قرص متادون چند روز در بدن میماند؟ ماندگاری متادون در تست اعتیاد

قرص متادون چند روز در بدن میماند؟ ماندگاری متادون در تست اعتیاد

متادون دارویی است که بیشتر در درمان هروئین یا اعتیاد به سایر مواد افیونی استفاده می‌شود. همچنین از متادون ممکن است برای درمان درد استفاده شود زیرا قیمت آن معمولا کمتر از سایر داروهای ضد درد مانند مورفین است. 
گرچه متادون در کنترل علائم ترک و کاهش ولع مصرف تا حدی مفید است اما می‌تواند اعتیاد آور باشد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با سوء مصرف متادون یا اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنید لازم است سریع‌تر برای درمان و ترک متادون اقدام نمایید.

متادون پس از آخرین مصرف تا دو هفته در بدن قابل تشخیص است. عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است بر روی مدت زمان باقی ماندن این دارو در بدن تأثیر بگذارد. 

 

چه مدت متادون در بدن می ماند؟

نظرات در مورد مدت زمان دقیق باقی ماندن متادون در بدن متفاوت است اما گزارشات از 2 تا 14 روز را نشان می‌دهد. با این حال متادون معمولا فقط تا 60 ساعت پس از مصرف آن در بدن فعال است. این بدان معناست که اگرچه ممکن است دارو برای مدت طولانی‌تری در بدن قابل تشخیص باشد اما اثرات دارو پس از دو تا سه روز کاملا از بین می‌رود.

نیمه عمر متادون بسته به تحمل فرد به مواد افیونی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای فردی که عادت به مصرف مواد افیونی دارد مانند شخصی که به هروئین معتاد است، نیمه عمر متادون به طور معمول حدود 24 ساعت است. اما برای کسی که به مصرف مواد افیونی عادت ندارد نیمه عمر می‌تواند تا 55 ساعت باشد. بعد از گذشت پنج تا شش نیمه عمر دارو معمولاً از بدن خارج می‌شود.


متادون و آزمایش اعتیاد

متادون و آزمایش اعتیاد

آزمایش‌ هایی وجود دارد که می‌تواند برای شناسایی متادون در بدن فرد مورد استفاده قرار گیرد. رایج‌ترین آن‌ها آزمایش ادرار است. آزمایش ادرار اغلب دقیق‌ترین نوع آزمایش در تشخیص مواد در بدن افراد معتاد است.

موارد زیر انواع مختلفی از آزمایشاتی است که می‌تواند متادون را تشخیص دهد:


متادون چند روز در بدن میماند؟

آزمایش ادرار - می‌تواند متادون را یک ساعت پس از مصرف و حداکثر تا دو هفته پس از آخرین مصرف تشخیص دهد.
آزمایش خون - این آزمایش وجود متادون را به محض 30 دقیقه پس از مصرف و حداکثر سه یا چهار روز پس از آخرین استفاده تشخیص دهد.
آزمایش بزاق - از طریق تست بزاق مصرف متادون تا 10 روز قابل تشخیص است.
آزمایشات مو - استفاده طولانی مدت از متادون برای سه ماه (90 روز) از طریق مو قابل تشخیص است.

هر آزمایش بسته به تعدادی از فاکتورهای شخصی می‌تواند در مدت زمان تشخیص متادون در بدن متفاوت باشد. با این حال به طور معمول اعتقاد بر این است که متادون پس از 14 روز به طور کامل از بدن خارج می‌شود.

 

 مطلب مرتبط: قرص ب۲ چند روز در بدن میماند

 

چه عواملی در مدت زمان باقی ماندن متادون در بدن موثر است؟

 

عوامل موثر در مدت زمان باقی ماندن متادون در بدن

همانطور که قبلا ذکر شد عوامل مختلفی می‌توانند در مدت زمان ماندن متادون در بدن فرد تأثیر بگذارند. در ابتدا هرچه فرد متادون بیشتری مصرف کند به احتمال زیاد تاثیر دارو در بدن او بیشتر خواهد شد. در مورد افرادی که به مدت طولانی متادون مصرف می‌کنند نیز به همین ترتیب است. متادون در بدن فردی که به مدت طولانی مصرف می‌کند تجمع می‌یابد و نسبت به کسی که فقط یکی دو بار مصرف کرده بیشتر قابل تشخیص است.

علاوه بر این افراد جوان معمولاً می‌توانند متادون را سریعتر از افراد مسن از بدن خود دفع کنند. دلیل آن هم این است که افراد جوان و سالم اغلب متابولیسم سریعتری دارند که باعث می‌شود بدن بتواند سریعتر دارو را دفع کرده و از شر آن خلاص شود.

گرچه این دارو مطمئنا در محیط‌های پزشکی مفید است اما خطر سوء مصرف و اعتیاد را به دنبال دارد و مانند سایر مواد افیونی سوء مصرف متادون می‌تواند عوارض جانبی زیادی در فرد ایجاد کند. عوارض مصرف قرص متادون را بخوانید.

افرادی که از متادون سوء استفاده می‌کنند نیز در معرض خطر افزایش مصرف بیش از حد هستند. مانند سایر مواد افیونی در صورت عدم درمان صحیح، مصرف بیش از حد متادون می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.


تست متادون برای استخدام و ازدواج

افراد زیادی هستند که می‌پرسند آیا متادون تست اعتیاد را مثبت می کند؟ تست متادون برای استخدام و ازدواج به چه صورت است؟ در پاسخ باید بگوییم در تست ازدواج و استخدام تنها مرفین سنجیده می‌شود و سایر مشتقات مورفین مانند متادون در این تست ها انجام نمی‌گیرد. بنابراین متادون تست ازدواج و استخدام را مثبت نمی‌کند. 

جزئیات آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام را در این مقاله بخوانید.


دریافت کمک برای درمان اعتیاد به متادون

مبارزه با سوء مصرف و ترک متادون می‌تواند فوق العاده سخت باشد و بر تمام جنبه‌های زندگی فرد تأثیر بگذارد. گرچه ممکن است فردی که دچار اعتیاد به متادون است احساس درماندگی و تنهایی کند اما باید بدانید که تنها نیستید. گزینه‌های درمانی متعددی برای غلبه بر اعتیاد به متادون و آغاز زندگی جدید وجود دارد.

کمپ فرمانیه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران تعدادی از برنامه‌های درمانی مختلف را برای افرادی که از اختلالات مصرف مواد رنج می‌برند ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های ترک اعتیاد کمپ فرمانیه همین امروز با متخصصان ما تماس بگیرید.

 
کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964