تکنیک های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای کاهش امکان لغزش

تکنیک های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای کاهش امکان لغزش

تعریف لغزش

تعریف مرکز ترک اعتیاد فرمانیه از لغزش، مصرف مجدد هر نوع ماده مخدر به هر شکلی، بعد از ترک اعتیاد است. بسیاری از مراجعینی که برای ترک اعتیاد به کمپ های ترک اعتیاد و مراکز سم زدایی می‌روند پس از ترخیص از آن مرکز و طی کردن دوره ترک اعتیاد در آن جا، با یک خطر روبرو هستند و آن مصرف مجدد مواد مخدر است.

رویکرد کمپ فرمانیه این است که در طول دوره سم زدایی از طریق روش‌های متعدد سعی شود بیماران از لحاظ جسمی و روحی و روانی قوی‌تر شده و دیگر سمت مصرف مجدد مواد مخدر نروند.

در این مقاله سعی داریم برخی از تکنیک‌هایی که برای جلوگیری از بازگشت مجدد مراجعین به مصرف مواد مخدر در این مرکز ارائه می‌شود را مرور کنیم. اما قبل از آن باید معنی وسوسه بری مصرف دوباره مواد مخدر را بدانیم.

 

تعریف وسوسه مصرف بعد از ترک اعتیاد

وسوسه مصرف مواد مخدر یک فکر زودگذر برای افرادی است که دوره ترک اعتیاد خود را سپری کرده‌اند. این فکر با دیدن و شنیدن نشانه‌هایی به ذهن فرد رسوخ می‌کند و ولع مصرف مجدد را در او افزایش می‌دهد.

وسوسه معمولا از افکار بیمارگونه‌ای نشات می‌گیرد که در آن فقط لذت‌های مصرف مواد مخدر به ذهن فرد می‌آید و تمام دردها، آشفتگی‌ها و مشکلاتی که فرد در هنگام اعتیاد فعال داشت را پنهان می‌کند. در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه سعی می‌شود تا به درمان جویان کمک شود، وسوسه‌های فکر خود را بشناسند.

 

4 تکنیک جلوگیری از لغزش

 

روش منحرف کردن افکار برای جلوگیری از لغزش

 

روش منحرف کردن افکار برای جلوگیری از لغزش

 

این تکنیک برای متوقف ساختن افکار وسوسه آمیز به کار می‌رود. وقتی وسوسه و خاطرات خوش مصرف شروع به بزرگ شدن در ذهن بیمار می‌کند باید سعی شود تا زنجیره افکار وی به نحوی قطع شود. زیرا با افزایش وسوسه، ولع مصرف بیشتر شده و قدرت کنترل فرد نسبت به آن کاهش می‌یابد.

به همین منظور مشاورین مرکز ترک فرمانیه به بیمار آموزش می‌دهند تا در این موارد سعی کند افکارش را منحرف کند. مثلا با دقت از عدد یک شروع به شمردن کند و هر دفعه 8 واحد به آن اضافه کند. یا حتی آوازی شاد بخواند یا در ذهنش تصویر درمانگر خود را ببینید که به او هشدار می‌دهد.

با این روش زنجیره فکری که هر لحظه ممکن بود قوی‌تر شود و بیمار را به سمت لغزش ببرد، در نقطه‌ای متوقف شده و بیمار دوباره به حالت بهبودی بر می‌گردد. البته باید در نظر داشت این تکنیک بسته به میل بیمار و سایر عوامل، میزان تاثیرش برای افراد مختلف متفاوت است.

 

روش نوشتن و یادآوری برای جلوگیری از لغزش

 

روش نوشتن و یادآوری برای جلوگیری از لغزش

 

معمولا مشاورهای کمپ فرمانیه از بیمار می خواهند تا دلایل و انگیزه‌های خود برای ترک اعتیاد را یادداشت نماید. این کار یک عمل دائمی است و در هر مقطعی می‌تواند انجام پذیرد. به بیماران توصیه می‌شود این نوشته‌ها را همراه خود داشته باشند تا در موقعیت‌های بحرانی و وسوسه آمیز آن‌ها را به خود یادآوری کنند.

مثلا بیمار در یک برگه برای خود می‌نویسید که دلایل ترک اعتیادش چه بوده و یا از آشفتگی‌ها و مشکلات گذشته خود که در اثر مصرف مواد مخدر پیش آمده می‌نویسد. در پایان نوشته خود هم اشاره می‌کند که اگر باز هم مصرف کند دچار چه گرفتاری‌هایی خواهد شد.

 

روش آرام کردن افکار برای جلوگیری از لغزش

 

 روش آرام کردن افکار برای جلوگیری از لغزش

 

افرادی که تجربه اعتیاد به مواد مخدر دارند و اکنون پاک هستند به طور کلی یک باور و الگوی رفتاری در ذهن خود دارند که کاملا غلط بوده و باید به مرور تغییر کند. این الگو عبارتست از این که مواد مخدر و مصرف آن می‌تواند آرامش به فرد برساند و مخصوصا در هنگام خشم و ترس و اضطراب به او کمک کند.

بیمار باید بیاموزد که این باور غلط خود را تغییر دهد. برای آرام کردن افکار و احساسات روش‌های گوناگونی وجود دارد. یکی از آن‌ها بیان احساس آن لحظه و به مشارکت گذاشتن آن با فرد مورد اعتماد که او نیز تجربه خوبی در ترک اعتیاد دارد، می باشد. در انجمن‌های دوازده قدمی این کار از طریق مشارکت با راهنما و کارکرد قدم‌های دوازده‌گانه صورت می‌گیرد.

 

روش اجتناب از یار بازی، توپ بازی و زمین بازی

بعد از ترک اعتیاد فعال و قطع مصرف مواد مخدر، یکسری از افراد، چیزها و مکان‌ها برای فرد مصرف‌کننده تداعی‌کننده دوران مصرف و لذت‌های آن است.

در کمپ فرمانیه به اصطلاح به افرادی که با آن‌ها مصرف می‌کرده‌ایم یار بازی، به چیزها مختلف و مواد مصرفی توپ بازی و به مکان‌هایی که دائما در آن مصرف می‌کرده‌ایم زمین بازی گفته می شود. توصیه اکید مشاوران این است که فردی که اعتیاد خود را ترک کرده از این موارد حتی المقدور دوری کند.

این محرک‌ها می‌توانند از موسیقی‌ای که بیمار هنگام مصرف به آن گوش می‌کرده گرفته تا حتی محل ثابتی که در آن مصرف می‌کرده باشد. بیمار باید به کمک مشاور در زندگی خود کنکاش کند تا بتواند محرک‌های این چنین را شناسی کرده و از آن‌ها تا حد امکان دوری کند.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در این مقاله قصد داشت تا روش‌هایی که باعث لغزش می‌شوند و تکنیک‌های دوری از آن‌ها را به شما آموزش دهد. چه خود مصرف‌کننده مواد مخدر بوده‌اید و قطع مصرف کرده‌ای و چه فرد مصرف کننده‌ای در خانواده خود دارید، این تکنیک‌های جلوگیری از لغزش می‌تواند کمک کند تا هرچه بیشتر از وسوسه جلوگیری نمایید.

 
 مطلب مرتبط: علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور از دیدگاه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه
 

البته باید خاطر نشان کنیم که روش‌های دیگری نیز برای این موضوع وجود دارد. هر روش و تکنیکی که گفته شد ممکن است برای یک شخص کاربرد بیشتر و برای شخص دیگر بدون کاربرد باشد. روانشناسان مرکز سم زدایی فرمانیه به مراجعین کمک می‌کنند تا روش‌های مناسب خود را پیدا کرده و در طول مدت حضور در کمپ آن‌ها را تمرین و تکرار کند.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964