ترک حشیش ( ترک حشیش چند روز طول میکشد؟ )

ترک حشیش

در این مقاله به ترک حشیش می پردازیم. و می گوییم ترک حشیش چند روز طول می کشد.

یکی از خطرناک ترین و اعتیاد آور ترین مواد مخدری که امروزه مورد سوء مصرف قرار می گیرد، حشیش می باشد. این ماده را از ترشحات برگ، ساقه و گل گیاهی به نام شاهدانه می گیرند و آن را به صورت صمغ در می آورند. رنگ این ماده سبز تیره و در برخی مواقع قهوه ای متمایل به سبز است که آن را شبیه به حنا می دانند.

گیاه شاهدانه را در حالت گیاهی به صورت ماری جوانا به صورت صمغی نیز به نام حشیش معرفی می کنند. به طور کلی می توان گفت که حشیش ماده ای است که شکل خالص تری از ماری جوانا می باشد. این ماده را یکی از اعتبار آور ترین مواد مخدر دنیا می نامند که اعتیاد به آن با مشکلات زیادی همراه است و ترک آن نیز به سادگی صورت نخواهد گرفت. امروزه با روش های مختلفی می توان اعتیاد به انواع مواد مخدر را از بین برد. که در ادامه این مقاله به بررسی روش ها و علائم و عوارض ترک حشیش می پردازیم.

علائم ترک حشیش

ترک اعتیاد حشیش

ترک اعتیاد به حشیش راحت نمی باشد و با علائم زیادی همراه است. از مهم ترین علائم ترک حشیش، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

· اضطراب و استرس
· بی خوابی های مکرر
· تحریک پذیری شدید
· تمایل زیاد به مصرف حشیش
· کاهش اشتها و به دنبال آن کاهش وزن
· رویها های غیر عادی
· لرزش و رعشه بدن
· بی قراری و حالت کلافگی
· درد های غیر عادی در نقاط مختلف بدن
· سردرد
· تب و لرز

این علائم معمولا تا چند روز پس از مصرف آخرین دوز حشیش آغاز می شود اگر نمی دانید با مصرف حشیش چه موادی را وارد بدن خود کرده اید که اکنون لازم است با سم زدایی آن را خارج کنید می توانید مقاله حشیش چیست را مطالعه کنید. شدت این علائم و بی قراری های متعاقب آن، در هفته ی اول بیشتر خواهد بود و به مرور زمان از علائم آن کاسته می شود.

به دلیل علائم سخت و طاقت فرسای ترک اعتیاد حشیش، مراجعه و بستری شدن در کمپ های ترک اعتیاد می تواند بهترین راهکار ممکن باشد؛ زیرا با مصرف دارو های مختلف و روش های درمانی مورد نیاز همراه است. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که داروی خاصی برای ترک این ماده وجود ندارد اما متخصصان می توانند برای کنترل علائم ترک اعتیاد حشیش از دارو های ضد اضطراب و استرس استفاده کنند.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید

02126100813  – 02126231821

09126896964

بهترین روش ترک حشیش

همان طور که گفتیم، فرآیند با عوارض و ناراحتی های متعددی همراه است که می تواند زندگی عادی فرد را مختل کند. به همین دلیل در نظر گرفتن روش مناسب برای کنار گذاشتن این ماده می تواند نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد. امروزه بسیاری از افراد به دلایل مختلف، به روش های ترک در منزل رو می آورند. در این مورد باید با اتخاذ روش ها و برنامه های مختلف، خود را از عوارض ترک حشیش دور نگه دارید. به طور مثال، مشارکت و همکاری در کارهای گروهی یا ایجاد ارتباط با دوستان و آشنایان می تواند آثار روانی مثبتی را به همراه داشته باشد. در ادامه به بهترین روش های ترک اعتیاد به حشیش می پردازیم.

 

عوارض ترک حشیش

1- ترک حشیش در کمپ

بهترین روش ترک حشیش در کمپ می باشد که زیر نظر متخصصان و پزشکان باتجربه صورت می گیرد. در این روش، فرد با توجه به میزان سمی که در بدنش وجود دارد، سم زدایی می شود. در طول دوره سم زدایی، فرد تحت نظر پزشک متخصص و روانپزشک می باشد و با روش های درمانی مختلف، عوارض ترک حشیش را به حداقل می رسانند. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد حشیش پروسه ای زمان بر می باشد که در این مدت، برنامه هایی برای فرد در نظر گرفته می شود که باعث می شود تا در کمترین زمان ممکن، عوارض ناشی از ترک مواد از بین برود.

در کمپ ترک اعتیاد شیوه درمان به این صورت است که یک دوره سم زدایی ابتدایی وجود دارد ابتدا پزشک و روانشناس با بیمار ملاقات می کنند بعد از آن به دستور و تشخیص پزشک برای کم کردن علائم خماری در بیمار دارو تجویز می شود. بعد از سم زدایی بیمار به بخش عمومی منتقل خواهد شد و در طول دوران ترک روانی روانپزشک با بیمار دیدار می کند و گروه های درمانی برگزار می شود تا در نهایت روند درمانی طی شود. کمپ ترک اعتیاد لاکچری تهران در فرمانیه با کادر متخصص و مجرب خود و با محیطی آرام پذیرای بیماران مبتلا به این ماده مخدر می باشد.

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

2- ترک حشیش با متادون

یکی از روش های درمانی برای ترک این ماده مخدر، استفاده از متادون می باشد که در بین مصرف کنندگانی که قصد ترک دارند، بسیار متداول است. اما این سوال به وجود می آید که آیا ترک اعتیاد حشیش با متادون واقعیت دارد یا این که این موضوع دروغ است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ترک اعتیاد حشیش نه تنها با متادون بلکه با هیچ داروی دیگری امکان پذیر نیست. دارو هایی هم که در کمپ های ترک اعتیاد تجویز می شود، صرفا برای کاهش عوارض ناشی از ترک مواد و جلوگیری از افسردگی فرد می باشد. البته باید این نکته را نیز اضافه کنیم که متادون خود به عنوان یک دارو و ماده‌ی مخدر شناخته می شود که ترک کردن خود این دارو نیز برای مصرف کننده مشکل ساز خواهد شد. در مورد این ماده در مقاله ترک متادون چند روز طول میکشد بیشتر بخوانید.
بنابراین، تبلیغاتی که مبنی بر مصرف متادون یا هر داروی دیگری به منظور ترک اعتیاد حشیش، دروغی بیش نیست و تنها راه اصولی و درست برای ترک این ماده مخدر، طی کردن دوره های درمانی مناسب در کمپ های ترک اعتیاد می باشد.

ترک حشیش چند روز طول میکشد؟

شاید سوالی که برای بسیاری از افراد وابسته به حشیش به وجود آید، این باشد که ترک حشیش چند روز طول میکشد؟ معمولا اولین سوالی که مراجعه کنندگان به کمپ های ترک اعتیاد با آن روبرو هستند نیز همین می باشد. برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که مدت زمان سم زدایی و رهایی همه ی افراد از اعتیاد به حشیش یکسان نیست.

دلیل این امر آن است که سم زدایی در بدن افراد مصرف کننده و وابسته به این ماده مخدر یکسان نبوده و تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد. از مهم ترین پارامتر هایی که باعث متغیر بودن زمان ترک این ماده می شود، می توان به سن، جنس، شرایط جسمانی، میزان مصرف در هر دوز مصرفی، مدت زمان مصرف، انگیزه فرد برای ترک و غیره اشاره کرد. معمولا به منظور در نظر گرفتن دوره زمانی خاص در کمپ های ترک اعتیاد، آزمایشاتی انجام می شود تا تخمین دقیقی در این مورد داده شود.

به طور کلی، می توان گفت که در همه ی افراد با شرایط مختلف، مدت زمانی در حدود 10 الی 60 روز برای ترک اعتیاد به حشیش مورد نیاز خواهد بود. البته باید این نکته را نیز اضافه کنیم که بعد از طی شدن این دوره نیز باید دارو های تجویزی پزشک تا مدت ها مصرف شود. مدت زمان مصرف این دارو ها با تشخیص پزشک صورت می گیرد و در این مدت نیز جلسات گروهی مختلفی برگزار می شود تا وسوسه مصرف مجدد مواد به سراغ فرد نرود.

عوارض ترک حشیش

همان طور که می دانید، مهم ترین مشکلی که برای ترک اعتیاد به هر نوع مواد مخدری وجود دارد، کنار آمدن با عوارض بعد از ترک و تحمل آن ها می باشد. البته در طول این مسیر، همراهی و همدلی اعضای خانواده و مشاوره های متخصصین می تواند تاثیر به سزایی در طول درمان داشته باشد. به طور کلی، مهم ترین عوارض بعد از ترک به صورت زیر می باشد :

· خستگی مفرط
· کاهش وزن
· کاهش اشتها
· افسردگی شدید
· اضطراب
· حساس شدن

بیشتر عوارض ترک حشیش، به صورت روانی می باشد که در کنار عوارض و ناراحتی های جسمی شدت پیدا می کند. با تمام این تفاسیر، ترک اعتیاد حشیش امکان پذیر بوده و می توان با انجام روش های اصولی، دوره درمانی آن را طی کرد. هر چند که برگشت به اعتیاد حشیش به نوعی بیشتر از سایر مواد مخدر می باشد، اما ترک اعتیاد به هر نوعی ماده مخدری تنها با خواست خود فرد تحقق پیدا می کند.

ترک حشیش در منزل ممکن است؟

بسیاری از افرادی که به مصرف حشیش اعتیاد پیدا کرده اند و قصد رهایی و ترک آن را دارند، به علت قضاوت های دیگران از حضور در کمپ و روش های درمانی اصولی خودداری می کنند؛ همین عامل باعث می شود تا به روش های ترک حشیش در منزل متوسل شوند. نکته حائز اهمیت در مورد این روش ترک آن است که فرد معمولا اطلاعات کافی در خصوص ترک اعتیاد اصولی و متناسب با شرایط خود را ندارد. این موضوع باعث می شود تا فرد با علائم و عوارض ترک کنار نیاید و تحمل آن ها بسیار سخت و آزار دهنده و حتی خطرناک شود.

حشیش بیشتر دارای اعتیاد ذهنی و روانی است و همین امر باعث بروز افسردگی و مشکلات روانی و اخلاقی مختلفی در فرد می شود. کنترل کردن این مشکلات و تحمل آن ها برای فرد در خانه و بدون مصرف دارو های مورد نیاز، کمی سخت می باشد. اما در خانه نیز می توان به صورت غیر حضوری با یک متخصص مورد اعتماد در زمینه ترک اعتیاد حشیش مشاوره گرفت که باعث موفقیت آمیز شدن فرآیند ترک اعتیاد می شود. مهم ترین نکته ای که در مورد ترک اعتیاد به مواد مخدر از جمله حشیش وجود دارد، صبر و انتظار کافی است. زیرا درمان و رهایی یک روزه به هیچ وجه شدنی نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست