مخدر دستمال چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

مخدر دستمال چیست و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

معضل مصرف مواد مخدر در جهان به یکی از مشکلاتی اساسی در هر کشوری تبدیل شده است و هر روز شاهد ورود مواد مخدر جدید با نام‌ها و شکل‌های گوناگون به جامعه هستیم که لازم است اقدامات جدی از سوی دولت‌ها صورت گیرد و حتی خانواده‌ها هم در این زمینه آموزش ببینند و هشیارتر عمل کنند.  
همچنین در سال‌های اخیر شاهد افزایش مصرف مخدرهای صنعتی نسبت به مخدرهای سنتی مثل تریاک هستیم. قصد داریم در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران) شما را با مخدر جدید به نام دستمال یا NPS آشنا کنیم و به سوال مواد مخدر دستمال چیست پاسخ دهیم. همچنین عوارض مخدر دستمال و نحوه ترک آن را هم توضیح دهیم.  

 

مواد مخدر دستمال چیست؟

دستمال نوعی ماده مخدر صنعتی است که شامل ترکیبی از آمفتامین و شیشه می‌باشد. دستمال جزء دسته‌ای از مواد مخدر به نام NPS ها است. NPS ها موادی هستند که به دستمال اضافه می‌شوند و به آن خاصیت توهم‌زایی می‌دهند. 
ماده توهم زای NPS می‌تواند به راحتی با مواد دیگر مانند دستمال، قند، عطر و... استفاده شود. حتی ممکن است آن را در مهمانی‌ها و پارتی‌های شبانه با روش بخوردهی به همه افراد بدهند بنابراین باید بسیار هشیار و مراقب باشید.
این ماده مخدر که به آن دستمال مرطوب هم می‌گویند از طریق پوست جذب بدن می‌شود. در پاسخ افرادی که می‌پرسند مواد مخدر دستمال کاغذی چیست باید بگوییم که مخدر دستمال بسیار شبیه دستمال کاغذی است. به دلیل شباهت زیادی که به دستمال کاغذی دارد تشخیص آن از دستمال کاغذی کار دشواری است. 
مخدر دستمال ساختاری شبیه ماریجوانا دارد و در انواع مختلف تولید و عرضه می‌شود بطوریکه تاکنون حدود 700 نوع از این ماده مخدر کشف شده است. این ماده 20 تا 80 درصد اثر تخریبی و توهم زایی بالاتری نسبت به حشیش دارد و اثرات بسیار مخربی بر مغز می‌گذارد. اما برای این که بدانید حشیش چیست و چه عوارضی دارد مقاله دیگر ما را مطالعه نمایید.

 

نحوه مصرف مخدر دستمال

نحوه مصرف دستمال

همان طور که گفتیم دستمال از طریق پوست می‌تواند وارد بدن فرد شود. حتی بو کردن آن هم حالت نشئگی کوتاهی در فرد ایجاد می‌کند. مخدر دستمال در اندازه نیم سانت نیم سانت به شکل مربع و شبیه دستمال مرطوب است. این مربع ها را به ماده توهم زا آغشته می‌کنند و افراد با قرار دادن سیگار خود روی این کاغذها از آن استفاده می‌کنند. در روش دیگر آن را با توتون سیگار مخلوط کرده و می‌کشند.
البته دستمال به شکل قرص و اسپری هم وجود دارد و حتی احتمال عرضه آن در آینده به شکل عطریات و بخوریات وجود دارد.

 

عوارض مخدر دستمال

شاید در ابتدا به نظر بیاید که این ماده مخدر ارزان قیمت عوارضی ندارد اما همان طور که گفتیم مخدر دستمال تاثیری به مراتب مخرب‌تر از حشیش و مارجوانا دارد و مصرف آن باعث بروز عوارضی مانند بالا رفتن تپش قلب، خنده زیاد، خشکی دهان و فراموشی، تحريک قوای جنسی و توهم کاذب در دختران می‌شود بنابراین باید عوارض ماده مخدر دستمال را جدی بگیرید. یکی از مشکلاتی که بعد از ترک اکثر مواد مخدر برای افراد پیش می‌آید بی حالی است. درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد را در مقاله دیگر ما در این رابطه بخوانید.

 

ماده مخدر دستمال توسط چه کسانی بیشتر مصرف می‌شود؟

قیمت مواد مخدر دستمال بسیار پایین است و با هزینه‌ای برابر با 1000 تومان می‌توان این ماده را به راحتی تهیه کرد. قیمت پایین و در دسترس بودن این مواد باعث شده مصرف این ماده مخدر در بین جوانان و خصوصا دختران رواج پیدا کند.
فروشندگان مخدر دستمال آن را به عنوان موادی لاکچری و بی‌ضرر معرفی می‌کنند و به این ترتیب جوانان را به سمت مصرف این مواد می‌کشانند. حتی برخی از آن‌ها با تبلیغاتی مبنی بر این که استفاده از مخدر دستمال باعث زیبایی و جوان سازی پوست می‌شود باعث شده‌اند دختران جوان هم به مصرف این مواد خطرناک روی بیاورند.

 

مواد مخدر شبیه دستمال

 

در واقع جوانان که آینده‌سازان هر کشوری هستند مورد هجوم و نشانه سوداگران اعتیاد قرار دارند و هر روز یک ماده مخدر صنعتی جدید تولید و توسط این افراد سودجو عرضه می‌شود. مصرف این ماده مخدر در بین گروه سنی 16 تا 25 سال گزارش شده است. بنابراین لازم است خانواده‌ها بیش از پیش مراقب جوانان خود باشند و اطلاعات خود را در زمینه شناخت انواع مواد مخدر بروز نگه دارند تا در صورت دیدن موارد مشکوک بتوانند سریعا اقدام مناسب را انجام دهند.

این ماده اولین بار در سال 1395 در یکی از استان های کشور دیده شد. خوشبختانه طبق آماری که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده است تاکنون مخدر دستمال بصورت مستقیم وارد کشور نشده و کشفیاتی از آن گزارش نشده است و تنها در حد موارد محدود و شخصی بوده است. 

 

ترک مخدر دستمال

باید بدانید حتی با یک بار مصرف دستمال، فرد به آن اعتیاد پیدا می‌کند و وابستگی شدیدی نسبت به این مخدر در او شکل می‌گیرد. 
زمان اثرگذاری دستمال برخلاف قدرت اثرگذاری‌اش بسیار کوتاه است به همین دلیل شخص مجبور است به دفعات در روز مصرف کند که همین افزایش تعداد دفعات مصرف باعث اعتیاد فرد به ماده مخدر دستمال کاغذی می‌شود.
روند ترک دستمال مشابه ترک مارجوانا و حشیش است. وابستگی جسمی و روانی که در اثر مصرف دستمال در فرد ایجاد می‌شود کار ترک آن را بسیار سخت می‌کند بنابراین نیاز است تا شخص برای ترک مخدر دستمال به کمپ ترک اعتیاد مراجعه کند تا کار سم زدایی و ترک جسمانی در کنار خدمات روان درمانی برای او انجام شود تا بتواند با موفقیت این ماده مخدر را ترک کند. 

در صورتی که خود و یا یکی از عزیزانتان این ماده مخدر را مصرف می‌کنید و تصمیم به ترک دارید با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما درباره روند ترک اطلاعات بیشتری در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

 

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964