم جوان ما معتاد نشود می‌بایست از همان دوران کودکی شروع کنیم.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964