علائم بعد از ترک اعتیاد ؟(درمان تنگی نفس در ترک اعتیاد)

در مقاله قبلی کمپ ترک اعتیاد فرماینه تاثیر مصرف مواد مخدر بر روی ذهن ما، به عنوان افراد معتاد به چنین مواردی، بررسی شد؛ اما این قسمت به بررسی علائم ترک اعتیاد اختصاص دارد.

اطلاعات ارائه شده در این بخش کمک می کند تا متوجه شویم که چرا نمی‌توانیم به خواست و اراده خود و به تنهایی اعتیاد به مواد مخدر را ترک کرده وارد مسیر بهبودی شویم. اغلب دیده ایم که برخی از مصرف‌کنندگان می‌گویند ترک مواد مخدر در خانه امکان‌پذیر نیست و لزوم شرکت در جلسات مشاوره ترک اعتیاد را از زبان آن‌ها شنیده‌ایم.

علت ایجاد اختلالات پس از ترک اعتیاد

بر اثر مصرف طولانی مدت مواد مخدر، در ساختار و فعالیت مغز دو تغییر عمده رخ می دهد. این تغییرات علت ایجاد اختلالات پس از ترک اعتیاد می باشند که عبارت اند از:

 • تحریک شدن مدار پاداش مغز
 • مختل شدن پیام رسان های شیمیایی مغز

تحریک شدن مدار پاداش مغز بر اثر مصرف طولانی مدت مواد مخدر

مصرف طولانی مدت مواد مخدر نحوه فعالیت و ساختار مغز را تغییر می دهد و پس از آن مغز برای فعالیت عادی خود به مواد مخدر وابسته می شود. در این مرحله است که می توان گفت بیماری اعتیاد در فرد توسعه پیدا کرده است. دوپامین ماده‌ای شیمیایی است که به طور طبیعی در مغز تولید می شود و احساس رضایت و لذت را در انسان به وجود می آورد. برای مثال، ورزش جدی و مداوم میزان تولید دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد و انسان احساس شادی و تندرستی می‌کند.

مواد مخدر سبب می‌شود تا بدن انسان به گونه‌ای غیر طبیعی مقادیر زیادی دوپامین (Dopamine) تولید کند و به همین علت است که احساس سرخوشی و نشئه بودن به انسان دست می‌دهد؛ اما از آنجایی که برای به وجود آوردن احساس لذت یا رضایت خاطر مواد شیمیایی بیرونی (مواد مخدر) به مغز داده می‌شود؛ مغز به تدریج و به آهستگی قدرت و قابلیت تولید دوپامین طبیعی، برای احساس لذت و سرخوشی را از دست می‌دهد.

مطلب پیشنهادی : ترک قرص زولپیدم چند روز طول میکشد ؟

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

مدار پاداش مغز بر اثر مصرف مواد مخدر به دو شیوه تحت تاثیر قرار می گیرد

اولین تاثیر: پس از چندین بار احساس نشئگی و لذت ناشی از مصرف مواد مخدر، مغز توانایی خود را برای لذت بردن از فعالیت های عادی از دست می دهد. برای مثال، مردم عادی از رفتن به سینما لذت می برند اما معتاد به علت احساس لذت شدید از مصرف مواد مخدر از کسب لذت‌های ساده در زندگی محروم می‌شود.

دومین تاثیر: مغز همواره خود را با دریافت مواد شیمیایی بیرونی سازگار می سازد و برای اینکه فعالیت و عملکردی عادی داشته باشد به مصرف هرچه بیشتر مواد مخدر نیاز پیدا می‌کند.

به همین دلیل از اصلی‌ترین مراحل ترک اعتیاد در کمپ فرمانیه ( کمپ ترک اعتیاد در تهران) این است که به فرد تحت درمان کمک کنیم تا دوباره بتواند از لذت‌های به ظاهر کوچک نیز استفاده کند و فقط افکارش بر روی لذت مصرف مواد مخدر (مانند هروئین، شیشه و … ) نباشد.

مختل شدن پیام رسان های شیمیایی مغز، از مهمترین عوارض جسمی اعتیاد

دومین تاثیر مواد مخدر بر روی مغز، مختل ساختن سیستم ارتباطات مغز است که با دو نشانه همراه است: پدیده‌ی ویار و مقاوم شدن بدن

نشانه اول: پدیده ی ویار

ویار زمانی در فرد معتاد ایجاد می‌شود که مغز او نیاز شدیدی را برای مصرف مواد مخدر به طور فیزیکی ایجاد می‌کند. داشتن ویار همانند خاطراتی است که با تاثیر مواد مخدر بر فعالیت سیستم عصبی مغز ارتباط دارد. مثلا ممکن است با مشاهده ی مصرف مواد مخدر از سوی دیگران مغز ما تحریک شده و عکس‌العمل فیزیکی از خود نشان دهد، عکس‌العملی که ما را به سمت مصرف مجدد مواد مخدر تشویق می‌کند. اگر ما در این مقطع مواد مصرفی مورد نیاز بدن را به آن نرسانیم، عکس العمل بدنمان را به صورت خماری تجربه خواهیم نمود.
خماری روشی است که توسط آن بدن وابستگی خود به مواد مخدر را نشان می‌دهد. احساس خماری شبیه مجازات کردن ما به وسیله‌ی بدنمان است تا مواد مخدر مورد نیازش را برایش فراهم کنیم. خماری می تواند هم روانی هم جسمی باشد.
نشانه های خماری روانی عبارت اند از: اضطراب، بی قراری، بی خوابی، سردرد، عدم تمرکز و افسردگی
نشانه های خماری جسمی عبارت اند از: عرق کردن شدید، افزایش ضربان قلب، اسهال، تنگی نفس، لرزه، دل آشوبی، تهوع، درد عضلانی و احساس فشار در ناحیه قفسه سینه.
خماری کشیدن برای ما معتادین بسیار هولناک است و همین وحشت از خماری است می تواند ما را از تلاش برای پاک شدن باز دارد.

توجه داشته باشید: نشانه های خماری در افراد مختلف متفاوت است و گاهی می تواند خطرناک بوده و حتی به سکته مغزی، یا سکته قلبی منجر شود. به همین دلیل است که هنگام احساس خماری لازم است از مراقبت های پزشکی برخوردار شوید.

نشانه دوم: مقاوم شدن بدن 

یکی دیگر از نشانه های اعتیاد افزایش مقاومت بدن است که به واسطه آن ما باید مصرفمان بیشتر و بیشتر شود تا بتوانیم همان احساس قبلی را تجربه کنیم. این امر می تواند میزان مصرف ما را تا حدی افزایش دهد که مصرف همین میزان، باعث مرگ یک شخص غیر معتاد گردد.
در برنامه های دوازده قدمی، این افزایش مقاومت را آلرژی یا حساسیت می نامند. ما نسبت به مواد مخدر یک آلرژی یا حساسیت داریم که منجر به ویار می شود. این حالت در یک فرد غیر معتاد ایجاد نمی شود.
آلرژی یا افزایش مقاومت ما نسبت به مواد مخدر سبب می شود تا با وجود عواقب و پیامدهای خطرناک مصرف مواد مخدر، اجبار به مصرف داشته باشیم. علت اینکه این حالت آلرژی و حساسیت نام گذاری شده این است که واکنش ما نسبت به مواد مخدر غیر عادی است و به جای قطع مصرف مواد مخدر ما به مصرف آن ادامه می دهیم.

پدیده حساسیت به یک ماده یا مواد به گونه ای کاملا روشن در مورد اعتیاد به مشروبات الکلی نشان داده شده است. بسیاری از افراد غیر الکلی قادر هستند که میزان کمی از مشروب را ساعت ها به صورت جرعه جرعه بنوشند و سپس به همان میزان اکتفا کنند؛ اما افراد الکلی با نوشیدن اولین گیلاس حساسیتشان تحریک شده و به زیاده روی در مصرف و افراط مشروب روی می آورند که باعث مستی کامل و از دست دادن کامل کنترل می‌شود.

معتادان به الکل هم همانند معتادان به مواد مخدر، کنترلی بر روی میزان مصرف الکل خود ندارند. این مشروبات الکلی و یا ماده مخدر است که افسار ما را در دست دارد و ما را در برابر بیماری اعتیاد خود عاجز و ناتوان می سازد.

مطلب پیشنهادی : چگونه با فرد معتاد زندگی کنیم را در این مقاله از کمپ فرمانیه بخوانید .

علائم ترک اعتیاد را بشناسید

 

پس از ترک،از جمله علائم بعد از ترک اعتیاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هذیان
 • افسردگی
 • روان‌پریشی
 • تنگی‌نفس
 • بی‌خوابی
 • خستگی
 • پرش عضلات
 • رعشه
 • پرخاشگری
 • اختلالات شناختی

درمان تنگی نفس در ترک اعتیاد

تنگی نفس که یکی از علایم ترک اعتیاد است امری طبیعی است زیرا مواد مخدر بر گیرنده‌های که در تنفس معتادان نقش دارند تاثیر می‌گذارد و نرخ تنفس را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد و حتی ممکن است بعد از مدتی به طور کامل تنفس فرد را مختل نماید. اختلالات موجود در تنفس فرد معتاد حتما باید توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرند و بهترین درمان تنگی نفس در ترک مواد مخدر ، پیدا شود. به همین دلیل تاکید ما بر این است که حتما برای ترک به کمپ‌ها و مراکز ترک اعتیاد مراجعه نمایید.
(خوب است بدانید تنگی نفس بعد از ترک سیگار یکی از عوارض مصرف سیگار است و برای درمان آن روی لینک کلیک کنید.)

کمپ ترک اعتیاد vip فرمانیه، بهترین مرکز ترک اعتیاد در تهران از نظر مراجعین

ترک اعتیاد

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


4 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست