قرص آمفتامین چیست؟ + عوارض مصرف آمفتامین کدامند؟

قرص آمفتامین چیست؟ + عوارض مصرف آمفتامین کدامند؟

بسیاری از کسانی که به اعتیاد روی آورده‌اند از قرص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. خیلی از قرص ها باعث اعتیاد می‌شود که از جمله می‌توان به قرص ب۲، متادون، آمفتامین و دیگر قرص های روانگردان اشاره کرد.

کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در سال‌های گذشته مشاهده کرده که مصرف انواع قرص امفتامین که از نوع محرک می‌باشند بسیار رشد داشته است. علاوه بر این که افراد زیادی درگیر مصرف و اعتیاد به این ماده محرک هستند، تقاضا برای ترک آن نیز رو به گسترش است. در ابتدا تصور می‌شد این ماده اعتیاد آور نیست و خطری ندارد اما به مرور مشخص گردید این ماده می‌تواند زندگی فرد مصرف کننده را نابود کند. در ادامه به توضیح در مورد انواع قرص آمفتامین ها و اینکه مخدر آمفتامین چیست و چه عوارضی دارد، ترک آمفتامین می‌پردازیم:

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

آمفتامین چیست؟

آمفتامین مخدر یک محرک عصبی است که بر  روی عملکرد عملکرد سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارید این مخدر جزو مواد محرک ها دسته بندی می شود و یکی از رایج ترین مواد مخدر مصرفی در بین جوانان می باشد. تاثیری که مواد مخدر آمفتامین بر روی گیرنده های سیستم عصبی می گذارد موجب می شود ایجاد حالت سرخوشی در افراد می شود. در اولین روزهای مصرف آمفتامین این ماده باعث ایجاد هوشیاری و انرژی بالا در فرد می شود به همین دلیل بسیاری از دانسجویان و رانندگان مسافت های طولانی برای افزایش راندمان و عملکرد خود به مصرف این ماده مخدر روی می آورند.

آمفتامین با نام های کریستال، سرعت و یخ نیز شناخته می شود.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

آمفتامین در چه قرص هایی وجود دارد؟

به دلیل آنکه آمفتامین کاربرد پزشکی دارد در بعضی از داروها که اغلب داروهای مورد استفاده در درمان افسردگی و یا چاقی هستند نیز استفاده می شود. البته باید توجه داشت این داروها به خودی خود و با تجویز پزشک موجب ایجاد اعتیاد نمی شوند. قرص ها و دارو های آمفتامین دار شامل موارد زیر می باشند :

 • دکستروآمفتامین
 • ریتالین
 • متامفتامین
 • آدرال
 • مدافینیل وجود دارد
 • فندیمترازین
 • دی‌اتیل‌پروپیون
 • بنزفتامین
 • فنترمین

همچنین مواد شبه آمفتامین که در ساخت ماده مخدر شیشه استفاده می شود  شامل :

 • افدرین
 • فنیل پروپانولامین
 • پسودوافدرین

مواد مخدر مشتق شده از آمفتامین

آمفتامین مخدر که به صورت خیابانی به فروش می رسد در سه شکل پودر، قرص و کپسول موجود هستند و با نام اسپید به فروش می رسند که عبارتند از :

 • متامفتامین
 • کاتینون
 • افدرین
 • اکستازی

علائم مصرف آمفتامین کدامند؟

معتادان به مصرف انواع قرص آمفتامین مواد مخدر به علت کم اشتهایی لاغر می شوند، زود رنج می‌گردند آرام و قرار ندارند و نمی‌توانند بخوابند.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد مواد مخدر آمفتامین موجب ایجاد حالت سرخوشی در فرد می شود بنابراین کاهش خستگی و بی خوابی از علائم اولیه این ماده مخدر می باشد.

اغلب افرادی که آمفتایمن مصرف می کنند دچار توهم و هذیان می شوند.

این افراد به مرور زمان بسیار تحریک پذیر می شوند و برای کوچکترین مسائل شروع به پرخاشگری می کنند.

افزایش فشار خون و به دنبال آن گشادی بیش از حد مردمک ها از دیگری علائمی است که به مرور زمان در افراد درگیر اعتیاد به آمفتامین بروز می کند.

بی اشتهایی و خشک دهان که به مرور موجب کاهش وزن فرد می شود نیز از علائم مصرف آمفتامین است.

اکثر معتادان این ماده مخدر آن را از طریق دهان به بدن خود وارد می‌سازند و بعضی آن را از طریق تزریق به داخل رگ استعمال می‌کنند. که در این موارد آثار تزریق در نقاطی از بدن که رگ ها به آسانی یافت می‌شوند خود نشان دهنده اعتیاد فرد است. متداول ترین جای بدن برای تزریق معتادان ساعد به خصوص آن قسمت از دست است که آرنج خم می‌گردد و هنگامی که رگ ها در این قسمت از بدن در اثر تزریق های پی در پی صدمه می‌بیند، معتاد به هر رگی بتواند پیدا کند متوسل می‌شود. بعضی از معتادان سعی می کنند تا از رگ های بازو استفاده نکنند زیرا آن ها خوب می‌دانند که این عضو از بدن معمول ترین جا برای آزمایش اعتیاد فرد است. معتادانی که در مصرف وسایل و روش تزریق نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، غالبا به زخم های عفونی در نقاط تزریق مبتلا می‌شوند.

علائم اعتیاد به آمفتامین

معتادان به آمفتامین در زندگی خود تنها یک هدف دارند، بدست آوردن و مصرف آن. آنان به خانواده، کار و دوستان خود بی علاقه می شوند و ممکن است به طور غیر عادی مرموز شوند و در بعضی موارد صداقت و درستکاری خویش را از دست بدهند.

اگر آنان ناچار به خرید آمفتامین مصرفی خود شوند و پول کافی نداشته باشند ممکن است به سرقت هم (حتی از دوستان نزدیک و بستگان خود) دست بزنند. وعده ها و قول هایی می‌دهند که نمی توانند به آن‌ها عمل نمایند.

در دنیا معتادان به آمفتامین به علت سرقت سر نسخه های پزشکان و جعل امضای آن‌ها اغلب مورد تعقیب پلیس قرار می‌گیرند. حالا که جواب پرسش امفتامین چیست را دانستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات دیگر از جمله امفتامین در چه داروهایی وجود دارد را هم دریافت کنید.

 مطلب مرتبط: عوارض ترک شیشه 

عوارض مصرف آمفتامین چیست؟

از جمله عوارض آمفتامین مواد مخدر آن است که چنانچه در مدت زمانی طولانی مصرف گردد، به کبد فرد معتاد لطمه وارد می‌نماید، مشکلات جدی روانی برای وی فراهم می‌سازد و او را گرفتار اوهام و خیالات می‌نماید. برخی افراد نادانسته و بدون اطلاع از عوارض قرص آمفتامین اقدام به خرید آمفتامین می‌کنند.

 • توهم و خیالات در خواب
 • کاهش وزن
 • پوسیدگی در تمام دندان ها
 • آسیب های مغزی
 • مسمومیت
 • زمینه ایجاد بیماری دو قطبی
 • افزایش استرس و اضطراب
 • کاهش مقاومت سیستم ایمنی بدن
 • لرزش اندام ها
 • کاهش توانایی بینایی
 • افزایش احتمال ایست قلبی

عوارض ترک آمفتامین چیست؟

تجربه ما به عنوان کمپ ترک اعتیاد تهران این است که ترک مواد مخدر از هر نوعی که باشد عوارضی دارد که نیاز است برای پاک ماندن آن عوارض را تحمل کند. علائم ترک آمفتامین در فرد معتاد به مصرف طولانی عوارضی از جمله بی خوابی، خستگی، حساسیت و افسردگی دارد.

بهترین روش ترک آمفتامین

چنانچه فردی با تجویز پزشک به مصرف قانونی قرص آمفتامین پرداخته باشد (به طور مثال برای کمک به رژیم لاغری) پیشنهاد کمپ ترک اعتیاد فرمانیه این است که پزشک خود را تغییر دهد. بسیاری از پزشکان تجویز بیش از حد آمفتامین را رد می نمایند و عقیده دارند برای کمک به ترک اعتیاد بایستی مقدار آمفتامین مصرفی کم کم کاهش یابد.

در ترک آمفتامین مانند سایر انواع اعتیاد، تشخیص علت شروع به اعتیاد بسیار مهم است و اگر شرایط و فشارهایی که موجب شروع به اعتیاد شده همچنان باقی بماند، اندک زمانی پس از ترک، معتاد احتمالا به مصرف دوباره آن روی خواهد آورد.

مدت زمان ترک اعتیاد به آمفتامین چقدر طول می کشد؟

به طور کلی برای هر اعتیادی ما دو بخش ترک داریم، بخش فیزیکی و بخش روحی و روانی. در بخش ترک فیزیکی اعتیاد به آمفتامین بستگی به میزان مصرف فرد، این زمان از کمتر از یک ماه شروع خواهد شد اما بحث اصلی آمادگی روحی و روانی برای در ترک ماندن است. در این مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد، مشاورین و کارشناسان و مددیاران سعی می کنند، شخص را از لحاظ روحی و روانی آماده ورود به جامعه نمایند.

وقتی فردی که به تازگی اعتیاد خود را قطع کرده، به زندگی عادی باز می‌گردد این سوال را دارد که بعد از ترک اعتیاد چه باید کرد ؟ باید ابزارهایی داشته باشد تا در مقابل وسوسه مقاومت کرده و با آگاهی زندگی پاک و سالم را انتخاب نماید.

یکی از اصلی ترین برنامه ها که در این مرکز به طور مدام پیگیری می‌شود، جلسات منظم شخصی و گروهی است تا با این کار درمان بی حوصلگی و افسردگی بعد از ترک اعتیاد به آمفتامین، انجام شود.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964


2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • مخدر آمفتامین چیست در نتیجه استفاده از همین قرص بدست میاد؟ من به تجویز پزشک باید از این قرص ها استفاده کنم اما نگران اعتیاد به اون هستم.

  پاسخ
  • دوستان عزیز ؛ تمام چیزهایی که میگم رو تجربه کردم . آمفتامین اعتیاد وحشتناکی داره . اکثر افراد بر این باور هستند که داروهایی مثل ریتالین ؛ یا روبیفن ( یا هر داروی محرکی که آمفتامین داره ) چون مرفین ندارند اعتیاد آور نیستند و وابستگی ندارند !! ؛ اما بی خبرن ازینکه آمفتامین چه وابستگی و اعتیاد روانی وحشتناکی داره . البته وابستگی جسمی هم داره ؛ اما نه مثل تریاک .
   در اوایل مصرف فرد احساس چابکی ؛ احساس پر انرژی شدن و چالاکی ؛ سرخوشی ؛ احساس قدرتمند شدن و احساس خستگی ناپذیر شدن رو داره .
   اما تمام اینها بعد از مدتی کمرنگ شده و بطور کلی از بین میرن و حالات بسیار ناخوشایندی جای تمام اینها رو میگیره . و امان از وقتی که فرد به این مرحله برسه !
   افسردگی ؛ عدم تمرکز ؛ تنبلی شدید مغز . از دست دادن قدرت فکر کردن ؛ از دست دادن قدرت تصمیم گیری ؛ از بین رفتن اراده ؛ از بین رفتن انگیزه و احساس پوچی ؛ و حتی ناتوانی شدید در انجام کارهای بسیار ساده و روز مره ؛ (انگار که مغز علناً کارایی خودش رو از دست داده و کلا به حالت تعطیل در اومده ! ) تمام اینها نتیجه اعتیاد و مصرف سره خود داروهایی مثل ریتالین ؛ روبیفن و داروهای آمفتامین دار هست .
   خلاصه که دوستان نکنید ؛ زندگیتون پشت و رومیشه ! نکنید که بدون تردید جز پشیمونی هیچی تهش نیست . مغز و اعصاب دست و پا نیست که بگی زخم بشه یا بشکنه دوباره مثل اولش خوب میشه ! با مغزو اعصاب و روان شوخی نکنید ! خوده من برای نوشتن این متن که نهایت ۱۰ دقیقه زمان لازم داره بیش از ۲ ساعت وقت گذاشتم !! فقط بخاطر اینکه کمکی کرده باشم به دوستانی که خبر ندارن آمفتامین چیه . بخاطر اینکه اونایی که نمیدونن و شاید تازه درگیر این دارو ها شدن یه تکونی بخورن و خودشون رو قبل از نابود شدن نجات بدن . خدای نکرده ادامه ندن تا به تجربه های من برسن . تمام مواد مخدر کمو بیش روی مغز اثر میزارن ؛ اما مواد محرک بطور مستقیم فقط مغز رو تحت تاثیر شدید خودش قرار میده.
   اصلا عاقبت خوشی نداره ، اگر سلامتیتون رو دوست دارید نکنید . تهش جز پشیمونی هیچی نیست .
   ببخشید اگر زیاده گویی کردم .
   سلامت و تندرست باشید . یاعلی

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست