علائم خماری شیشه و نشانه‌های اعتیاد به ماده مخدر شیشه چیست؟ اگر فردی با نشانه اعتیاد دیدم برای کمک به او چه کاری انجام دهم؟

علائم خماری شیشه و نشانه‌های اعتیاد به ماده مخدر شیشه چیست؟ اگر فردی با نشانه اعتیاد دیدم برای کمک به او چه کاری انجام دهم؟

آیا می‌دانید یک فرد مبتلا به شیشه دارای چه نشانه‌های رفتاری و جسمی است؟در واقع علائم خماری شیشه در او چگونه است؟ اولین وظیفه خانواده‌ها در قبال فرزندان معتاد به شیشه چیست؟ آیا فردی که شیشه مصرف می‌کند قادر است شیشه را ترک کند و سراغ آن نرود؟ بهترین راه برای شناسایی فرد معتاد به شیشه چیست؟ اعتیاد به شیشه چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟ چطور فرد مبتلا به شیشه را از فرد غیر مبتلا تشخیص دهیم؟ یا حتی علائم مصرف شیشه برای اولین بار به چه صورت است؟ همه اینها سوالاتی است که متخصصین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در ادامه این مقاله به آن‌ها پاسخ می‌دهند.

ابتدا سعی کردیم توضیحاتی در مورد خماری شیشه صحبت کنیم چون بیشتر مورد سوال شما عزیران قرار گرفته و بعد در طول این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که با مصرف شیشه چه نشانه‌هایی در فرد مصرف کننده ظاهر می‌شود و چه اثراتی در کوتاه مدت و بلند مدت به دنبال خود دارد. طبیعیست که علائم مصرف شیشه در افراد مصرف کننده متفاوت است و به یک شکل بروز پیدا نمی‌کند. همچنین نوع روش مصرف شیشه و دز مواد مخدر می‌تواند در بروز علائم مختلف تاثیر بگذارد.

ماده مخدر شیشه یا کریستال برخلاف مواد مخدر دیگر که آرامش‌بخش هستند، موجب افزایش انرژی و تحرک هیجان می‌شود. در نتیجه افرادی به این ماده مخدر روی می‌آورند که نیاز به افزایش لذت و هوشیاری و یا تمرکز زیاد برای انجام فعالیت‌های خود دارند. ولی معمولا برای اهداف تفریحی استفاده می‌شود.

پس از مصرف شیشه دو نوع ماده شیمیایی دوپامین و نوراپی نفرین آزاد می‌شود و باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در سیستم عصبی مغز می‌شود و عوارضی همچون اختلالات روانی و مشکلات جسمی را در پی خواهد داشت.

دقت داشته باشید قبل از کاهش غلظت ماده شیشه در خون، آثار خوشایند خود را که معمولا بعد از سه ساعت هست از دست می‌دهد، یعنی فرد مصرف کننده شیشه سعی می‌کند تا حالت سرخوشی خود را حفظ کند و در شبانه روز به صورت مکرر یعنی 8 بار مصرف کند و به مصرف این ماده احتیاج پیدا می‌کند.

 

 مطلب مرتبط: تست اعتیاد (پرسشنامه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای ترک تریاک، شیشه و ...)
 

بوی مواد مخدر شیشه

این ماده مخدر به صورت کریستال سفید و شفاف، بی بو، و تلخ مزه است و قابل حل در آب یا الکل است و به همین دلیل قابلیت تزریق در بدن دارد و بلافاصله بعد از مصرف حالتی به نام  flashدر فرد رخ می‌دهد.

 

علائم خماری شیشه چگونه است؟

اصلا خماری شیشه چیست؟ و فرد معتاد چگونه می‌تواند دردهای ناشی از  این خماری را کاهش دهد؟

اعتیاد به مواد مخدر مثل اعتیاد به هروئین، تریاک، مورفین و یا شیشه وابستگی روانی و جسمی ایجاد می‌کند؛ زمانی که فرد معتاد تصمیم می‌گیرد که مصرف شیشه خود را قطع کند یا میزان مصرف آن را کم کند علائم خماری در او هویدا می‌شود. ابتدا نشانه‌های ترک و خماری ضعیف است اما بعد از مدتی و به تدریج بیشتر می‌شود. تحمل نشانه های خماری بسیار سخت و دشوار است و یکی از عواملی است که فرد وسوسه می‌شود که دوز مصرف خود را بالا ببرد.

در واقع خماری حالت ناخوشایندی است که در اثر ترک ماده مخدر ظاهر می‌شود که در طولانی مدت مانند هر ماده مخدر دیگری در بدن انسان با علائمی از قبیل خشکی دهان، حالت تهوع، سر درد و سرگیجه، تپش قلب لرزش بدن و به خصوص دست را به همراه دارد.

افرادی که از مواد توهم زا استفاده می‌کنند ممکن است به حالات روانی ناشی از آن وابستگی پیدا کنند. این مسئله باعث می‌شود میل شدید به مصرف مجدد در آن‌ها به وجود بیاید.

علامت ترک رایجی که با کنار گذاشتن مواد توهم‌زا اتفاق می‌افتد، حالت روانی است که به آن فلش بک گفته می‌شود. در فلش بک عوارض روانی ناشی از مصرف توهم‌زا نظیر توهم‌های بینایی، شنوایی و هذیان‌ها به طور ناگهانی و حتی ماه پس از ترک ماده برای فرد اتفاق می‌افتند.

بهترین راه برای ترک شیشه یا هر ماده مخدر دیگری برای فرد مصرف کننده این است که در کلینیک‌های تخصصی و یا مرکز ترک اعتیاد تحت نظر باشد تا تحمل این علائم ناخوشایند تا حد زیادی آسان شود.

 

علائم مصرف شیشه برای اولین بار

 

علائم مصرف شیشه برای اولین بار

 

این تفکر که مصرف هر ماده مخدری برای اولین بار هیچ مشکلی را به وجود نمی آورد بسیار اشتباه است. حتی با یک بار مصرف، اعتیاد به مواد مخدر شروع می‌شود و مصرف شیشه حتی برای بار اول آسیب غیر قابل جبرانی برای مغز پدید می‌آورد.

بسیاری از نوجوانان و جوانان نیز بر این باورند که مصرف شیشه برای بار اول مشکلی ایجاد نمی‌کند در حالی که چنین نیست. آیا تا به حال شنیده‌اید که کسی بگوید که یک بار شیشه مصر کرده ام ولی مشکلی برایم پیش نیامده؟

به گفته همه کارشناسان مصرف این ماده روانگردان برای اولین بار احتمال ۸۰ درصد مصرف مجدد را افزایش می‌دهد.

همانطور که در بالا گفتیم زمانی که فردی که شیشه مصرف می کند دو ماده شیمیایی به نام "نوراپی نفرین" و "دوپامین" در مغز آزاد می شوند که باعث برانگیخته شدن سیستم عصبی مرکزی او خواهد شد. این قضیه را در نظر بگیرید که مصرف شیشه در دوز پایین باعث عدم گرسنگی و خستگی می شوند. در ضمن کسانی که بار اول شیشه مصرف می کنند معمولا تا 24 ساعت نمی‌خوابند و بسیار سرحال به نظر می‌رسند و احساس انرژی کاذب بیش از اندازه‌ای می‌کنند. در بعضی افراد ممکن است دچار یک گیجی شدیدی شوند طوری که احساس می کنند دنیار دور سرشان می چرخد. بسیاری از دانشجویان و افرادی که می‌خواهند شب بیدار بمانند نیز کم کم وارد این منجلاب می‌شوند.

پس از اقدام شخص به مصرف شیشه برای اولین بار تا مدت‌ها نیاز به غذا و استراحت را از فرد می‌گیرد این روال تا زمانی ادامه پیدا می کند که مغز دیگر توانایی همکاری ندارد و فرد برای مدت طولانی بیهوش می‌شود به طوریکه مصرف علائم شیشه برای اولین بار در او به راحتی بروز پیدا می‌کند.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

 

معمولا چه کسانی به مصرف شیشه روی می‌آورند؟

امروزه تناسب اندام و لاغری در خانم‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آنجایی که فرایند لاغری طولانی مدت و سخت است بسیاری افراد برای اینکه راه صد ساله را یک شبه طی کنند به مصرف شیشه گرایش پیدا می‌کنند تا در مدت زمان کوتاهی به وزن دلخواهشان برسند.

همچنین مصرف شیشه در بسیاری از نوجوانان و جوانان شایع شده و دلیلش می‌تواند این تفکر باشد که مصرف شیشه تمرکز را افزایش می‌دهد و انجام اموری مثل درس خواندن را تسهیل می‌کند و باعث می‌شود که ذهن باز شود و در درس یا شغل خود بهترین عملکرد را داشته باشند اما واقعیت این نیست.

 

تشخیص علائم اعتیاد به شیشه

 

تشخیص علائم اعتیاد به شیشه

 

به طور کلی هر نوع تغییر ناگهانی و قابل شهود در شیوه و سبک زندگی فرد باید مورد توجه قرار گیرد. برای مثال لاغری بیش از حد بدون هیچ برنامه و رژمی و یا بی خوابی‌های زیاد برای فردی که تا دیروز پرخواب بوده باید مورد سوال قرار گیرد. اما با این حال چند نشانه بارز برای اعتیاد به شیشه وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

علائم رفتاری اعتیاد به شیشه

 • پر حرفی
 • خشم و پرخاشگری
 • بدبینی
 • بی‌قراری و عدم آرامش
 • عدم تمرکز
 • افسردگی
 • سوء ظن و بدگمانی
 • توهم
 • افت تحصیلی و یا حتی پیشرفت تحصیلی ناگهانی در دانش آموزان و دانشجویان

 

اثرات کوتاه مدت جسمی اعتیاد به شیشه

 • مشکلات گوارشی
 • نامنظم شدن ساعت خواب و طولانی شدن زمان بیداری
 • گشاد شدن شدید مردمک و قرمز شدن چشم
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون
 • از دست دادن اشتها و لاغری و کاهش وزن
 • مشکلات در گردش خون
 • تعریق بیش از حد
 • اسهال و استفراغ
 • قرمز شدن چهره

 

اثرات بلند مدت جسمی اعتیاد به شیشه

 • خونریزی و خشکی پوست
 • پوسیدگی دندان و ریختن سریع دندان‌ها
 • کمبود ویتامین و از دست دادن مواد معدنی
 • خستگی بیش از حد
 • از دست دادن حافظه
 • کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها
 • بدبو شدن دهان

 

عوارض پوستی شیشه

بیشترین تاثیر شهودی را که می‌توان از مصرف شیشه به آن اشاره کرد و برای اطرافیان قابل تشخیص است مشکلات پوستی ناشی از مصرف شیشه است و امری بسیار شایع است. به گفته مصرف کنندگان شیشه معمولا احساس قلقلک شدیدی در پوست پیدا کردند و بعد از خارش زیاد آن نقطه موجب زخم و خونریزی می‌شود. به دلیل اینکه استفاده از این ماده باعث انقباض رگ و شریان‌ها و تخریب عروق و نرسیدن خون کافی به پوست می‌شود در نتیجه پوست خشک شده و جریان خون به آن کاهش پیدا کرده و قادر به ترمیم زخم‌های ایجاد شده نیست و زخم‌ها خیلی دیر بهبود پیدا می‌کنند و ممکن است موجب فرسودگی و یا عفونت در زخم‌ها شود. درصد ابتلا به یکی از سرطان های نادر پوستی به نام سارکوم کاپوزی در افراد مصرف کننده شیشه نیز بالاست.

همچنین پوست صورت و بدن در این افراد به دلیل تخریب لایه‌های پوستی دچار افتادگی می‌شود و چهره شان به سرعت تغییر کرده و آن طراوت و شادابی قبلی را ندارد.

 

علائم سوء مصرف شیشه

 

علائم سوء مصرف شیشه

 

همان طور که گفتیم بیشترین تاثیراتی که شیشه می‌تواند داشته باشد بر روی سیستم عصبی و نورون‌های مغز است. در نتیجه سوء مصرف آن باعث بیماری‌هایی همچون اختلال در حرکت، افسردگی، تب، تشنج، کما و همچنین موجب سکته مغزی شود.

افرادی که اعتیاد به شیشه دارند درصد ریسک پذیریشان زیاد می‌شود و در کنار رفتارهای پرخاشگری که دارند سبب بروز رفتارهای خطرناک دیگری شود که ممکن است منجر به مرگ خود و یا اطرافیان شود. فرد معتاد به مواد روان گردان از جمله شیشه دائما در توهمات و تصورات خود زندگی می‌کند. حتما در اخبار و روزنامه‌ها شنیده‌اید که فرد مصرف کننده‌ای در توهمات خود فرزندش را به شکل یک حیوان تصور کرده و برای اینکه آن را از خود دور کند فرزند خود را کشته و بعد از خارج شدن از آن عوالم تازه فهمیده است دست به چه کاری زده است.

 

اگر نشانه‌های اعتیاد به شیشه را در اطرافیانمان دیدیم چه کنیم؟

با توجه به علائمی که ذکر کردیم بر همه واجب است که برای نجات خود فرد مصرف کننده و یا اطرافیانش حواس خود را جمع کرده و به اطرافیانمان بیشتر توجه کنیم تا به محض بروز علائم و شناسایی آن، آن‌ها را به ترک تشویق و به کمپ‌های ترک اعتیاد معتبر معرفی کنیم.

 

"تا زمانی که نشانه اعتیاد به شیشه را ندانید نمی توانید به فرد مبتلا کمک کنید"

 

 مطلب مرتبط: ماهیت بیماری اعتیاد (کمپ ترک اعتیادفرمانیه متخصص در ترک شیشه و هروئین)
 

پیشنهاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است در صورتی که علائم اعتیاد به شیشه را در اطرافیان و عزیزان خود مشاهده کردید، قبل از هرگونه اقدامی با مشاوران و متخصصان این مرکز اعتیاد با شماره 09106886964 تماس بگیرید. مشاورین متخصص ما به شما کمک می‌کنند تا با توجه به شرایط فرد معتاد بهترین روش برای ترک شیشه را انتخاب کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964