چگونه به همسر خود در ترک اعتیاد کمک کنم؟

چگونه به همسر خود در ترک اعتیاد کمک کنم؟

برای کسانی که در خانواده خود یک فرد معتاد دارند و یا با آن‌ها در ارتباط هستند همیشه این سوال را دارند که چطور می‌توانند به یک فرد معتاد کمک کنند؟ چگونه به ترک اعتیاد همسرم کمک کنم؟ چگونه فرد معتاد را راضی به ترک کنیم؟ اما واقعا چه باید کرد؟

طبق تجربیات ما در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه افراد معتاد را همیشه نمی‌توان بسادگی تشخیص داد. یک معتاد به مشروبات الکلی یا مواد مخدر همیشه شبیه یک ولگرد خیابانی که در کنار معابر و جوی آب می‌خوابد، نیست. اعتیاد می‌تواند خود را به اشکال گوناگون آشکار نماید. کمک به افرادی که اعتیاد دارند بسیار سخت و پیچیده است، مخصوصا اگر خودشان تمایلی به بهبودی نداشته باشند یا تصور کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد. گاهی فرد متوجه مشکل خود هست و حتی تلاش می‌کند تا مصرف مواد را کنار بگذارد ولی تغییراتی که مصرف مواد در سیستم مغزی او ایجاد کرده این احتمال را غیر ممکن می‌کند.

حتی اگر این افراد متوجه تاثیرات منفی مواد اعتیاد آور بشوند نیز ترک سریع و یکباره چندان موفقیت آمیز نخواهد بود، طبق بررسی‌ها و تحقیقات، نمی‌توان در ترک اعتیاد بدون مشاوره و کمک متخصصین این حوزه موفق بود و خطر لغزش و مصرف مجدد مواد مخدر همیشه باقی است، گرچه درمان قطعی بیماری اعتیاد هنوز پیدا نشده ولی مشخص شده که با برنامه‌ریزی خاص برای بسیاری از افراد موفقیت آمیز بوده است. درمان باید زیر نظر متخصص ترک اعتیاد و در مراکز ترک اعتیاد که متخصص ترک اعتیاد نیز حضور دارند انجام شود.

 

روش‌هایی برای کمک کردن به فرد معتاد

 

روش‌هایی برای کمک کردن به فرد معتاد

 

 1. هیچ گاه مشکل را ندیده نگیرید. اگر اخلاقیات و حالات دوست شما تغییر کرده و حس می‌کنید این آدم، آدم قبلی نیست حتما به حس خود اعتماد کنید.
 2. با او قطع ارتباط نکنید. معتادان اغلب احساس تنهایی شدید می‌کنند. آن‌ها مایلند احساس خودبیزاری و پوچی درون خود را به دیگران بفهمانند. بنابراین قهر کردن با او اوضاع را بدتر می‌کند و باعث می‌شود فرد معتاد احساس کند طرد شده و کسی به او اهمیت نمی‌دهد. بنابراین سعی کنید همیشه در کنار او باشید. البته این همراهی نباید همراه با تایید کارهای او باشد. سعی کنید به او القا کنید که این همراهی یاری کننده او در ترک اعتیاد است.
 3. با او صحبت کنید: در چنین شرایطی بهترین عمل ممکن است گوش دادن به صحبت‌های فرد معتاد باشد. از قضاوت‌های آنی پرهیز نموده و نشان دهید که حضور شما به خاطر او است تا احساس کند می‌تواند به شما اتکا و اطمینان نماید. ولی این نکته را در نظر داشته باشید که شریک جرم او نباشید و اگر واقعا نگران حال او هستید در خلافش شریک نشوید.
 4.  آگاهیتان را در مورد اعتیاد افزایش دهید: درباره‌ی اعتیاد کمی تحقیق کنید مطالب و کتاب‌های مربوط به اعتیاد را مطالعه کنید. ببینید چه منابعی در این رابطه در جامعه شما وجود دارد. مراکز توانبخشی و کمپ‌های ترک اعتیاد را شناسایی و برنامه‌های ترک اعتیاد را از آن‌ها بپرسید. اگر دوست یا فردی که در خانواده معتاد است بداند چه نوع حمایت‌هایی برای او وجود دارد، راحت‌تر می‌تواند اعتیاد خود را ترک کند.
 5. عادی رفتار کنید: پس از اطلاع از اعتیاد فرد مقابل با او عادی رفتار کنید چرا که رفتارهای شما تاثیر زیادی در امر ترک اعتیاد فرد معتاد دارد. اگر احساس کند با او مثل سابق نیستید ممکن است به شما اعتماد نکند و در مقابل‌تان موضع بگیرد و از این به بعد نتوانید بر روی او تاثیرگذار باشید.
 6. انرژی مثبت دهید و همچنین جملات انگیزشی و مثبت برای ترک اعتیاد استفاده کنید: نمی‌توان به زور کسی را راهی مراکز و جلسات ترک اعتیاد نمود. تضعیف روحیه و گفتن عباراتی مانند ” تو دیگه شکست خوردی”، “راهی برات باقی نمونده” دردی را دوا نخواهد کرد. نباید کسی را بدلیل اعتیادش ترساند. در عوض بگذارید بفهمد که خانواده و دوستان او نگران و دلواپسش هستند و دوست دارند بهبودیش را ببینند. حتی اگر او منفی بود شما مثبت عمل کنید.
 7. سخن چینی نکنید: اعتیاد یک بیماری جدی است و نباید آن را سرسری و شوخی پنداشت. اسرار او را پیش خود نگه دارید. نیازی نیست دیگران از سابقه و یا پیشرفت اعتیاد دوست شما مطلع گردند. اگر اعتماد فرد معتاد به شما از بین برود دیگر راهی برای کمک به او نمی‌توانید پیدا کنید.
 8. دیگران را دخالت دهید. اگر اعتیاد بصورت کامل رخنه کرده بهتر است از دوستان و افراد خانواده بخواهید مداخله و وساطت نموده و جلسه‌ای با شرکت فرد معتاد ترتیب دهید و به بیان تاثیرات بد رفتارهای او به خود و دیگران بپردازید. ممکن است دوست شما تحت تاثیر احساسات شدید قرار گرفته و تصمیم بگیرد اعتیادش را ترک کند.
 9. اعتراض کنید: تا زمانی که فرد متوجه نارضایتی و اعتراض اطرافیان به خاطر مصرف مواد مخدر نشود به مصرف ادامه می‌دهد و این طور می‌پندارد که رفتار او برای خود و دیگران خطری ندارد. بنابراین به طور آشکار و صریح اعتراض خود را بدون توهین و تحقیر بیان کنید. فرد نباید به هر دلیلی از جمله توهم قدرت و یا دلسوزی افراد از شرایط سوء استفاده کند. بنابراین به طور مکرر عواقب اعتیاد را به او یادآور شوید.
 10. شرایط مناسب را ایجاد کنید: ایجاد شرایط مناسب برای ترک اعتیاد فرد تنها با شناخت شرایط روحی و عادت‌های فرد میسر خواهد بود، اعضای خانواده بهترین افراد برای این کار هستند. بنابراین سعی کنید شرایط و مکان‌هایی که فرد را به مصرف مواد تشویق می‌کند از او دور کنید.
 11. با افرادی که در شرایط فعلی شما بودند ارتباط بگیرید: این ارتباط به شما کمک خواهد کرد که از بار سنگینی که به دوش می‌کشید کم شود. شما می‌توانید از تجربیات این افراد و نحوه درمان‌هایی که در پیش گرفته اند مطلع شوید و در صورت نتیجه بخش بودن درمان از آن استفاده کنید.
 12. اجبار نکنید: بیش از همه موارد ذکر شده اجبار کردن فرد به اعتیاد می‌تواند تاثیرات سوء بر فرد داشته باشد و باعث شود بیش از پیش در باتلاق اعتیاد فرو برود. در چنین شرایطی فرد احساس می‌کند که نزدیکان او درک مناسبی از شرایط ندارند و فقط به مصلحت خودشان فکر می‌کنند. این امر همچنین سبب می‌شود فرد از خانواده دوری و یا فرار کند و فشارهای روانی بیشتری را متحمل شود.
 13. توهین نکنید:  به هیچ وجه سعی نکنید از کلمات و رفتارهای توهین آمیز استفاده کنید. این کار به جای نشان دادن نگرانی شما به فرد باعث القای حس تنفر در او شده و فشارهای روحی را در او چندین برابر می‌کند که نهایتا باعث می‌شود بیمار به مصرف بیشتر برای کاهش این فشارها روی آورد.

کمک به ترک اعتیاد همسر

 

کمک به ترک اعتیاد همسر

 

یکی از کسانی که نقش کلیدی برای فرد معتاد دارد همسر (در صورت امکان) اوست. همسر یک فرد معتاد با رعایت مواردی که در بالا ذکر کردیم و همچنین موارد زیر می تواند در ترک همسرش او را یاری دهد.

 

 1. به جلسات خانواده درمانی بروید
 2. بدون سوق دادن همسرتان به سمت مصرف مواد، از او پشتیبانی کنید
 3. با همسرتان به مهربانی برخورد کنید.
 4. ثابت قدم باشید
 5. برایش محدودیت ایجاد کنید
 6. از مشاوره خانواده کمک بگیرید: استفاده از مشاوره خانواده می‌تواند موارد زیر را پوشش دهد:
  • کمک به زوجین برای حل مشکلات عاطفی
  • تشخیص و حل مشکلات ناشی از اعتیاد
  • ترمیم و اصلاح مشکلات تهدید کننده روابط زناشویی

 

تا کی به ارتباط با همسر معتاد ادامه دهیم؟

ادامه دادن زندگی با همسر معتاد کاملا به ظرفیت روانی خودتان بستگی دارد اما مسئله‌ای که وجود دارد اینست که این شرایط تا زمانی ادامه پیدا نکند مصرف مواد و عوارض آن بخواهد به شما آسیب بزند. اگر همسر شما به دلیل مصرف مواد رفتارهایی مثل پرخاشگری، افسردگی، توهم و هذیان از خود بروز دهد قطعا ادامه زندگی سخت می‌شود و حتما باید از طریق مراکز تخصصی روند بهبود ایشان را دنبال کنید.

رفتارهای زیر نمونه‌هایی هستند که شما به عنوان همسر معتاد که معمولا هم ناآگاهانه هست، به همسرتان اجازه دهید به روند خود ادامه دهد:

 • برای غیبت همسری که به دلیل مستی و یا نشئگی یا خماری نتوانسته است در مهمانی‌های خانوادگی شرکت کند بهانه نیاورید.
 • همسر نگران تمام هزینه‌ها و صورت حساب‌های شریک معتاد خود را پرداخت می‌کند تا او مجبور به دزدیدن پول برای تهیه مواد نباشد.
 • زمانی که شوهر معتاد دچار علائم خماری یا مستی شده است، این حال بد را با بهانه‌هایی مانند مریضی و سرماخوردگی برای فرزندان توجیه نکنید.

همچنین اگر به خاطر همسر معتادتان دروغ می‌گویید، بهانه می‌آورید یا مدام در حال توجیه کردن هستید تا مشکل اعتیاد او فاش نشود، قطعا به جای حمایت از او، دارید مصرف مواد را برای او آسان‌تر می‌کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه رفتار با زن یا شوهر معتاد می‌توانید با مرکز تخصصی ترک اعتیاد فرمانیه با شماره 09106886964 تماس بگیرید تا بتوانید با کمک این مرکز و استفاده از امکانات رفاهی کمپ مشکل اعتیاد همسرتان را حل کنید و همسرتان لذت ترک اعتیاد را درک کند.

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964