هزینه آزمایش عدم اعتیاد 1403 ( آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام شامل چیست؟ )

آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام چگونه است؟ + هزینه آزمایش عدم اعتیاد 1401

در این مقاله در رابطه با موضوع آزمایش عدم اعتیاد صحبت می‌کنیم و سعی می‌کنیم به طور کامل این موضوع را بررسی کرده و به سوالات و موضوعاتی از قبیل روش های انجام تست اعتیاد چیست؟ هزینه آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام چگونه محاسبه می‌شود؟ معرفی مراکز آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام و همه چیز درباره تست عدم اعتیاد پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

هزینه آزمایش اعتیاد

تست اعتیاد ممکن است برای موارد مختلفی از جمله استخدام، ازدواج، گرفتن گواهینامه پایه دو، قرارداد و موارد دیگر لازم باشد. تعداد پارامترها و موادی که درخواست می‌شود تا بررسی شود در هزینه تست اعتیاد تاثیر دارد. به این ترتیب هر چه درخواست بررسی تعداد ماده مخدر بیشتری شود هزینه هم بالاتر می‌رود.

هزینه آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام 1403

فرد متقاضی استخدام باید تعداد تست های لازم را در برگه آزمایش مشخص کند. این تست ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • تست اپیوم
 • تست اپیوم و مواد روانگردان
 • آزمایش پنج تستی
 • آزمایش ده پارامتری اعتیاد
 • آزمایش اعتیاد با نام مواد مورد ارزیابی

درخواست برای بررسی موادی مانند مورفین و روانگردان‌ها بیشتر است. این مواد در آزمایشگاه توسط روش تست سه کاره اعتیاد بررسی و تشخیص داده می‌شوند. هزینه تست اعتیاد این نوع مواد نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و در سال 1403 هزینه‌ای برابر با 2.100.000 هزار تومان دارد.

برای برخی سمت‌های شغلی به دلیل این که از حساسیت بالایی برخوردار هستند درخواست انجام تست 10 کاره توسط کارفرما داده می‌شود. طبیعتا به خاطر انجام فاکتورهای بیشتر در این نوع تست هزینه انجام آن نسبت به موارد قبلی که ذکر کردیم بالاتر است. هزینه آزمایش ده گانه اعتیاد حدود 2.100.000 هزار تومان می باشد.

آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام شامل چیست ؟

آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام چگونه است؟

یکی از فاکتورهای مهم استخدام نیرو برای کارفرمایان عدم اعتیاد فرد متقاضی شغل است. دلیل این افراد هم این است که کسی که مواد مخدر مصرف می‌کند بهروه‌وری کمتری دارد و ممکن است کارهایی که به او محول می‌شود را به درستی انجام ندهد. از این رو بسیاری از ارگان‌‌ها و ادارات دولتی و سازمان‌های خصوصی و شرکت‌ها برای استخدام شرط انجام تست عدم اعتیاد دارند. این تست می‌تواند به کارفرما اطمینان دهد که فرد متقاضی استخدام مصرف کننده مواد مخدر نیست. البته برخی از کارفرمایان بعد از استخدام و در حین کار هم به صورت دوره‌ای این آزمایش را از کارکنان خود می‌خواهند.

کمپ ترک اعتیاد vip تهران فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813  – 02126231821

09126896964

مراکز آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام

مراکز آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام

 

مراکز آزمایش عدم اعتیاد برای استخدام تهران

 1. خيابان وليعصر بالاتر از میدان ونک جنب بیمارستان ناجا، خیابان شهید یاسمی تلفن: 1– ۸۸۱۲۳۵۳۳۰
 2. خیابان گرگان، میدان گرگان، آزمایشگاه شهید نامجو تلفن: ۷۷۵۴۴۷۳۲
 3. خيابان قزوين، بعد از پل امامزاده معصوم، دوراهی قپان، ابتدای خيابان امين الملک آزمایشگاه هاشمی نژاد
 4. 45 متری رسالت، خيابان کرمان جنوبی، کوچه شهيد سخاوت زرين قبا، آزمایشگاه دگمه چی  تلفن : ۲۲۵۲۵۱۴۰
 5. خیابان انقلاب، پل چوبی، خیابان بهارستان، خیابان فخرآباد، مقابل اداره برق پلاک ۶۷، درمانگاه شهيد نوری  تلفن: ۷۷۶۰۰۰۷۵ – ۷۷۵۰۹۹۰
 6. ضلع جنوبی پارک شهر، خيابان بهشت، آزمایشگاه علوم پزشکی تلفن: ۵۵۶۳۹۷۲۴
 7. میدان راه آهن، خیابان بهداری بیمارستان بهارلو تلفن : ۵۵۶۸۱۰۱۷
 8. شهر ری، فدائیان اسلام، تقاطع آزادگان، روبری دستمال حریر تلفن: 33743222
 9. میدان شهدای آبسرد، خیابان ایران، کوچه حمیدرضا پوزرگری، تلفن: 33564646
 10. خیابان یوسف آباد، خیابان ۴۵ مرکز بهداشتی درمانی مسجد سادات تلفن: ۸۸۶۱۸۶۸۶
 11. بلوار کشاورز، خیابان شهید عبدالله زاده، روبروی سازمان آب تلفن: 88691248
 12. خيابان انقلاب خيابان بهار شمالی بيمارستان امام سجاد (ع)
 13. خیابان کهن درمانگاه احمدی   تلفن: 77543086
 14. میدان توحید، ابتدای خیابان ستارخان، خیابان کوثر بن بست شاد مرکز درمانی توحید
 15. فرحزاد، ایثارگران شمالی، خیابان امامزاده ابوطالب جنب گلزار شهدا مرکز درمانی فرحزاد
 16. شهرک ولی عصر، خیابان شهید بهرامی، روبروی بانک صادرات آزمایشگاه ولی عصر تلفن : ۶۶۲۲۴۷۵۵ – ۶۶۲۰۲۹۹

مراکز تست عدم اعتیاد ناجا در تهران

 1. دانشکده علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی ایران، خیابان وحدت اسلامی ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت تلفن : ۴-۵۵۶۳۹۷۲۳
 2. آزمایشگاه مرکزی بهداری کل ناجا، خیابان ولیعصر جنب بیمارستان بقیه الاعظم بهداری ناجا  تلفن: ۲-۸۷۹۷۷۷۱
 3. آزمایشگاه تشخیص اعتیاد بیمارستان ولیعصر (عج) ناجا، خیابان ولیعصر بیمارستان ولیعصر (عج) ناجا  تلفن: ۹-۸۷۹۰۰۹۳
 4. آزمایشگاه تشخیص اعتیاد بیمارستان امام سجاد (ع) ناجا، خیابان انقلاب خیابان بهار شمالی بیمارستان امام سجاد (ع) ناجا  تلفن: ۷۵۳۰۰۰۱-۷۵۲۱۱۱۱

 

انواع آزمایش های عدم اعتیاد

کسانی که اقدام به ترک می‌کنند (  روش ترک اعتیاد را اینجا بخوانید ) برای اثبات ترک و قطع مصرف خود باید تست عدم اعتیاد بدهند اما برای انجام این تست روش‌های مختلفی وجود دارد که در اینجا به طور مفصل به آن‌ها می‌پردازیم:

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

تست اعتیاد از طریق ادرار

پس از این که فرد معتاد مواد مخدر مصرف کرد این مواد وارد جریان گردش خون او می‌شود و از طریق ادرار دفع می‌شود به همین دلیل اعتیاد از طریق ادرار قابل تشخیص است. این روش به دلیل آسان و سریع بودن یکی از رایج‌ترین تست های اعتیاد است و در کشور ما هم این روش بیشتر از سایر روش ها استفاده می‌شود. زمانی که فرد معتاد برای گرفتن نمونه به آزمایشگاه مراجعه کرد نمونه از وی گرفته می‌شود و برای تشخیص اعتیاد بررسی می‌شود. البته کیت های تست ادرار را می‌توان در محیط‌هایی غیر از آزمایشگاه هم خریداری و استفاده کرد.

در مورد تست اعتیاد ادرار نمی‌توان گفت نتیجه به طور قطع درست است چرا که بیشتر مواد مخدر توسط بدن متابولیز می‌شود و در نتیجه مواد مخدر تشخیص داده نمی‌شود و یا اینکه احتمال دستکاری جواب تست توسط برخی افراد وجود دارد و یا حتی استفاده از برخی داروها توسط خود شخص نتیجه تست را تغییر می‌دهد. به دلیل احتمال تقلب در این روش وجود دارد انجام آن در حضور مراقب صورت می‌گیرد.

انواع مواد مخدر تا مدت زمان خاصی در ادرار قابل تشخیص هستند که این مدت زمان به عوامل متعددی از جمله نوع ماده مخدر مصرفی، تعداد دفعات مصرف و چگونگی مصرف. به عنوان مثال برای ماده ماری جوانا که با نام علف هرز هم شناخته می‌شود حداقل زمان تشخیص 2 ساعت و حداکثر تا 40 روز است. اما ماده مخدر حشیش در بازه زمانی یک روز پس از مصرف تا 4 هفته بعد از آن قابل تشخیص است و یا مصرف ماده مخدر هروئین تا حدود 3 یا 4 روز پس از تشخیص داده می‌شود. آزمایش عدم اعتیاد برای کار نیز از طریق ادرار تشخیص داده می شود.

آزمایش خون برای تشخیص اعتیاد

https://kampfarmaniyeh.com/Upload/2020/1144/blood-drug-test.jpg

روش تست اعتیاد با آزمایش خون گرچه هزینه بیشتری دارد اما ضریب اطمینان بالاتری هم نسبت به سایر روش‌ها دارد. روش آزمایش خون دارای پیچیدگی‌های خاص خود هم هست. در این روش نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود و در آزمایشگاه بررسی می‌گردد. در این روش علاوه بر این که متابولیت‌های غیرفعال تشخیص داده می‌شود، نوع اعتیاد هم مشخص می‌شود.
نکته‌ای که باید برای تشخیص درست انواع مواد مخدر توسط روش آزمایش خون رعایت شود این است که فاصله زمانی مصرف مواد مخدر و تست اعتیاد رعایت شود.

تست اعتیاد از طریق مو

زمانی که مواد مخدر وارد بدن می شود تمام سلول‌های بدن درگیر و آلوده به این مواد می‌شوند. فولیکول مو هم آلوده شده و برای تست اعتیاد مناسب است. آزمایش از طریق مو هم مانند روش تست خون از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار است اما این نوع آزمایش اعتیاد در ایران به ندرت استفاده می‌شود.

برای گرفتن این تست کمتر از  40 میلی گرم مو کافی است. البته استفاده از مو در این روش مختص موی سر نیست و می‌توان از موی هر نقطه از بدن استفاده کرد. در این روش فولیکول مو تجزیه و تحلیل می‌شود و تصاویر پیچیده‌ای از مصرف موادمخدر در طول زمان تهیه می‌گردد.  انواع مواد مخدر مانند آمفتامین‌ها، کوکائین، متادون، ترامادول ( ترک اعتیاد ترامادول )، تریاک، حشیش و …. در این نوع تست تا 90 روز بعد از مصرف قابل تشخیص است.

 

 

تست اعتیاد از طریق بزاق

از این روش بیشتر زمانی که امکان انجام تست های دیگر وجود ندارد، استفاده می‌شود. آسانی انجام و سرعت از مزیت‌های این روش است. زمان انجام تست اعتیاد از طریق بزاق بسیار کوتاه و حدود 5 تا 7 دقیقه است. در مواردی که ماموران پلیس با فردی مواجه می‌شوند که می‌خواهند سریع بدانند فرد اخیرا مصرف داشته است یا نه از تست بزاق استفاده می‌کنند. در برخی از کشورها از جمله فرانسه از بزاق برای تشخيص اعتياد رانندگان استفاده می‌شود.

کیت های بزاقی تشخیص اعتیاد هم در بازار وجود دارند. عملکرد این کیت ها مشابه با رپید تست های دیگر مواد مخدر است و تفاوت آن‌ها در نمونه گیری و استفاده می‌‍باشد.
البته روش‌های دیگری مانند تست‌های غربالگری روانشناسی، استفاده از ابزارهای خودگزارشی هم برای تشخیص اعتیاد وجود دارد.

آزمایش تشخیص اعتیاد کدامیک از مواد مخدر را نشان می‌دهد؟

آزمایش ده گانه اعتیاد شامل چیست؟ کیت هایی که قبلا برای تست اعتیاد استفاده می‌شد فقط نتیجه را به دو صورت منفی و مثبت نشان می‌داد به این ترتیب حتی اگر شخصی معتاد هم نبود اما به دلیلی قرص کدئین مصرف می‌کرد نتیجه برای او مثبت نشان داده می‌شد اما در حال حاضر با آمدن کیت های جدید به بازار که قابلیت تشخیص بیش از 10 نوع ماده مخدر را دارند این مسئله برطرف شده است. با وجود کیت های جدید تشخیص مصرف انواع مواد مخدر مانند حشیش، تریاک، ماری جوانا به راحتی امکانپذیر است.

آزمایش ده گانه اعتیاد شامل چیست؟

 • مورفین (تریاک، هرویین)
 • شیشه
 • آمفتامین
 • متادون
 • ترامادول
 • بنزودیازپین‌ها
 • بوپرنورفین
 • ماریجوانا، گل و حشیش
 • باربیتورات‌ها
 • ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای

 

 

همه چیز درباره آزمایش اعتیاد در منزل

بسیاری از خانواده‌ها نگران فرزندان و نوجوانان خود هستند و می‌خواهند از طریق روشی بتوانند از اعتیاد فرزندان خود باخبر شوند. برای تشخیص اعتیاد در منزل و بدون نیاز به رفتن به آزمایشگاه می‌توان از کیت ها استفاده کرد. این کیت‌ها در انواع مختلف یک کاره، سه کاره، پنج کاره و ده کاره موجود هستند. در واقع آزمایش اعتیاد در منزل شبیه آزمایش خانگی بارداری است و در هر دو خطوط رنگی نشان می‌‍دهد که نتیجه مثبت است یا منفی.

هزینه آزمایش اعتیاد برای استخدامی به عهده چه کسی است؟

هزینه تست اعتیاد برای استخدام به عهده فرد متقاضی استخدام است اما پس از استخدام طبق قانون هزینه تست اعتیاد که به صورت دوره‌ای انجام می‌شود بر عهده کارفرما است و مدت زمان انجام آزمایش جز ساعات کاری فرد محسوب می‌شود.

مدت زمان اعتبار گواهی عدم اعتیاد برای استخدام چقدر است؟

کسانی که متقاضی استخدام هستند باید توجه داشته باشند که تست عدم اعتیاد،  مدت زمانی مشخصی اعتبار دارند که به آن مدت اعتبار می گویند و مدت اعتبار آن هم از تاریخ صدور یک ماه است و در صورتی که از این تاریخ بگذرد فرد باید دوباره آزمایش را تکرار کند. حتی در برخی موارد دیده شده که کارفرما مدت زمان را کمتر از یک ماه درخواست می‌کند.

 

 

شرایط آزمایش عدم اعتیاد کدامند؟

افرادی که می‌خواهند تست عدم اعتیاد را به دلایل مختلف مانند استخدام و یا ازدواج انجام دهند لازم است قبل از انجام این کار نکاتی را رعایت کنند تا شرایط آزمایش عدم اعتیاد را داشته باشند و نتیجه آزمایش صحیح و قابل استناد باشد.
1-عدم استفاده از برخی داروها
از مصرف داروهایی مانند کدئین، استامنوفین، بوپرنورفین و برخی داروهای افسردگی که اثری مانند مواد مخدر دارند اجتناب کنید زیرا در صورت مصرف جواب تست مثبت شده و در نهایت باعث از دست رفتن فرصت شغلی شما می‌گردد.
این قبیل قرص ها مدت زمان زیادی از طریق آزمایش ادرار قابل تشخیص هستند بنابراین تا 48 ساعت قبل از آزمایش این قرص‌ ها را مصرف نکنید.
2-ناشتا بودن
برخی افراد سوال می‌کنند که برای آزمایش عدم اعتیاد باید ناشتا بود؟ در پاسخ باید بگوییم بهتر است برای انجام تست اعتیاد ناشتا باشید. البته ناشتا بودن الزام نیست اما در صورتی که آزمایش های دیگر مانند آزمایش مربوط به سلامتی و قند خون هم انجام می‌دهید بهتر است ناشتا به آزمایشگاه مراجعه کنید تا در وقت خود صرفه جویی کرده باشید.

آزمایش عدم اعتیاد ازدواج شامل چیست؟

یکی از الزامات و قوانینی که در کشور ما در رابطه با ازدواج وجود دارد انجام تست عدم اعتیاد قبل از ازدواج است که باید توسط هر دو طرف انجام شود و نتیجه آن به محضر تحویل داده شود تا عقد انجام شود.
در آزمایش اعتیاد فقط اعتیاد به مورفین بررسی می‌شود این در حالیست که مورفین فقط در موادی مانند هروئین و تریاک وجود دارد لذا جواب منفی به هیچ وجه تضمینی برای عدم اعتیاد فرد به دیگر انواع مواد مخدر نیست و خانواده‌ها باید دقت داشته باشند به نتیجه آزمایش اعتیاد اکتفا نکنند و شناخت کاملی از طرف مقابل خود بدست آورند.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964


16 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • مرتضی عبدی
  20 خرداد 1403 20:02

  سلام لکه خون در ادرار تست اعتیادو نشان میدهد یاخیر

  پاسخ
 • سلام چند روز پیش رفتم یه کاریابی برا کار زنگ زده گفته هشتصد هزار تومن باید پرداخت کنی به ما برا ازمایش گفته برگشو بهت میدیم ازمایش ها برا استخدام بوده میخواستم ببینم تعرفه ازمایش چقدره

  پاسخ
 • پدره زجره ایران
  27 اسفند 1401 18:38

  سلام، بیش از یکسال روزی نصف قرص بی۲ مصرف داشتم، الان ۵ روزه که نخوردم، چند روز طول میکشه در تست tlc نشون نده؟؟؟

  پاسخ
 • سلام ممنون میشم به سوالم حواب بدید
  آیا تست نیکوتین هم جز موارد تست عدم اعتیاد در بدو استخدام هست یا خیر

  پاسخ
 • آیا ب2 را هم در تست اعتیاد نشان می دهد؟

  پاسخ
 • سلام
  بعداز کلی درس خوندن،آزمون وکالت قبول شدم حالا منتظر فراخوان آزمایش اعتیاد هستم .روزی یک سی سی متادون مصرف میکنم میخواستم ببینم برای آزمایش وکالت قوه قضاییه تست متادون هم میگیرن یااینکه متادون نایجه را مثبت میکنه .اگه زودتر از نگرانی دربیام ممنون میشم.

  پاسخ
 • محمدحسین
  16 مرداد 1401 13:52

  سلام من ۴۸ساعت قبل آزمایش اعتیاد یک‌ ارگان دولتی ژلوفن و اموکسی سیلین خوردم. خواستم بدونه ممکنه تستم مثبت بشه؟ و اگه اینطوره آیا مجدد تست میگیرن یا بررسی میکنن که مصرف دارو بود؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
 • سلام
  من چند سالی هست که زیر نظر متخصص مغز و اعصاب داروی متیل‌فنیدات به مقدار ۳۰ میلیگرم در روز استفاده میکنم ۱-آیا آزمایش احتمال نتیجه کاذب دارد یا خیر؟
  ۲-نتیجه آزمایش مستقیم به کارفرما گزارش میشود یا گزارش جهت اطلاع به فرد متقاضی ارائه میشود
  ۳- در صورت مثبت بودن کاذب شرایط اثبات عدم سومصرف چگونه‌ست

  پاسخ
 • با سلام.
  ۱. چه تست اعتیادی برای استخدام گرفته می‌شود؟ مو یا ادرار؟ ۵ تستی یا ۱۰ پارامتری؟
  ۲. اگر در یک آزمایشگاه جواب تست اعتیاد مثبت شد، نتیجه به ارگان خاصی فرستاده می‌شود و جزو سوابق فرد محسوب می‌شود؟
  ۳. پسر من به مدت دو ماه و نیم هر روز ماری‌جوانا مصرف کرده چقدر ار آخرین مصرفش طول می‌کشد تا تست ادرارش منفی شود؟

  پاسخ
 • محسن فلاح فر
  24 خرداد 1401 17:36

  سلام وقت بخیر سوالم این است که برای آزمایش عدم اعتیاد باید ناشتا بود؟

  پاسخ
  • با سلام من آزمایش طب کار دارم برای استخدام در یک شرکت خصوصی .در حالی که من زیر نظر کلینیک روزی 2تا قرص 5میخورم میخواستم بدونم آیا متادون تست رو مثبت می‌کنه یا نه .باتشکر خیلی استرس دارم

   پاسخ
   • حسن ناصحی
    27 شهریور 1402 03:15

    سلام درصورت مشکوک بودن تست مورفین چه آزمایشاتی روی ادرار صورت میگیره

    پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر بنده ۱ سال هست ک روزی ۱۰ میلی‌گرم متادون مصرف میکنم میخواستم بدونم ا‌گر مصرفمو قطع کنم تا چند روز در ادرار و چند روز در خون باقی می‌مونه سپاس.

  پاسخ
  • دکتر سعید جلیلی نیکو
   6 تیر 1401 12:20

   بین ۱۵ روز تا ۲۵ روز تست اداری فرد مصرف کننده ی متادون مثبت میشود

   پاسخ
   • سلام
    برای آزمایش اعتیاد استخدامی مصرف ترامادول مشخص میشود و اگر مشخص میشود چقد طول میکشه تا اثرش از بین بره

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست