ویپ چیست؟ ایا ویپ اعتیاد آور چیست؟ ( بررسی عوارض ویپ )

ویپ چیست؟ این سؤالی است که شاید توسط خیلی از افراد پرسیده شود. بسیاری از مردم بر این باورند که ویپ بی‌خطرتر از سیگار کشیدن است، در حالی که برخی دیگر فکر می‌کنند که می‌تواند ابزاری مؤثر برای ترک سیگار باشد. با این حال، ویپ یا همان سیگار الکترونیک چندین خطر را به همراه دارد، هم برای شخصی که از آن استفاده می‌کند و هم برای اطرافیان. ویپ و ضررهای ویپ مساله ای است که می خواهیم در این مقاله در مورد آن صحبت کنیم. اگر شما هم سوالات رایجی مانند آیا ویپ ضرر دارد؟ ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار ؟ یا اینکه فکر می‌کنید با جایگزین کردن ویپ می‌توانید سیگار را ترک کنید و در درستی و اشتباه آن مردد هستید، تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

دستگاه ویپ چیست؟ چه اجزایی دارد؟

در پاسخ به این سؤال که سیگار الکترونیکی (ویپ) چیست باید بگوییم که ویپ یا همان سیگار‌های الکترونیکی از دستگاهی استفاده می‌کنند که با باتری کار می‌کنند و این دستگاه با گرم کردن مایع، بخاری را برای استنشاق تولید می کند. مایع الکترونیکی موجود در بیشتر سیگار‌های الکترونیکی حاوی نیکوتین است، همان داروی اعتیادآوری که در سیگار‌های معمولی، سیگار برگ، قلیان و سایر محصولات تنباکو وجود دارد. با این حال، سطوح نیکوتین در همه انواع سیگار‌های الکترونیکی یکسان نیست و گاهی اوقات برچسب‌های محصولات حاوی محتوای نیکوتین واقعی نیستند. برخی از مارک‌های سیگار الکترونیکی وجود دارند که ادعا می‌کنند بدون نیکوتین هستند، اما مشخص شده است که نیکوتین دارند.

کمپ ترک اعتیاد وی ای پی فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813  – 02126231821

09126896964

موارد زیر، چیستی و ماهیت این موضوع که ویپ چیست و ایکنه آیا ویپ اعتیاد آور است را بیشتر نشان می‌دهند:

• نیکوتین موجود در ویپ (سیگار الکترونیک)، بسیار اعتیادآور است و می‌تواند بر مغز در حال رشد تأثیر بگذارد و به طور بالقوه به نوجوانان و جوانان آسیب برساند. حتی برخی از سیگار‌های الکترونیکی «بدون نیکوتین» حاوی نیکوتین هستند.
• برخی از مواد موجود در بخار سیگار الکترونیکی با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.
• نوجوانانی که ویپ استفاده می‌کنند احتمال بیشتری برای شروع سیگار کشیدن دارند.
• انفجار و سوختگی با سیگار‌های الکترونیکی هنگام شارژ مجدد دستگاه‌ها به دلیل معیوب بودن باتری گزارش شده است.
• قرار گرفتن تصادفی در معرض مایعات ناشی از سیگار‌های الکترونیکی باعث مسمومیت حاد نیکوتین در کودکان و بزرگسالان شده است.
•یکی از عوارض کشیدن ویپ در دوران بارداری آسیب رساندن به جنین در حال رشد می باشد.

ویپ چیست

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

اجزای دستگاه ویپ

• مخزن یا تانک
• مایع ویپ
• سیم
• دهانه
• باتری
• گرما‌دهنده
مخزن یا تانکی که در این دستگاه قرار دارد، برای نگهداری مایع ویپ است و باتری وظیفه‌ی تأمین انرژی گرما‌دهنده را بر عهده دارد.

عوارض ویپ چیست ؟

عوارض ویپ چیست؟

در بالا در مورد این موضوع که ویپ چیست صحبت کردیم. اما در مورد این سوال که عوارض ویپ چیست لازم است بگوییم ذهنیت خیلی از افراد این باشد که ویپ از سیگار بهتر است و برای ترک سیگار باید از ویپ استفاده کرد! باید بگوییم که این ذهنیت کاملاً اشتباه است و ضرر ویپ بسیار بیشتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید. مواد رایج موجود در مایع الکترونیکی یا تولید شده در هنگام گرم شدن نیز ممکن است خطری برای ریه‌ها ایجاد کند.طی تحقیقاتی که در سال های اخیر درباره عوارض ویپ انجام شده نشان میدهد که کشیدن ویپ (سیگار الکترونیک) در سلامت بدن بسیار تاثیر گذار است که در موارد زیر آنهارا بررسی کردیم :

سیگار‌های الکترونیکی ممکن است حاوی مواد شیمیایی زیر باشند:

ترکیبات آلی فرار (VOCs): در سطوح خاصی، VOCs می‌تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو، سردرد و حالت تهوع شود و به کبد، کلیه و سیستم عصبی آسیب برساند.
مواد شیمیایی طعم‌دهنده: برخی از طعم‌دهنده‌ها سمی‌تر از بقیه هستند. مطالعات نشان داده‌اند که برخی از طعم‌ها حاوی سطوح مختلفی از یک ماده شیمیایی به نام دی استیل هستند که با یک بیماری جدی ریوی به نام برونشیت انسدادی مرتبط است.
فرمالدئید: این یک ماده سرطان‌زا است که اگر مایع الکترونیکی بیش از حد گرم شود یا مایع کافی به عنصر گرما نرسد، ممکن است تشکیل شود.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) اعلام کرده است که گاهی اوقات محصولات سیگار الکترونیکی تغییر یا اصلاح می‌شوند و ممکن است مواد مضر یا غیرقانونی از منابع ناشناخته داشته باشند.
افزودنی‌هایی که برای تقویت طعم سیگار‌های الکترونیکی استفاده می‌شود، به ریه‌ها آسیب می‌رساند. این ماده شیمیایی سمی می‌تواند به بیماری قلبی کمک کند. دستگاه‌های ویپ، حتی می‌توانند علاوه بر نیکوتین، سموم را نیز آزاد کنند. با این حال، عواقب بلندمدت ویپ، معمولاً ناشناخته باقی مانده است. این به این دلیل است که دستگاه‌های ویپ نسبتاً جدید در بازار هستند و محققان زمان کافی برای مطالعه کامل اثرات بلندمدت آن ندارند.
یک بررسی اخیر نشان داده است که استفاده از ویپ می‌تواند مشکلاتی در قلب، ریه‌ها و گردش خون فرد ایجاد کند. شواهد نشان می‌دهد که سیگار‌های الکترونیکی سمومی را آزاد می‌کنند که می‌توانند باعث آسیب شوند.
محققانی که در سال 2018 روی یک مطالعه کار کردند، یافته‌های مشابهی داشتند. آن‌ها دریافتند که استعمال سیگار بدون در نظر گرفتن سایر انتخاب‌های سبک زندگی فرد، منجر به افزایش خطر حمله قلبی می‌شود.

حتما بخوانید: مواد مخدر سورچه

عوارض ویپ

ضرر ویپ بیشتر است یا سیگار؟

اگر شما هم اهل سیگار کشیدن باشید و بخواهید آن را ترک کنید، ممکن است وسوسه شوید و به ویپ روی بیاورید! اما آیا ضرر سیگار بیشتر است یا ویپ؟
جالب است بدانید که هنوز هم مضرات ویپ (سیگار الکترونیکی) ناشناخته است. اگرچه استفاده از ویپ ممکن است برخی از تهدیدات ناشی از استنشاق دود را از بین ببرد، اما بدون خطرات و نگرانی‌های سلامتی نیست. اگر فردی برای کمک به ترک سیگار یا به دلیل دیگر می‌خواهد از سیگار‌های الکترونیکی استفاده کند، مهم است بداند که ویپ چه چیزی به همراه دارد و خطرات آن برای سلامتی چیست؟
کشدن ویپ می‌تواند چندین اثر نامطلوب بالقوه بر بدن فرد داشته باشد، از جمله قلب، ریه‌ها، دندان‌ها و لثه‌ها. با وجود همه‌ی این موارد گفته شده و عوارض ویپ، اگر فکر می‌کنید ترک سیگار در خانه برایتان سخت است، بهتر است به یک کمپ ترک اعتیاد مراجعه کنید تا با کمترین عوارض و در کوتاه‌ترین با دریافت راهنمایی‌های لازم و بدون وابستگی به ویپ، برای همیشه سیگار را کنار بگذارید.

آیا ویپ اعتیاد آور است؟

اگر به تلاش برای ترک سیگار کشیدن، فکر می‌کنید، بدانید که تنها نیستید! طبق آمار‌های گرفته شده، تقریباً از هر 10 نفر سیگاری، حدود 7 نفر هستند که مایل هستند سیگار را ترک کنند اما نمی‌توانند! ترک سیگار، می‌تواند بهترین لطفی باشد که شما در حق خودتان انجام می‌دهید. سیگار تقریباً به تمام اندام‌های بدن از جمله قلب شما آسیب می‌زند و خودتان به‌خوبی این موضوع را می‌دانید. نزدیک به یک سوم مرگ و میر‌های ناشی از بیماری قلبی در نتیجه استعمال دخانیات و دود سیگار است.

اما آیا ویپ اعتیاد آور است؟ اعتیاد به ویپ (سیگار الکترونیک) معمولاً چیزی است که در بسیاری از این افراد دیده می‌شود. ویپ معمولی حاوی ۷۰۰۰ ماده شیمیایی هستند که بسیاری از آن‌ها سمی است. در حالی که ما دقیقاً نمی‌دانیم چه مواد شیمیایی در سیگار‌های الکترونیکی وجود دارد و در واقع پاسخ سوال ویپ بهتر است یا سیگار نامشخص است، اما مصرف آن علاوه بر خطراتی که به همراه دارد، باعث اعتیاد و وابستگی خواهد شد.

نیکوتین عامل اصلی وابستگی در سیگار‌های معمولی و سیگار‌های الکترونیکی است و بسیار اعتیادآور است. نیکوتین یک ماده سمی است که فشار خون شما را بالا می‌برد و آدرنالین را افزایش می‌دهد که در نهایت باعث افزایش ضربان قلب و احتمال حمله قلبی می‌شود.

اعتیاد به ویپ

سؤالات متداول در مورد ویپ یا سیگار الکترونیکی

سعی کردیم سؤالاتی که توسط بسیاری از مخاطبان از ما پرسیده می‌شود را در این مقاله بیاوریم.

• عوارض ویپ (سیگار الکترونیک) برای سلامتی چیست؟

سیگار‌های الکترونیکی هنوز نسبتاً جدید هستند و تحقیقات بیشتری در یک دوره زمانی طولانی‌تر برای دانستن اثرات بلندمدت آن مورد نیاز است. مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید این است که مضرات طولانی مدت ویپ ها بر سلامتی هنوز ناشناخته است، اما می‌توانند خطراتی برای سلامتی مصرف‌کننده داشته باشند.

• آیا جوانان و نوجوانان می‌توانند از ویپ (سیگار الکترونیکی) استفاده کنند؟

خیر! لازم است بدانید که اکثر ویپ ها حاوی نیکوتین اعتیادآور هستند. شواهدی وجود دارد که نیکوتین به رشد مغز نوجوانان آسیب می‌رساند و ممکن است به ویپ اعتیاد پیدا کنند.

• آیا استفاده از ویپ باعث ایجاد بیماری سرطان می‌شود؟

با اینکه بسیاری از دانشمندان هنوز در تلاش هستند که اطلاعات کامل‌تری در مورد اینکه ویپ چیست و مضرات استفاده از ویپ را ارائه دهند، اما بهتر است بدانید که مواد شیمیایی موجود در سیگار الکترونیکی حاوی برخی از مواد شیمیایی سرطان‌زا است، اگرچه به میزان قابل توجهی کمتر از دود سیگار است.

• آیا سیگار‌های الکترونیکی می‌توانند منفجر شوند؟

بله. تقربیا می‌توان گفت که گزارش‌هایی از این نوع سیگار‌ها و ایجاد صدمه وجود دارد که معمولاً به دلیل معیوب بودن باتری‌ها است.

• ویپ می‌تواند به ترک سیگار کمک کنند؟

سیگار‌های الکترونیکی در حال حاضر توسط FDA به عنوان کمکی برای کمک به ترک سیگار تأیید نشده‌اند. این به این دلیل است که هنوز تحقیقات یا شواهد کافی وجود ندارد. از سوی دیگر، شواهد زیادی وجود دارد که به وضوح نشان می‌دهد که دارو‌های مورد تأیید FDA، راه‌های ایمن و مؤثر برای کمک به افراد برای ترک سیگار هستند، به‌ویژه زمانی که با مشاوره همراه باشند.

سخن پایانی

برخی از افرادی که سیگار می‌کشند، برای کمک به ترک سیگار، سیگار‌های الکترونیکی را امتحان می‌کنند. ترک سیگار به وضوح دارای مزایایی برای سلامتی است، اما تغییر به سیگار‌های الکترونیکی همچنان افراد را در معرض خطرات بالقوه جدی سلامتی قرار می‌دهد. برای کاهش خطرات سلامتی و اجتناب از معتاد ماندن به نیکوتین، مهم است که استفاده از تمام محصولات تنباکو، از جمله سیگار‌های الکترونیکی را در اسرع وقت متوقف کنید.

در کلاً آخر می‌توانیم این را بگوییم که اگر سیگاری هستید و قصد ترک آن را دارید و یا اینکه کلاً می‌خواهید به ویپ روی بیاورید، بهتر است در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشید و سپس این کار را انجام دهید. طبق آنچه که در این مقاله گفته شد،عوارض ویپ می‌تواند خطرات و معایبی به همراه داشته باشد بنابراین نمی‌تواند جایگزین خوبی برای ترک سیگار باشد. بهترین کار این است که شما با مشاوران مرکز کمپ اعتیاد در مورد ترک سیگار صحبت کنید و راهکار‌های لازم را در این زمینه دریافت کنید تا بتوانید برای همیشه سیگار را ترک کنید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست