آلپرازولام چیست؟ عوارض جانبی مصرف آلپرازولام (زاناکس)

آلپرازولام چیست؟ عوارض جانبی مصرف آلپرازولام (زاناکس)

آلپرازولام دارویی است که برای درمان اختلالات اضطرابی و اختلال هراس (حملات ناگهانی و غیر منتظره ترس شدید)، اختلالات روانی و اختلالات خواب استفاده می‌شود.  در این مقاله کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه قصد داریم شما را  با این دارو که مصرف زیاد آن باعث اعتیاد می‌شود آشنا کنیم و عوارض آلپرازولام را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

آلپرازولام چیست؟

قرص آلپرازولام یا زاناکس در دسته‌ای از داروها قرار دارد که بنزودیازپین نامیده می‌شود. این دارو با کاهش هیجان غیرطبیعی در مغز عمل می‌کند. آلپرازولام همچنین گاهی برای درمان افسردگی، ترس از فضاهای باز (آگورافوبیا) و سندرم پیش از قاعدگی استفاده می‌شود.

 

قرص آلپرازولام برای درمان اضطراب 

سال های زیادی است که آلپرازولام برای درمان اضطراب توسط پزشکان تجویز می‌شود و نتایج خوبی را هم نشان داده است. اما باید در نظر داشت این دارو در کوتاه مدت و برای مدیریت علائم اضطراب کاربرد دارد و به هیچ وجه گزینه درمانی اصلی به حساب نمی‌آید. برای اینکه این دارو بیشترین تاثیر را داشته باشد باید در کنار دیگر روش های روان درمانی مصرف شود تا مشکل اضطراب فرد درمان گردد.
در صورت استفاده از داروهای خاص، آلپرازولام ممکن است خطر مشکلات تنفسی جدی یا کما را افزایش دهد. ممکن است نیاز باشد که پزشک دوز داروهای شما را تغییر دهد. اگر آلپرازولام را با هر داروی دیگری مصرف می‌کنید و علائم زیر را مشاهده می‌کنید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی مانند سرگیجه غیر معمول، سبکی سر، خواب آلودگی شدید، تنفس کند یا دشوار. مطمئن شوید که همه اعضای خانواده شما می‌دانند که علائم ممکن است جدی باشند بنابراین اگر نتوانستد به تنهایی کاری انجام دهند، می‌توانند با پزشک تماس بگیرند.
آلپرازولام ممکن است عادت ایجاد کند. از دوز بیشتر استفاده نکنید و به هیچ وجه آنرا برای مدت طولانی‌تری از آنچه پزشک به شما تجویز کرده است مصرف نکنید. اگر تا به حال مقادیر زیادی الکل مصرف کرده‌اید یا از داروهای تجویزی بیش از حد استفاده کرده‌اید به پزشک خود اطلاع دهید. 
در طول درمان از نوشیدن الکل یا مصرف مواد مخدر خودداری کنید. نوشیدن مشروبات الکلی در طول درمان با آلپرازولام نیز این احتمال را دارد که عوارض جانبی جدی را تجربه کنید. همچنین در صورت داشتن افسردگی یا بیماری روانی دیگر این موضوع را با پزشک خود مطرح کنید.
 
 
 مطلب مرتبط: عوارض زولپیدم

 

 

آلپرازولام اعتیاد آور است؟

در صورتی که آلپرازولام مدت زمان طولانی مصرف شود بسیار اعتیاد آور خواهد بود. آلپرازولام ممکن است باعث وابستگی جسمی شود یعنی حالتی که در صورت قطع ناگهانی دارو یا مصرف دوزهای کمتر علائم جسمانی ناخوشایند ایجاد شود، به ویژه اگر از چند روز تا چند هفته مصرف کنید. پس از مدتی که فرد به مصرف ادامه دهد بدن او به آلپرازولام مقاومت پیدا می‌کند و احساس نیاز بیشتری به مصرف دوزهای بالاتر پیدا می‌کند تا همان حالات قبلی و اثرات را تجربه کند. حتی ممکن است فرد به مصرف تا حد ۲۰ الی ۳۰ قرص در روز نیز اقدام کند تا همان اثرات قبلی را تجربه نماید.
توجه داشته باشید که به هیچ وجه مصرف این دارو را متوقف نکنید یا دوزهای کمتری را بدون صحبت با پزشک مصرف نکنید. قطع ناگهانی آلپرازولام می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند و باعث علائم ترک شود که ممکن است چند هفته تا بیش از 12 ماه طول بکشد.  احتمالاً پزشک دوز آلپرازولام شما را به تدریج کاهش می‌دهد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید: حرکات غیرمعمول، در گوش شما زنگ می‌زند، اضطراب، مشکلات حافظه، مشکل در تمرکز، مشکلات خواب، تشنج، تکان دادن، انقباض عضلانی، تغییرات در سلامت روان، افسردگی، احساس سوزش یا سوزش در دستها، بازوها و یا پاها، دیدن یا شنیدن چیزهایی که دیگران نمی‌بینند یا نمی‌شنوند، افکار آسیب رساندن یا کشتن خود یا دیگران، هیجان بیش از حد یا از دست دادن ارتباط با واقعیت
 
 

آلپرازولام خواب آور است؟

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم آلپرازولام جزء بنزودیازپین ها محسوب می‌شود و مصرف همه بنزودیازپین ها از جمله آلپرازولام در دوزهای بالا خواب آور است و خاصیت آرام بخشی دارد.
 
 

نکات مهم درباره مصرف آلپرازولام

نکات مهم درباره مصرف آلپرازولام
 
به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی و غیر نسخه ای، ویتامین‌ها و مکمل‌های غذایی را که مصرف می‌کنید. ممکن است نیاز داشته باشد که دوز داروهای شما را تغییر دهد یا از نظر عوارض جانبی شما را بیشتر تحت نظر داشته باشد.
در صورت ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار در چشم که ممکن است باعث از دست دادن بینایی شود) به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است به شما بگوید که آلپرازولام مصرف نکنید. در صورت ابتلا به تشنج یا بیماری ریه، کلیه، یا کبد حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
در صورت بارداری، قصد بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. آلپرازولام ممکن است به جنین آسیب برساند. 
اگر 65 سال یا بیشتر دارید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای مصرف این دارو صحبت کنید. افراد مسن باید دوزهای کمی از آلپرازولام دریافت کنند زیرا دوزهای بالاتر ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند.
در صورت انجام جراحی از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که از آلپرازولام استفاده می‌کنید.
باید بدانید که آلپرازولام ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که ندانید این دارو چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد، از رانندگی با ماشین خودداری کنید.
نگذارید دیگری داروهای شما را مصرف کند. آلپرازولام یک ماده کنترل شده است. 
مهم است که یک لیست مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه (بدون نسخه) که مصرف می‌کنید و همچنین هر گونه محصولی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی داشته باشید. شما باید هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری هستید این فهرست را با خود بیاورید. 
 
 

طریقه مصرف آلپرازولام

آلپرازولام به صورت یک قرص، یک قرص با انتشار طولانی مدت، یک قرص تجزیه کننده خوراکی (قرصی که به سرعت در دهان حل می شود) و یک محلول غلیظ (مایع) به صورت خوراکی ارائه می‌شود. قرص، قرص تجزیه کننده خوراکی و محلول غلیظ معمولا دو تا چهار بار در روز مصرف می‌شود. قرص ترشح طولانی مدت یک بار در روز، معمولا صبح مصرف می‌شود. 
حتما دستورالعمل های برچسب نسخه خود را با دقت مطالعه کنید و از پزشک خود بخواهید تا هر قسمتی را که متوجه آن نشدید را توضیح دهد. آلپرازولام را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.
قرص های را به طور کامل بلعید. آن‌ها را نجوید و له نکنید.
 
 

اگر دوز دارو را فراموش کنم باید چکار کنم؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را کنار گذاشته و برنامه دوز معمول خود را ادامه دهید. برای جبران دوز از دست رفته دو بار مصرف نکنید.
 
 

عوارض آلپرازولام

 

عوارض آلپرازولام
 
آلپرازولام ممکن است عوارض جانبی در فرد مصرف کننده ایجاد کند. در صورت شدید بودن یا از بین رفتن علائم زیر، پزشک خود را مطلع کنید:
 • خواب آلودگی
 • سبکی سر
 • سردرد
 • خستگی
 • سرگیجه
 • تحریک پذیری
 • پرحرفی
 • مشکل در تمرکز
 • خشکی دهان
 • ترشح بزاق
 • تغییر در میل جنسی 
 • حالت تهوع
 • یبوست
 • تغییر در اشتها
 • تغییرات وزن
 • مشکل در ادرار کردن
 • درد مفاصل
 
برخی از عوارض جانبی می‌تواند جدی باشد. در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر سریعا با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:
 • تنگی نفس
 • تشنج
 • بثورات پوستی شدید
 • زرد شدن پوست یا چشم ها
 • گیجی
 • مشکلات گفتاری
 • مشکلات هماهنگی یا تعادل
 
علائم مصرف بیش از حد شامل موارد زیر می‌شود:
 • خواب آلودگی
 • حالت گیجی
 • از دست دادن هوشیاری

 

 مطلب مرتبط: ریتالین چیست

 

 

آلپرازولام و حافظه

همان طور که در قسمت عوارض عنوان کردیم مصرف این دارو بر حافظه فرد تاثیر می‌گذارد. در صورتی که احساس می‌کنید با مصرف این قرص دچار مشکلات جدی در حافظه شده‌اید حتما با پزشک خود صحبت کنید.
 

آلپرازولام و قلب

مصرف بر قلب تاثیر می‌گذارد و فرد ممکن است علائمی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب شدید و یا احساس لرزش در قفسه سینه را تجربه کند.
 
 

آلپرازولام و ریزش مو

معمولا داروهای ضد افسردگی مانند قرص آلپرازولام  باعث ریزش مو در فرد مصرف کننده می‌شوند.
در این مقاله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه سعی کردیم شما را با قرص آلپرازولام  و عوارضی که اعتیاد به آن برای مصرف کننده دارد آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه ترک قرص آلپرازولام با کارشناسان مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید.
 
 
کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 - 02122295499

همراه: 09106886964