عوارض مصرف مواد مخدر؟ ( عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر )

عوارض مصرف مواد مخدر؟ ( عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر )

طبق بررسی ها و تحقیقات کمپ  ترک اعتیاد فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران) عوارض و خطرات سوء مصرف مواد اعتیاد آور مساله‌ی مهمی است که ضرورت دارد همه‌ والدین بدرستی از آن آگاه باشند و آن را با زبانی ساده به فرزندان خود نیز منتقل کنند. شاید تصور کنید که مصرف مقادیر کم مواد مخدر، خطرات و عوارض چندانی به دنبال نداشته باشد یا معتقد باشید که مواد مخدر نیاز به آموزش ندارد در صورتی که با نگاهی به آمار زیر متوجه می‌شوید که چنین نیست.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان پس از تصادفات جاده ای، سوانح و حوادث، بیماری های قلبی، عروقی و افسردگی در رتبه چهارم طبقه بندی بیماری‌ها قرار دارد.

در جمعیت مردان جوان 18 تا 30 ساله اعتیاد بعد از تصادفات جاده ای، سوانح و حوادث در مقام دوم طبقه بندی بیماری ها قرار می گیرد. بر اساس آمار رسمی ارائه شده در کشور 35.1 میلیون نفر مبتلا به وابستگی به مواد یا معتاد در کشور وجود دارد که با در نظر گرفتن بعد خانوار ایرانی 6.3 ، به معنای آن است که در حدود 5 میلیون نفر جمعیت کشور سالانه مستقیما با اختلالات مصرف مواد مخدر درگیر هستند.

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی در کشور در سال 1392 روزانه 8 نفر در اثر اعتیاد جان خود را از دست می دهند. شایع ترین راه انتقال عفونت های منتقله از راه خون شامل اچ آی وی (HIV)، و هپاتیت سی از طریق اعتیاد تزریقی است، به طوری که بیش از 65 درصد کلیه موارد شناسایی شده عفونت اچ آی وی مصرف کننده تزریقی مواد هستند. بر اساس تخمین های موجود در حدود 200 هزار نفر افرادی که مواد تزریقی می کنند، در کشور وجود دارند که در آخرین مطالعه زیستی رفتاری کشوری انجام شده 14 درصد آن ها مبتلا به اچ آی وی هستند.

شیوع هپاتیت سی در کسانی که مواد را تزریق می کنند، یکی دیگر از نگرانی های بهداشتی مرتبط با اعتیاد است، به طوری که بیش از نیمی از این جمعیت مبتلا به هپاتیت سی هستند. بر اساس گزارش های موجود، سهم قابل ملاحظه‌ای از برخی مشکلات اجتماعی همچون طلاق، خشونت و فعالیت های غیرقانونی با اعتیاد مرتبط است. بر اساس آمار سازمان زندان های کشوری در حدود نیمی از جرائم کشور مرتبط با مواد مخدر بوده و بیش از نیمی از جمعیت ورودی زندان مصرف کننده انواع مواد مخدر، محرک و روانگردان می‌باشند.

توصیه می‌کنیم مطالب زیر که توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه برای شما عزیزان فراهم شده است را به خاطر اهمیت ویژه‌ی آن در مورد مضرات مواد مخدر حتما به صورت کامل مطالعه کنید تا نتایج مفید آن را دریابید.

سوء مصرف بدین معناست که اگر چه فرد نسبت به مواد اعتیاد ندارد، ولی آن را مصرف می‌کند.

مواد اعتیادآور شامل همه‌ی ترکیباتی است که باعث تغییر کارکرد مغز انسان به صورت هیجان، افسردگی، رفتار نابهنجار و عصبانیت یا اختلال در قضاوت و شعور شود.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

اعتیاد

مصرف بیش تر و بیش تر

تصور کنید یک فرد سالم در ابتدا با سیگار شروع می کند و بعد متوجه می شود  حشیش چیست ؟ و پس از اعتیاد به حشیش هم به مصرف تریاک روی می‌آورد. به دنبال وقوع پدیده‌ی تحمل (پدیده‌ای که باعث می‌شود فرد به مرور زمان بر مقدار مصرف مواد مخدر خود بیافزاید تا به نشئگی قبلی برسد)، فرد مصرف تریاک خود را افزایش می‌دهد و سپس به علت هزینه بالای تریاک، مجبور می‌شود به سراغ ماده‌ای کم هزینه تر و موثرتر مثل هروئین برود. ولی متاسفانه پدیده‌ی تحمل برای هروئین نیز اتفاق می‌افتد و در نهایت فرد مجبور می‌گردد، تمامی هروئین خریداری شده را به یکباره درون رگ خود تزریق کند تا با مقادیر کم تر هروئین به نشئگی بیشتری برسد.

اکثر معتادان این مسیر را طی می‌کنند و این به آن معنی است که با آغاز مصرف حشیش، یک مسیر هدایت شده و از قبل تعیین شده، فرد را به سمت تزریق هروئین سوق می‌دهد.

بیش از 55 درصد معتادان کشور، مصرف سیگار را قبل از سن 18سالگی آغاز کرده‌اند و به نوعی اعتیاد به سیگار داشته‌اند.

آیا می‌دانید که حشیش هم اعتیاد آور است!

علائم رفتاری مصرف مواد

یکی از علائم مصرف مواد مخدر این است که فرد معتاد انگیزه‌ی خود را برای هر فعالیتی از دست می‌دهد و به همین دلیل از مدرسه و محل کار غیبت می‌کند. با افراد مشکوک نشست و برخاست می‌کند. شب‌ها نمی‌خوابد و روزها دائما در حال چرت زدن است. زیاد خمیازه می‌کشد. افسرده، خسته، بی حوصله، گوشه گیر و منزوی است و علاقه‌ای به شرکت در فعالیت‌های جمعی مثل ورزش ندارد. به بهداشت شخصی، آراستگی و وضع ظاهری خود بی توجه است. عصبانی، پرخاشگر، بی‌ادب و زود رنج می‌شود، به طوری که با کوچک ترین حرفی، عکس العمل سریع و تند نشان می‌دهد. دوستان قدیمی خود را رها کرده، با افراد جدید و مشکوک همنشین می‌شود و از صحبت کردن در مورد دوستان جدیدش هم خودداری می‌کند. گاهی اوقات افسردگی و عصبانیت او ناگهان به نشاط و سرخوشی تبدیل می‌شود. بی مورد و بی ربط حرف می‌زند.

پر حرفی می‌کند یا زیاد می‌خندد. دروغ می‌گوید، و معمولا تقلب می‌کند. به بهانه‌های مختلف پول خرج می‌کند و همیشه بی پول است. شاید اشیای قابل فروش منزل را برای تبدیل کردن به مواد مخدر به فروش برساند. در اتاق خود را ساعت‌ها به روی خود می‌بندد. هنگام خروج از منزل، در اتاقش را قفل می‌کند تا مبادا دیگران مواد یا وسایلی را که آنجا پنهان کرده است، پیدا کنند. همه چیز را زود فراموش می‌کند و نمی‌تواند بخوبی روی مسائل تمرکز کند. به علت یبوست ممکن است ساعت‌های زیادی را در دستشویی سپری کند.

عوارض فردی

یک فرد معتاد تمامی روابط اجتماعی خود را از بین می‌برد، زیرا به مصرف مواد بیش از روابط اجتماعی نیاز دارد. خویشتن داری و اعتماد به نفس او بشدت کاهش می‌یابد. فرد معتاد انگیزه‌ی خود را برای ادامه‌ی زندگی، تحصیل و کار از دست می‌دهد و بیشتر به جای این که به حل مشکلات خود بپردازد، به مصرف مواد روی می‌آورد.

عوارض جسمانی مصرف مواد ( علائم ظاهری فرد معتاد )

فرد توانایی‌های جسمی خود را از دست می‌دهد، دندان‌های او تغییر رنگ می‌دهند و به رنگ زرد جرم گرفته تبدیل می‌شوند. ممکن است روی بازو، ساعد، پشت دست‌ها یا ران‌های وی نقاط سیاه و کبود دیده شود که نشانه‌ی تزریق مواد است. مردمک یا سیاهی داخل چشم وی بسیار گشاد یا بسیار تنگ می‌شود. روز به روز ضعیف تر و لاغرتر می‌شود.

بتدریج رنگ پوست و چهره‌ی او تیره تر و سیاه تر می‌شود. مشکلات جسمانی و بیماری‌های او افزایش می‌یابند. آب بینی خود را بالا می‌کشد و بدن خود، بویژه بینی اش را می خاراند. چشمانی قرمز و اشک آلود دارد و معمولا از قطره‌ چشم هم استفاده می‌کند. البته وجود یکی یا دو مورد از نشانه‌های بالا دلیل مصرف مواد مخدر نیست. بروز بعضی از آن‌ها نشانه‌ی رشد و فرا رسیدن دوران نوجوانی است. بعضی از این نشانه‌ها ممکن است ناشی از مشکلات جدی دیگری غیر از مصرف مواد مخدر باشند! بنابراین، در این گونه موارد باید بر توجه و رسیدگی به فرزندان افزوده و با افراد متخصص مشورت کنید.

ذکر این نکته ضروری است که والدین باید انواع مواد اعتیاد آور، شکل ظاهری آنها، نحوه‌ی مصرف آنها و وسایل مصرف این گونه مواد را بدقت بشناسند.

عوارض روحی مصرف مواد

موادی مانند حشیش، تریاک، هروئین، الکل و کوکائین خاصیت اعتیادآور دارند. بدین صورت که به دنبال مصرف حتی یک بار مواد، فرد به آن وابسته می‌شود و در صورت قطع مصرف، علائم ترک به شکل درد عضلانی، بی قراری، تعریق، اسهال، تهوع و بی خوابی بروز می‌کند. فرد به دنبال مصرف مواد اعتیاد آور، هم از جنبه‌ی روحی و هم از جنبه‌ی جسمی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، به طوری که اعتیاد و وابستگی به مصرف مداوم، تنها یک جنبه‌ی منفی سوء مصرف این گونه مواد است.

آیا می‌دانید یک سیگار حشیش، از نظر ذرات مواد خطرناک با حدود بیست سیگار معمولی برابری می کند؟! علاوه بر این حشیش سلول‌های مغزی را از بین می‌برد و در نتیجه باعث کاهش حافظه و اختلالات روانی خواهد شد.

حشیش مشکلاتی را برای سلول‌های جنسی به وجود می‌آورد که باروری را دچار اختلال می‌کند. حتما این را نمی‌دانید که شاید به دنبال مصرف حتی یک بار حشیش، فرد دچار توهم شود و ناگهان یک صدا یا یک تصویر غیر واقعی را حس کند! همین مساله باعث می‌شود که رفتارهای خطرناکی از خودش بروز بدهد. مثلا ممکن است به دیگران حمله کند یا این که به خودش آسیب بزند.

مواد اعتیادآور یک سری عوارض و خطرات مشترک دارند و یک سری خطرات و عوارض ویژه. مثلا مصرف اکثر مواد اعتیاد آور، لاغری، ضعف، بی حسی، بیماری‌های روانی، اختلالات گوارشی، سکته‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی و سرطان زایی را به دنبال دارند و این عوارض در اکثر مواد مخدر مشترک هستند. اما یک سری عوارض و خطرات در بعضی از مواد به طور ویژه مشاهده می‌شود؛ مثلا تریاک و آن چه که از آن به دست می‌آید، رنگ پوست رو تیره و قوای جنسی را سرکوب می‌کند. در صورتی که عده‌ای تقویت قوای جنسی را به عنوان بهانه‌ای مناسب برای فروش و مصرف مواد مخدر تبلیغ می کنند!

عوارض جسمی و روحی سوء مصرف مواد مخدر

عدم اعتماد به نفس، کاهش روابط عاطفی و خانوادگی، از دست دادن دوستان و نزدیکان، همچنین کاهش سلامتی و پیری زودرس از عوارض روحی و جسمی آلودگی به مواد اعتیادآور است.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه: علل گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور‌ی اعتیاد

بیماری‌های روحی و جسمی

افسردگی، اضطراب، پرخاشگری، رفتارهای ضد اجتماعی، از عواقب و تاثیرات روحی مصرف مواد مخدر است. برای شناخت تاثیر مواد مختلف بر اعضای حیاتی بدن انسان، به جدول زیر توجه کنید.

ذکر این نکته لازم است که به دنبال تزریق مواد مخدر، بسیاری از عفونت ها از قبیل کزاز، سیفلیس، ایدز و هپاتیت، قابل انتقال خواهند بود و همچنین عفونت در خون می‌تواند هر یک از اعضاء و جوارح داخل بدن را دچار عفونت سازد. در حال حاضر یکی از علت‌های عمده‌ی انتقال هپاتیت و ایدز در کشورمان، مصرف تزریقی مواد مخدر است.

خطرات مصرف مواد مخدر بر روی روان انسان

عدم ثبات در تصمیم گیری

مصرف هر نوع مواد مخدر خطرات روانی زیادی دارد. مهم‌ترین عوارض آن را می‌توان به عدم ثبات در تصمیم گیری اشاره کرد. تصمیمات آن‌ها بر اساس مواد مصرفی و میزان تاثیر آن در بدن فرد متغیر می‌شود. یعنی فرد وقتی مصرف کرده و به اصطلاح نشئه است یک نوع تصمیم می‌گیرد و در حالت خماری تصمیم او ممکن است متفاوت باشد.

تغییرات خلقی

مصرف مواد مخدر از نظر روانی ممکن است فرد را به طور کاذب جسورتر کند. البته گاهی تاثیر عکس دارد و فرد بیشتر ترسو می‌شود. اگر فرد نشئه باشد ممکن است بذله گو و شوخ طبع باشد اما خماری می‌تواند موجب بد اخلاقی و بدخلقی وی شود. با این شرایط نه خود فرد می‌تواند روی خودش حساب کند نه دیگران. آن‌ها همیشه غیر قابل پیش بینی هستند. دروغ‌های زیادی از آن‌ها شنیده می‌شود و مسئولیت پذیری در آن‌ها از بین می‌رود.

این افراد مصرف کننده به شدت در معرض افسردگی قرار می‌گیرند. با شرایط آن‌ها درمان‌های معمول نیز برای رفع افسردگی به آن‌ها جواب نمی‌دهد.

عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر

وقتی فرد درگیر به اجبار به مصرف می‌شود، تنها دغدغه وی تهیه و مصرف مواد مخدر است. دیگر به مسائل معنوی و شناختی اهمیتی نشان نمی‌دهد.

برای شخص معتاد زندگی دیگر معنی ندارد. اهدافی در سر خود نمی‌پروراند و کم‌کم ارتباط وی با دنیای معنوی از بین می‌رود. اولین شرط برای بهبود زندگی معنوی این است که ذهنی روشن و بیدار داشته باشیم. این موضوع در اکثر کسانی که مدت زمان زیادی مصرف می‌کنند از بین رفته است.

بروز مشکلات شغلی و تحصیلی در میان معتادان

باید بدانیم که افراد معتاد در شغل خود موفق نیستند و میزان خطای این افراد در مقایسه با سایرین خیلی بیشتر است. در نتیجه، این افراد یا از محیط کار اخراج می‌شوند، یا این که در اثر سهل انگاری خطرات بسیاری را متوجه خود یا سایرین می‌کنند. مسلما شبیه همین اثرات منفی، در امور تحصیلی هم اتفاق می‌افتد. عده‌ای برای یادگیری بیشتر و تمرکز، مواد مخدر را پیشنهاد می‌کنند!! در صورتی که این مواد نه تنها تمرکز را زیاد نمی‌کنند، بلکه باعث از بین رفتن حافظه هم می‌شوند.

عوارض خانوادگی

فرد معتاد تمامی پایه‌ها و بنیان‌های خانوادگی را سست می‌کند. او در تربیت فرزندان نه تنها هیچ گونه نقش مثبتی ایفا نمی‌کند، بلکه حتی تاثیرات منفی تربیتی و آموزشی نیز بر جای می‌گذارد. وجود فرد معتاد در میان افراد یک خانواده، تمامی اعضای آن را دچار تنش، تشنج و نابسامانی می‌کند. هزینه‌ی بالای تهیه‌ی مواد مخدر، بار اقتصادی سنگینی را بر اعضای خانواده تحمیل می‌کند. آیا تا حالا شنیده‌اید که یک فرد معتاد در تربیت فرزندان خود موفق باشد، مدارج بالای تحصیلی را سپری کند و از وضعیت اقتصادی خوبی نیز بهره مند شود؟

فرد معتاد دیر یا زود، کار خود را از دست خواهد داد یا تحصیل خود را رها خواهد کرد، چون مواد مخدر با اثراتی که دارند فرد را بی حال، بی رمق و بی انگیزه می‌کنند. در نهایت یک فرد معتاد، چیزی جز یک موجود سربار و مصرف کننده نخواهد بود. این مساله از یک طرف عوارض اقتصادی سنگینی را به جامعه تحمیل می‌کند و از طرف دیگر بی کاری و فقر هم برای خانواده‌ی معتاد مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند. به خاطر همین مساله شغل‌های کاذب به وجود می‌آیند.

یک فرد معتاد بالاخره به جایی می‌رسد که حاضر می‌شود همسر، فرزند و همه‌ی دار و ندارش را با مواد عوض کند. قاعدتا به خاطر همین مساله، خشونت، سرقت، فحشا و قتل برای این فرد چیز عجیبی نیست. فرزندان این خانواده‌ها، علاوه بر مشکلات اقتصادی از مشکلات شدید روحی و روانی و تربیتی نیز رنج می‌برند. باید بدانیم که احتمال ابتلای سایر افراد خانواده به اعتیاد، حتی با حضور یک معتاد هم بیش تر می‌شود. این موضوع را همه می‌دانند. به همین دلیل، با اطلاع از معتاد بودن کسی، با خانواده‌ی اون وصلت نمی‌کنند.

باید دوباره بگیم که وقتی حرف از معتاد و عوارض اعتیاد می‌شود، شاید به یک معتاد آخر خطی فکر کنیم، ولی این مساله از هر جایی شروع شود بالاخره به آخر خط خواهد رسید و آخر خط جای جالبی نیست! هیچ معتادی برای رسیدن به آخر خط، مصرف مواد رو شروع نمی‌کند.

اعضای بدنهروئینتریاکحشیش
مغزتغییر ساعات خواب و بیداری، کاهش شدید علایق، بی قراری، عفونت و آبسه ی مغزی، پرخاشگری و عصبیتتغییر ساعات خواب و بیداری، کاهش انگیزه و احساس مسئولیت، افسردگی، پرخاشگری، بی قراری و اعتیادافسردگی، بی انگیزگی، حملات اضطرابی، اختلالات روانی و پایدار، فراموشکاری، اعتیاد، تشنج
قلبنارسایی قلبی، به هم خوردن ضربانات قلب، عفونت قلبیبه هم خوردن ضربانات قلب، کاهش فشار خونبالا رفتن ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، سکته ی قلبی
گوارشتهوع و استفراغ، یبوست مزمن، بی اشتهایی، کاهش وزن، کاهش اسید معده، عفونت و اختلال کبدیبوست مزمن، اختلال در هضم غذا، سوءتغذیه،کاهش وزن و بی اشتهایی؟
ریهعفونت و التهاب ریه، ایست ناگهانی تنفسی، سرطان ریهعفونت و التهاب ریه، سرطان ریهتورم و مجاری تنفسی، عفونت های تنفسی، سرطان ریه
کلیهعفونت و نارسایی کلیه؟؟
پوستخارش، تیرگی پوست و لب، عفونت و آبسه ی پوستتیرگی لب ها، خارش و تیره شدن رنگ پوست؟
جنینانتقال سموم هروئین به جنین، ترشح در شیر مادرانتقال سموم تریاک به جنین، ترشح در شیر مادرکاهش وزن و نقایص مادرزادی در جنین
بیضه و تخمدانکاهش میل جنسی، کاهش قدرت جنسیکاهش میل و قدرت جنسی، به هم خوردن دوره های قاعدگی در زنانکوچک شدن بیضه ها، عقیمی مردان و نازایی زنان، اختلال در تعادل هورمون های جنسی

علامت سوال در جدول بالا نشان دهنده‌ی آن است که تحقیقات و پژوهش‌ها در زمینه‌ی مذکور ناکافی و نامشخص بوده و نتایج قطعی نیستند.

مراکز ترک اعتیاد و کمپ های ترک اعتیاد چه کمکی برای کاهش خطرات مواد مخدر می‌کنند؟

اگر شخص معتاد به مواد مخدر قصد ترک داشته باشد و وارد یک مرکز ترک اعتیاد خوب و با سابقه و با امکانات شود، کم‌کم با خطرات و عوارض مواد مخدر آشنا می‌شود. البته این موضوع برای هر نوع کمپ ترک اعتیادی صدق نمی‌کند. گه‌گاه شنیده‌ایم که در بعضی مراکز ترک اعتیاد مشکلات تغذیه‌ای، بهداشتی، روانی و … زیادی وجود دارد.

در کمپ فرمانیه، در ضمن طی شدن مراحل ترک فیزیکی و آشنایی فرد با خطرات مصرف مواد مخدر بر روی جسم، وی با سایر مضرات مصرف مواد از طریق جلسات مشاوره خصوصی و گروهی با استفاده از روانشناسان با تجربه این مرکز آشنا شده و با تمریناتی وی به سرعت با زندگی طبیعی و بدون مصرف مواد مخدر آشتی می‌کند. برای اطلاع از هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی و دولتی به مقاله ی دیگری مراجعه نمایید.

عوارض اجتماعی

همان گونه که اعتیاد با علت‌ها و انگیزه‌های گوناگون آغاز می‌شود، عوارض آن نیز ابعاد گوناگونی به دنبال دارد. یک معتاد به علت اعتیاد به مواد و به دنبال آن بی انگیزگی و احساس پوچی، شغل یا امکان تحصیل خود را از دست می‌دهد.

یک معتاد حاضر است برای به دست آوردن مواد به هر کاری دست بزند و به همین دلیل فروختن لوازم منزل و حتی اعضای خانواده به قیمت به دست آوردن مواد، مساله‌ی دور از ذهنی نیست. چه بسا که این افراد برای حتی یک بار مصرف مواد مخدر، دست به جنایت و قتل‌های هولناک بزنند. بیکاری و فقر جزو لاینفک زندگی اکثر معتادان است. از دست دادن ارتباطات صحیح اجتماعی، بر همه‌ی عرصه‌های فردی و خانوادگی معتادان تاثیر می‌گذارد و آنان را کاملا در جامعه منزوی می‌کند. مشکلات قانونی که در لحظه در انتظار فرد معتاد است، به او و ساختار خانواده‌اش آسیب می‌رساند. بسیارند معتادانی که در گوشه‌ی زندان بسر می‌برند و از حال و روز خانواده‌ی خود هیچ خبری ندارند. افزایش آمار سرقت، جنایت و فحشا از عواقب اجتماعی سوء مصرف مواد مخدر است.

با توجه به عدم تعادل در فرد معتاد، نداشتن ثبات فکری و اختلالات هیجانی، آمار جرم و جنایت در آن‌ها بیشتر است. ممکن است در برخی موارد شاهد خودفروشی و روسپی گری نیز توسط فرد معتاد بشویم. علاوه بر تاثیر منفی مصرف مواد اعتیاد آور برای خود شخص مصرف کننده، شاهد تاثیرات اجتماعی زیادی برای خانواده و اطرافیان وی نیز هستیم. بسیاری از کودکان کار محصول اعتیاد در خانواده هستند.

عوارض اقتصادی

مشکلات اقتصادی سوء مصرف مواد مخدر

یک معتاد ناچار است مبالغ زیادی از درآمد زندگی‌اش را به تهیه‌ مواد مخدر اختصاص دهد. افزایش میزان مصرف روزانه‌ او باعث خواهد شد تا مبلغ لازم برای خرید مواد، رفته رفته افزایش یابد. از دیدگاه جامعه نیز یک فرد معتاد به صورت مستقیم و غیر مستقیم، هزینه‌های گزافی را به جامعه تحمیل می‌کند. هزینه‌های سنگین مبارزه با مواد مخدر در مرزها، هزینه نگهداری معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر در زندان‌ها، مخارج دادرسی جرایم معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر، آسیب‌های اقتصادی ناشی از افت کارآیی یک معتاد در بازار کار، آسیب‌های روانی و اجتماعی که معتاد به خانواده و اطرافیانش می‌رساند و هزینه‌های بهداشتی و درمانی بیمارستان‌ها برای درمان عوارض بهداشتی اعتیاد باعث می‌شود تا میلیاردها تومان هزینه به کشور تحمیل شود. طبق تحقیقات کمپ ترک اعتیاد VIP فرمانیه در یک محاسبه‌ کلی می‌توان گفت که هر فرد معتاد سالانه تقریبا بیش از دو میلیون تومان هزینه به کشورمان تحمیل می کند.

در مقاله ی دیگری از کمپ فرمانیه 18 مورد از عوارض اعتیاد به مواد مخدر را بررسی کرده ایم که میتوانید آن را مطالعه کنید.

اقدامات الزامی در پیشگیری از اعتیاد

برای پیشگیری از اعتیاد اقدامات خاصی وجود دارند که از بروز اعتیاد جلوگیری می‌کنند که توسط کمپ ترک اعتیاد فرمانیه تعدادی از این اقدامات که مهمترین آن‌ها نیز می‌باشند ذکر شده‌اند:

  • تقویت روابط خانوادگی و مهارت های فرزندپروری
  • تقویت اراده و توانایی نه گفتن

اگر مواد مخدر تا این حد خطرناک‌اند، چرا در طبیعت وجود دارند؟

اگر مواد مخدر تا این حد خطرناک‌اند، چرا در طبیعت وجود دارند؟

مرکز ترک اعتیاد فرمانیه (مدرن‌ترین کمپ ترک اعتیاد) در این مقاله به این سوال مهم و اساسی پاسخ می‌دهد که اگر مواد مخدر چه از نوع صنعتی و چه از نوع سنتی تا این حد خطرناک‌اند، پس چرا در طبیعت وجود دارند.

برای همه ما مشخص است که که مواد مخدر و محرک از جمله تریاک، حشیش، الکل، کوکائین و … به وفور در طبیعت یافت می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید که چرا این موادی که اینقدر مضر به نظر می‌رسند، در طبیعت تولید شده و باعث زیان دیدن بسیاری از انسان‌ها و متلاشی شدن بسیاری از خانواده‌ها می‌شود. آیا این امر با حکمت خداوند و خیر و برکت خواهی او برای انسان‌ها در تضاد نیست؟

استفاده به جا از مواد مخدر از نظر کمپ فرمانیه

همانند بسیاری از موارد موجود در طبیعت، هیچ چیز به طور کامل و مطلق خوب و هیچ چیز به طور مطلق بد نیست. اگر هر چیزی در جای مناسب آن استفاده شود قطعا مفید و سازنده است. این امر برای مواد اعتیاد آور هم کاملا صدق می‌کند. هر مواد مخدر و اعتیاد آور چه از نوع محرک باشد چه از نوع مخدر و یا حتی الکل مصارف و ویژگیهای مثبتی هم دارند.

 استفاده به جا از مواد مخدر از نظر کمپ فرمانیه

به عنوان مثال در این روزهایی که دنیا با بحران کرونا مواجه است، اگر الکل در طبیعت وجود نداشت، سرعت شیوع این ویروس به چه میزانی می‌رسید؟ همه ما از الکل برای ضد عفونی کردن در این روزها استفاده زیادی می‌کنیم. البته مصرف پزشکی الکل به همین جا ختم نمی‌شود. از گذشته نیز الکل برای ساخت بسیاری از داروها استفاده می‌شده است.

در مورد مواد مخدر مانند تریاک هم، این موضوع مصداق دارد. از عهد قدیم تاکنون این ماده برای ساخت بسیاری از داروهای مسکن استفاده می‌شده و امروزه نیز برای تسکین درد بعد از عمل‌های جراحی سنگین از ترکیبات ساخته شده از تریاک استفاده می‌گردد.

مطلب مرتبط: معرفی هروئین، تریاک و مرفین ، علائم اعتیاد + بهترین روش ترک هروئین

عامل گرفتاری در دام اعتیاد، استفاده نابجا از موهبت‌های طبیعی

پس کاملا روشن است که هیچ یک از موارد بالا بد نیستند، بلکه اگر از زاویه‌ای بهتر به آن‌ها نگاه کنیم می‌بینیم که بسیار مفید هم هستند. آن چه که امروز باعث به وجود آمدن انواع اعتیادها در میان انسان‌ها شده، استفاده غلط و نا به جا از مواد مخدر است.

در پایان اگر فکر می‌کنید که شما و یا شخصی در خانواده شما دچار اعتیاد به مواد مخدر شده‌اید و نیاز به کمک دارید می‌توانید از مشاورین با تجربه کمپ فرمانیه کمک بگیرید تا بتوانند دوره ترک اعتیاد در کمپ را با موفقیت بگذرانند.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست