برنامه سه مرحله‌ای برای قطع مصرف

برنامه سه مرحله‌ای برای قطع مصرف

در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه ( بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران ) برنامه قطع مصرف در سه مرحله اصلی انجام می‌شود. این سه مرحله مهم عبارتند از:

 1. ترک فیزیکی
 2. روان درمانی
 3. آموزش خانواده

این سه مرحله برای قطع مصرف دائمی باید بسیار دقیق طی شود و قطعا شرایط اجرای آن برای هر فردی که قصد ترک اعتیاد دارد متفاوت است.

 

مرحله ترک فیزیکی در کمپ فرمانیه

فرقی نمی‌کند شخصی که قصد ترک اعتیاد دارد در گذشته چه ماده مخدر، محرک، روانگردان یا الکل را استفاده می‌کرده است. تمامی مواد مصرفی اعتیاد آور بعد از قطع مصرف به طور ناگهانی باعث شروع مرحله‌ای به نام خماری می‌شود.

این مرحله از ترک اعتیاد به دلیل وابستگی جسمی فرد به مواد مصرفی علائمی همچون درد، ضعف جسمانی، لرزش، تشنج، بی‌خوابی، حالت تهوع و استفراغ، بیرون روی و ... را با خود به همراه دارد. البته شدت و مدت زمان دوره این علائم با توجه به مواد مصرفی، مقدار مصرف، مدت زمان اعتیاد و شرایط فیزیکی و جسمی فرد مصرف کننده متفاوت خواهد بود.

در برخی از شرایط ممکن است تحمل این علائم خطرناک باشد. بنابراین باید فرد مصرف کننده زیر نظر پزشک متخصص باشد. ممکن است در مواردی درد و عوارض ناشی از خماری به مرگ نیز منتهی شود. در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در ابتدای ورود هر مراجع برای ترک مصرف، پزشک متخصص وی را معاینه می‌نماید. علاوه بر معاینه اولیه، در طول دوره سم زدایی نیز این روال ادامه خواهد داشت.

تجربیات ما نشان می‌دهد معتادان در حال ترک اعتیاد، در این مرحله صبوری بسیار کمی برای درمان مرحله به مرحله و قدم به قدم را دارند. آن‌ها به دنبال راه حل‌هایی سریع و جایگزین هستند که یک شبه مشکل آن‌ها را حل کنند. دلیل اصلی این طرز تفکر نیز تبلیغات تجاری‌ای است که طی سالیان اخیر در بسیاری از شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای اینترنت پراکنده شده.

در این نوع تبلیغات وعده‌هایی مبنی بر ترک بدون کوچکترین درد، سریع و جادویی وعده داده می‌شود. این در حالیست که از میزان مصرف، نوع مصرف، مدت مصرف و شرایط فیزیکی فرد آگاه نیستند. چگونه یک داروی خاص می‌تواند نسخه‌ای قابل اجرا برای انواع مصرف و شرایط مختلف باشد.

به افرادی که قصد ترک اعتیاد انواع مواد مخدر مانند کمیکال، شیشه، بونزای و یا مخدر دستمال را دارند و یا خانواده‌های آن‌ها به شدت توصیه می‌شود از تجویز و مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایند، زیرا ممکن است عوارض وخیمی را به دنبال داشته باشد. خوشبختانه طی چند سال گذشته مراکز متعدد ترک اعتیاد زیر نظر وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی تاسیس شده‌اند و در همه شهرها امکان مراجعه به این مراکز و کمپ‌های تخصصی سم زدایی و ترک اعتیاد موجود است.

علاوه بر بحث دارو، موارد دیگری نیز در مرحله ترک فیزیکی به فرد کمک می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به تغذیه مناسب در طول دوره سم زدایی، محل استراحت با رفاه و آسایش بالا و همچنین استفاده از بحث آب درمانی، اشاره کرد.

در کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه، همانطور که از امکانات و شرایطش پیداست، به بحث تغذیه و آسایش و آرامش فرد بسیار اهمیت داده می‌شود تا دوره سم زدایی و ترک فیزیکی فرد بسیار راحت‌تر و با آرامش بیشتر سپری شود.

 

مرحله روان درمانی در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

 

مرحله روان درمانی در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

 

برنامه‌های روان درمانی کمپ ترک اعتیاد فرمانیه شامل آموزش فرد در حال ترک اعتیاد، تکنیک‌های رفتار درمانی و باسازی شخصیتی و معنوی است.

در نظر داشته باشید این مرحله فقط مختص خود بیمار نیست، بلکه اطرافیان و خانواده او نیز باید در این مرحله آموزش دیده و همکاری لازم را داشته باشند.

در کمپ فرمانیه در جلسات خصوصی و گروهی، فرد درمان جو با مشاورین بیشتر آشنا شده و همین طور مشاورین این مرکز با توجه به شخصیت او الگوهای رفتاری وی بیشتر آشنا می‌شوند. با توجه به این شناخت روانشناسان این مرکز کمک می‌کنند تا بیمار از طرق مختلف بتواند افکار و باورهای خود را تغییر دهد.

 

برخی از رایج‌ترین باورها و دست آویزها در میان معتادانی که در حال ترک هستند را می‌توان نام برد:

 1. بعد از این که کاملا ترک کردم می‌تونم کنترلی مصرف کنم. یعنی مثلا هر پنجشنبه به پنجشنبه یا هر مهمونی به مهمونی
 2. بعد از ترخیص از کمپ، فقط یه بار دیگه برای وداع با مواد مخدر می‌خوام مصرف کنم.
 3. اگر عصبانی بشم و یا حرف منو گوش نکنن من میرم مصرف می‌کنم.
 4. اگر خدایی نکرده والدینم فوت کنن من حتما میرم مصرف می‌کنم.
 5. اگر تا آخر سال اون شغل رو به دست نیارم مصرف می‌کنم.
 6. اگر نتونم با فلانی ازدواج کنم مصرف می‌کنم.
 7. من دیگه فلان ماده مخدر که باعث اعتیادم بود رو مصرف نمی‌کنم. فقط بعضی وقت‌ها میرم الکل مصرف می‌کنم.
 8. و ...

 

طبیعی است این باورها و دست آویزها مانع ترک اعتیاد هستند. بارها و بارها در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه افرادی را دیده‌ایم که با این روش‌ها دوباره مصرف کرده‌اند و دوباره زندگی آن‌ها آشفته شده است و به این مرکز بازگشته‌اند. پس لازم است مشاور تا حد امکان بتواند باورهای فکری غلط فرد مصرف کننده را شناسایی و ترمیم کند.

قسمت مهم دیگر در این مرحله، بحث موارد معنوی است. در کمپ ترک اعتیاد فرمانیه سعی می‌شود تا حد امکان بیمار با اصول روحانی و معنی که در قدم‌های دوازده گانه انجمن‌های 12 قدمی است، آشنا شود. زیرا از نظر ما، هر برنامه ترک اعتیاد که در آن بازسازی روحی و معنوی وجود نداشته باشد به سرانجام نمی‌رسد و در مرحله‌ای بیمار دوباره مصرف خود را به دلیل خلایی که در وجودش احساس می‌کند، از سر می‌گیرد.

 

 

مرحله آموزش خانواده در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

 

مرحله آموزش خانواده در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه

 

همانطور که در آموزش‌های قبلی نیز اشاره کردیم، خانواده نقش پررنگی در شکل‌گیری اعتیاد اعضای خود دارد. به همین ترتیب نیز خانواده می‌تواند جایگاه بسیار مهمی در ترک اعتیاد داشته باشد. بهتر است خانواده‌ها با اقدامات پس از لغزش آشنایی داشته باشند. از همین رو مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد فرمانیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران هم به صورت گروهی و هم به صورت خصوصی جلساتی را برای خانواده های درگیر بحث اعتیاد، برگزار می‌کند. 

در جلسات عمومی که هفته‌ای یکبار برگزار می‌شود، مشاور مرکز در مورد یک موضوع خاص صحبت می‌کند تا خانواده‌ها با آن جنبه از بیماری اعتیاد آشنا شوند. همین‌طور در این جلسات سعی می‌شود به پرسش‌های خانواده‌‌ها نیز در حوزه اعتیاد پاسخ داده شود. حضور پررنگ خانواده ها در این جلسات باعث می‌شود پس از ترخیص فرد در حال ترک از این مرکز، دانش خانواده برای رویایی با وی و ساختن یک زندگی آرام و متعادل برای خود و بیمارشان، بالا رود.

در جلسات خصوصی نیز، مشاور مرکز سعی می‌کند با تکیه بر تجربه و الگوهایی که از فرد و خانواده‌اش شناسایی می‌کند، به آن‌ها کمک کند تا در ترک اعتیاد موفق باشند.

 

 مطلب مرتبط: کمپ ترک اعتیاد: تاثیر سبک فرزندپروری بر اعتیاد
 

در این مقاله کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه متوجه شدیم که ترک اعتیاد فقط مرحله ترک فیزیکی و رفع درد نیست. بلکه باید مراحل دیگری را به طور منظم برای ادامه بهبودی انجام داد. همانطور که مرحله ترک فیزیکی اهمیت بالایی دارد باید به مراحل رشد روحی و معنوی و همینطور آموزش خانواده ها نیز بسیار اهمیت داد تا روش ترک اعتیاد موثر باشد.

اگر در مورد ترک اعتیاد خود و یا اعضای خانواده خود سوالی دارید می‌توانید با این مرکز تماس گرفته و راه حل مناسبی با توجه به شرایط تان برای ترک اعتیاد، پیدا کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه، بهترین کمپ ترک اعتیاد VIP در تهران:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964