چه وقت می‌گوییم فردی معتاد شده است؟

چه وقت می‌گوییم فردی معتاد شده است؟

معتاد کیست؟

از گذشته به یاد داریم که به کسانی معتاد می‌گفتیم که در کوچه‌ها و خرابه‌ها با حالت آشفته و وضعی به هم ریخته در حال تردد هستند و از ظاهر آن‌ها مشخص بود که زندگی سالمی ندارد. در ذهن ما یک فرد معتاد شاید یک فردی با ریش و موی بلند، لباس پاره و کثیف و بی‌خانمان معتاد تلقی می‌شد.

 

معتاد کیست؟

 

امروزه با توجه به پیشرفت در حوزه‌های علوم اجتماعی و روانشناسی، فرد معتاد فقط به شخصی که درگیر اعتیاد به هروئین و یا تریاک است گفته نمی‌شود. می‌توان گفت اشخاصی که دارای الگوی رفتاری شامل ویژگی‌های پیشروندگی، عدم کنترل، اشتغال ذهنی و فکری و ادامه‌دار شدن با وجود تأثیرات مخرب باشند از نظر سازمان بهداشت جهانی معتاد تلقی می‌شوند.

حال این اعتیاد می‌تواند به یک ماده مخدر، محرک و الکل باشد و یا حتی پرخوری، قمار، روابط عاطفی و جنسی و حتی اعتیاد به کار.

 

پیشروندگی بیماری اعتیاد

تجربیات ما در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه ( مجهزترین مرکز ترک اعتیاد در شمال تهران ) گویای این مطلب است که افراد به یک باره معتاد نمی‌شوند. به عنوان مثال فردی که دچار اعتیاد به ماده مخدر تریاک است، قطعاً به مرور و در طول زمان میزان و دفعات مصرفش بیشتر شده و دیگر ذهن او دائماً درگیر تهیه و مصرف ماده مخدر است. این موضوع پیشروندگی بیماری اعتیاد را بازگو می‌کند.

مراجعینی که به مراکز ترک اعتیاد در تهران مراجعه می‌کنند بر طبق آمار حداقل یک تجربه برای ترک اعتیاد داشته‌اند. اما تلاش آن‌ها برای قطع مصرف و یا مصرف کنترلی با شکست مواجه شده و علی رغم مشکلات مالی، خانوادگی، شغلی و ... همچنان به رفتار معتاد گونه خود ( مصرف ماده مخدر) ادامه می‌دهند.

 

پیشروندگی اعتیاد در مورد مدیر معتاد به کار

همین الگوی رفتاری می‌تواند برای رئیس یک شرکت بزرگ و به ظاهر موفق رخ دهد. یعنی پیشروندگی اعتیاد در مورد این مدیر در میزان ساعات کاری و حوزه مسئولیت وی رخ می دهد. می‌توان گفت پیشروندگی بیماری اعتیاد در این مدیر، کم‌کم باعث عدم کنترل اوضاع در او می‌شود.

اگر در زندگی چنین افرادی دقت کنیم می‌بینیم که هرگز نمی‌توانند از یک مسافرت، یک تفریح و یا در جمع خانواده بودن لذت ببرند و دائماً به فکر کار و شرایط کاری خود هستند. با این که اثرات منفی این اعتیاد کاملاً واضح است اما همچنان اعتیاد به این نوع رفتار در خصوصیات این مدیر باقی می‌ماند.

 

پیشروندگی اعتیاد در مورد فرد معتاد به بازی‌های رایانه‌ای

مثال بعدی کمپ فرمانیه در مورد فردی است که به بازی رایانه‌ای معتاد شده است. ویژگی بارز این نوع اعتیاد اشتغال ذهنی در طولانی مدت است. چنین افرادی هر جا که هستند و در هر محیطی یا در مورد موضوع مورد اعتیادشان صحبت می‌کنند یا به آن فکر می‌کنند. می‌بینید که دیگر ویژگی بیماری اعتیاد یعنی اشتغال فکری دائمی چگونه بروز پیدا می‌کند.

 

پیشروندگی اعتیاد در مورد افراد معتاد به اینترنت و گوشی‌های هوشمند

 

پیشروندگی اعتیاد در مورد افراد معتاد به اینترنت و گوشی‌های هوشمند

 

طبق تحقیقاتی که انجام شده ۳۸ درصد افراد دوری از موبایل را بیش از ۱۰ دقیقه تحمل نمی‌کنند. اعتیاد به گوشی و اگر چه مانند مواد مخدر تاثیر مستقیمی روی خانواده فرد و اطرافیان او نمی‌گذارد اما الگوی مشابهی همانند سایر انواع اعتیاد دارد. زمانی که گوشی تلفن همراه را از فرد جدا می‌کنیم وی دچار مشکلات روحی و روانی می‌شود. افسردگی، کاهش کیفیت زندگی، زندگی پر استرس، کاهش روابط خانوادگی، از بین رفتن رشد اجتماعی از دیگر عواقب اعتیاد به اینترنت و گوشی‌های همراه است که باعث شده اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی هم مانند سایر اعتیادها آسیب زا شناخته شود.

البته اعتیاد به اینترنت مربوط به زمان‌هایی است که صرف چیزهای غیرضروری می‌شود نه زمان‌هایی که به دلیل کار یا تحقیق و دانشگاه از اینترنت اشتفاده می‌شود.

 

پیشروندگی اعتیاد در مورد افراد معتاد به ورزش

همه ما می دانیم که ورزش برای بدن انسان مفید و ضروری است اما موارد نادری وجود دارد که در آن فرد از حد تعادل خارج شده و به صورت افراطی به ورزش کردن می‌پردازد. زمانی که ورزش کردن مانند هر فعالیت دیگری به حدی زیاد انجام شود که مانع فعالیت‌های روزانه و نرمال شخص گردد اعتیاد محسوب می‌شود. در این حالت افراد به ورزش کردن معتاد شده‌اند دقیقا مانند اعتیاد به مواد مخدر. 

 

 مطلب مرتبط: معرفی اعتیادی عجیب توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: اعتیاد به داروهای غیر تجویزی
 

با توجه به مثال‌هایی که مرکز سم‌زدایی و قطع مصرف فرمانیه به میان آورد، می‌توان نتیجه گرفت که فقط افرادی که یک نوع ماده شیمیایی را مصرف می‌کنند معتاد نیستند. برای شناخت افراد معتاد باید ملاک ما، نوع رفتار آن‌ها و سبک استفاده معتادگونه آن‌ها حتی از چیزهای مفید (کار، اینترنت، بازی، روابط عاشقانه) باشد.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، اعتیاد در فرد معتاد یک شبه اتفاق نمی‌افتد. کم‌کم پیشروندگی و عدم کنترل آن در فرد معتاد مشخص می‌شود و می‌بینیم که تمام فکر شخص معتاد مصرف ماده مخدر و یا رفتار اعتیاد گونه‌اش است که ربط به اشتغال فکری معتاد گونه دارد. به مرور مشخص می‌شود که فرد معتاد با وجود دیدن نتایج منفی همچنان به اعتیاد خود ادامه می‌دهد و قدرتی برای ترک اعتیاد خود ندارد.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964