ماده مخدر گل چیست؟+ روش های ترک گل

ماده مخدر گل چیست؟+ روش های ترک گل

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 

ماده مخدر گل چیست؟ چه چیزهایی از گل نمی‌دانیم؟ مصرف گل چه عوارضی با خود به همراه دارد؟ اصلا آیا مصرف گل اعتیاد آور است؟ آیا گل همان ماری جواناست؟ اینها سوالاتیست که متخصصین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در ادامه این نوشته به آن‌ها پاسخ می‌دهند.

متأسفانه در سال‌های اخیر مصرف گل به شدت رو به افرایش است و سن استفاده از آن رو به کاهش است. نداشتن اطلاعات و آگاهی نوجوانان و جوانان درباره‌ عوارض مخربی که مصرف گل دارد از دلایل گرایش آن‌ها به این ماده مخدر است.

به علاوه؛ امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و زندگی شهری و عدم توجه خانواده‌ها به نیازهای عاطفی نوجوانان و جوانان و نیز شرایط سنین بلوغ عواملی است که باعث روی آوردن به این مواد شده است. البته بعضی دیگر به خاطر حس کنجکاویشان یکبار مصرف گل را امتحان کرده‌اند و در دام آن افتاده‌اند. همه کسانی که امروز معتاد شده اند فکر می کردند که این مواد بی خطر و بی ضرر است چرا که افراد سودجو با تبلیغاتشان این تفکر را جا انداخته‌اند و وجه اشتراک همه مواد مخدر در اینست که در موردش گفته‌اند که اعتیاد آور نیستند.

 

ماده مخدر گل چیست و چگونه بدست می‌آید؟

گل نوعی گیاه است که حاوی ماده شیمیایی کانابیس است و از آن به عنوان یک ماده توهم‌زا یاد می‌شود. این گیاه با دارا بودن ۲۴ درصد تتراهیدروکانابینول یا همان THC اثرات اعتیاد آوری برای مصرف کننده دارد. پس از مصرف گل، با کاهش عملکرد سیستم عصبی در مغز باعث حالت آرامش بخش می‌شود. در کاغذ پیچیده می‌شود و به شکل سیگار کشیده می‌شود و به آرامی می‌سوزد و دود زیادی دارد. بوی آن نیز تند و شبیه به بوی گیاه است.

برخلاف مواد مخدر دیگر که وابستگی جسمی شدیدی که دارند؛ این ماده وابستگی ذهنی و روانی در فرد به وجود می‌آورد. بین ۲ تا ۶ ساعت طول می‌کشد تا این ماده اثر خود را نشان دهد. این که کانابیس چیست؟ علائم اعتیاد به کانابیس چگونه است؟ را می‌توانید در مقاله دیگری مطالعه نمایید.

 

تفاوت ماری جوانا با گل

این دو ماده مخدر کمی با هم متفاوتند. گل، ماری جوانای جهش یافته است که از قسمت‌های مختلف شاهدانه بدست می‌آید و نوع طبی ماری جواناست. گیاه گل برخلاف ماری جوانای طبیعی که گل‌های کمی دارد، پر گل‌تر است. همچنین درصد ما‌ده‌ مخدر گل از ماری جوانا حدود ۳ برابر بیشتر است؛ به طوری که اگر شب بالای سرتان باشد دچار توهم می‌شوید. از آنجایی که گل مصرف پزشکی هم دارد، پزشکان نیز از تجویز آن هراس دارند و به ندرت و در شرایط خیلی خاص، آن هم به مدت محدود و دوز بسیار کم آن را تجویز می کنند.

ماری جوانا گیاهی است که هم نر دارد و هم ماده، که درصد مخدر نر 3 و ماده حدود 8 درصد است. گرس و علف نیز از مشتقات گیاه گل است.

 

علائم اعتیاد به گل ( علائم مصرف گل )

 

علائم اعتیاد به گل

 

در ایران گل به راحتی کشت می‌شود و می‌تواند در دسترس عموم قرار گیرد و در باور عموم گل کم خطرتر از حشیش و ماری جواناست اما چنین نیست. با یکبار مصرف، فرد را معتاد می‌کند و قسمت‌هایی از سیستم عصبی مغز که مسئول آرامش بخش در بدن هستند را فلج می‌کند و خودش جای آن می‌نشیند. پس عدم استفاده از گل برای معتاد باعث بی‌قراری و اضطراب می‌شود. مهم‌ترین نشانه و علائم آن توهمی است که بعد از مصرف آن برای فرد ایجاد می‌شود.

گل به دلیل خاصیت شادی‌آوری که دارد پرمصرف‌ترین ماده مخدر جهان است. علاوه بر حالت سرخوشی تغییرات زیادی در میزان اشتها، خواب و تشنگی ایجاد می‌کند. بعد از مصرف گل تمایل زیادی به خواب پیدا می‌کنند و در زمان خماری بی‌خواب می شوند.

همچنین از دست دادن وزن، تحریک‌پذیری، سردرد و سرگیجه از علائم دیگر مصرف گل است.

 

عوارض مصرف گل

سازمان ملی مواد مخدر (NIDA) اعلام کرده است که مصرف ماده مخدر گل بر روی هوشیاری فرد تاثیر خیلی زیادی دارد و هنگام رانندگی واکنش فرد مصرف کننده نسبت به اتفاقات محیط اطراف کاهش پیدا می‌کند. همچنین تحقیقات این سازمان نشان داده است که تاثیرات THC موجود در گل موجب مشکلاتی در تشخیص صداها در فرد به دنبال دارد. هم چنین روان‌پریشی و پرخاشگری و حملاتی که از ترس زیاد ناشی می‌شود در بیمارانی که از قبل مشکل روحی و روانی داشتند شایع‌تر است.

عوارض مصرف گل

 

از آنجایی که ساختار شکل گیری مغز تا ۲۵ سالگی ادامه دار است، مصرف گل نیز در جوانان و دانشجویان افزایش یافته می‌تواند اثرات جبران ناپذیری بر روی سیستم مغزی آن‌ها بر جای بگذارد و برای جامعه و آینده کشور نگران کننده باشد.

این مشکلات شامل موارد زیر است:

 • عدم یادگیری
 • عدم حل مسئله
 • افسردگی و پرخاشگری
 • تأثیر در حافظه

 

عوارض مصرف گل در بلند مدت

بیشتر مردم اعتقاد دارند که مصرف گل عوارض کمتری نسبت به مواد مخدر دیگر مثل حشیش دارد در صورتی که این تصور غلط است و عوارض خود را در یکبار کشیدن نشان می‌دهد. اعتیاد به گل دقیقا در همین زمان شروع می‌شود که افراد از آن به عنوان تفریح استفاده می‌کنند و با گذشت زمان کم‌کم چشم باز می‌کنند و می‌بینند که بدون آن نمی‌تواند زندگی کنند و حتی به ذهنشان هم خطور نمی‌کرد که اعتیاد به آن پیدا کنند.

 البته عوارض مصرف گل از فردی به فرد دیگر متفاوت است و کاملا بستگی به ویژگی و قدرت بدنی فرد و نیز میزان مصرف دارد.

در این مقاله سعی کردیم که عوارض خطرناک به صورت کلی در زیر لیست کنیم:

 • از دست دادن حافظه
 • کاهش تمرکز
 • اضطراب و وحشت
 • هذیان گویی
 • خنده بی‌علت
 • بوی بد دهان
 • پرخاشگری و عدم کنترل آن
 • رفتارهای عجیب و غریب
 • افزایش خطر سکته مغزی
 • کاهش میل جنسی
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش اشتها
 • آسم
 • سرطان
 • برونشیت

به علاوه مصرف گل اثرات مهلکی بر ریه و دستگاه تنفس دارد و موجب بالا رفتن ضربان قلب و فشار خون نیز می‌شود.

 

نکات مهم درباره مصرف گل

 • در صورت مصرف گل به صورت خوراکی ممکن است فرد تا چند ساعت هیچ احساسی نداشته باشد چون جذب آن از طریق روده زمان می‌برد.
 • به دلیل اینکه  THC موجود در گل قابل حل در چربیست ممکن است علائم آن در بدن فرد تا یک ماه از بین نرود.
 • بعد از ۳۰ دقیقه از مصرف گل، فرد مصرف کننده به حد نهایی از توهم می‌رسد.
 • مصرف گل ممکن است باعث بهم ریختن ریتم تنفس و افزایش ضربان قلب شود.
 • افراد مصرف کننده‌ی گل یا ماری جوانا بسیار آسیب پذیر می‌شوند و زودتر از دیگران مریض می‌شوند. همان‌طور که در عوارض مصرف گل گفتیم خطر ابتلا به انواع سرطان در این افراد بالا رفته و سیستم دفاعی بدن مختل می‌شود.
 • فرد مصرف کننده‌ی گل واکنش بیشتری به صداها و مزه‌ها نسبت به افراد عادی از خود نشان می‌دهد.
 • مصرف گل باعث می‌شود تا افسردگی و ناتوانی و عدم بهداشت در این افراد به وجود آید.

 

ترک اعتیاد به گل چگونه است؟

 

ترک اعتیاد به گل چگونه است؟

 

اعتیاد به گل یک اعتیاد ذهنی و روانی است به همین خاطر برای مصرف کننده بسیار سخت است که تصمیم به ترک گل بگیرد. در این جا اعضای خانواده و اطرافیان باید به کمک فرد مصرف کننده بیایند و او را در شروع به این کار کمک کنند.

۱- استفاده از دارو برای ترک گل

به خاطر کمبود تحقیقاتی که در جهان برای اعتیاد به گل شده است جزو اعتیادهای بدون درمان با دارو شناخته شده و در حال حاضر هیچ دارویی برای ترک گل وجود ندارد و در کلینیک‌هایی که داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی به جای ماده‌ی مخدر گل تجویز می‌شود اثربخش نخواهد بود.

 

۲- روان درمانی

به دلیل اینکه اعتیاد به گل بیشتر منشأ روانی و ذهنی دارد برای ترک آن حتما باید به یک روانشناس متخصص در این حوزه رجوع شود. روان‌درمانی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای ترک اعتیاد به گل است.

 

۳- کمپ های ترک اعتیاد

امتیاز مهم کمپ‌های ترک اعتیاد در اینست که فرد معتاد را به صورت شبانه‌روزی مراقبت می‌کنند. روند ترک اعتیاد به مواد مخدر یک فرایند طولانی مدت است کمپ ترک اعتیاد فرمانیه سعی می‌کند با برگزاری کلاس‌ها و جلسات و نیز برنامه‌های مدون و امکانات ویژه‌ای که دارد، نیازهای بیمار را شناسایی و درمان کند.

برای آشنایی بیشتر با این مرکز ترک اعتیاد می‌توانید با شماره 09106886964 تماس بگیرید. مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند و شما را راهنمایی می‌کنند.

 

ترک گل چند روز طول میکشد؟

این سوال یکی از اولین سوال‌هایی است که مصرف کنندگان مواد مخدر خانواده کانابیس و گل از مشاورین مراکر ترک اعتیاد می‌پرسند. جواب این سوال بستگی زیادی به شرایط روحی و جسمی فرد مصرف کننده دارد. ممکن است از لحاظ فیزیکی و جسمی ترک این نوع ماده مخدر خیلی زودتر انجام شود اما مهم‌تر از آن شرایط روحی و روانی است. بعد از ترک فیزیکی باید در نظر داشته باشید که ابزارهایی مورد نیاز است تا از لغزش و وسوسه بعد از ترک اعتیاد پیشگیری کنید.

 

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964