عوارض اعتیاد مواد مخدر در افراد چگونه است؟ (بررسی 18 مورد از عواقب اعتیاد)

18 عوارض اعتیاد که ممکن است در فرد معتاد به مواد مخدر یا محرک وجود داشته باشد

در مقاله امروز کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به عوارض اعتیاد خواهیم پرداخت. این عوارض کلی اعتیاد، معمولا در میان بیشتر معتادان دیده می شود. در صورتی که شما هم با مواد مخدر و یا محرک مشکل دارید و یا در عزیزانتان این عوارض را می بینید، بسیار مراقب باشید.

عوارض اعتیاد به مواد مخدر، محرک یا الکل

کم شدن یا زیاد شدن اشتها

معمولا فردی که درگیر مصرف مواد مخدر یا محرک می‌شود که به اصطلاح می‌گوییم معتاد شده است، تغییرات شدیدی در اشتهایش رخ می‌دهد به عنوان مثال برخی که مواد محرکی همچون شیشه را مصرف می‌کنند دچار کم اشتهایی شده و ممکن است بسیار کم غذا بخورند. از سویی دیگر افرادی که معتاد به مصرف موادی مانند حشیش یا گل می‌شوند پر اشتهایی در آن ها بروز پیدا می‌کند.

تجربه ما از برخورد با افرادی که  ترک شیشه در کمپ را انجام داده اند باز شدن اشتها می باشد.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

تغییر در عادات غذایی

افراد درگیر اعتیاد معمولا تغییرات غذایی بسیار محسوی دارند مثلا مصرف مایعات ممکن است در آن ها بسیار زیاد شود و یا چیزهای شیرین بیشتری مصرف کنند.

کاهش وزن بی دلیل

به دلیل تغییر در میزان خوراک و همچنین عادات غذایی افراد معتاد به انواع مواد اعتیاد آور، وزن آن‌ها دچار تغییرات شدیدی می‌شوند که اکثرا وزن آن ها کاهش پیدا می‌کند.

 مطلب مرتبط: 6 ویژگی بیماری اعتیاد از دیدگاه بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران

نیاز به پول یا دست زدن به دزدی

یکی از اولین عوارض اعتیاد در فرد معتاد این است که از لحاظ مالی دچار عدم تعادل می‌شود و معمولا نیاز به پول در او برای تهیه و مصرف بسیار بالا می رود بنابراین ممکن است دست به کارهای مختلفی برای تهیه پول از جمله دزدی بزند.

فریب کاری یا حقه بازی

افراد معتاد برای رسیدن به هدفشان که همان تهیه و مصرف است ممکن است از انواع فریبکاری ها یا حقه بازی ها استفاده کنند.

گرفتار شدن در حوادث

یکی از شاخصه های بارزی که از عواقب اعتیاد به مواد مخدر است این می باشد که به دلیل نداشتن انضباط و نظم فرد معتاد دائما در حوادث و مشکلات غوطه ور می‌شود.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

علاقه شدید به خلوت و تنهایی

یکی از عواقب اعتیاد به مواد مخدر این است که فرد معتاد معمولا دوست دارد در جایی خلوت باشد. یکی از دلایل این علاقه وی احساس تفاوت با دیگران است به همین خاطر خود را در گوشه امن خود پنهان می‌کند.

افسردگی، بدگمانی و سوء ظن

افسردگی فرد معتاد

تنهایی، افکار پوچ و بیهوده و شلوغی ذهن فرد معتاد باعث می‌شود که احساسات منفی به مرور در او رشد داشته باشد و دائما به افراد دیگر بد گمان باشد و سوء ظن داشته باشد.

منزوی شدن

بعد از مدت ها علاقه فرد معتاد به تنهایی و خلوت افزایش پیدا می کند و به انزوا می رسد و دیگر تعاملاتش با اجتماع فقط به حد تهیه و مصرف مواد مخدر ختم می شود. اگر سوال شما هم هست که با فرد معتاد چگونه زندگی کنیم ؟ در مقاله ی جداگانه ای به این موضوع پرداخته ایم.

بیش فعالی یا پرحرفی

در زمانی که افراد معتاد به مواد مخدر و یا محرک مصرف کرده اند و به قولی نشئه شده اند احساس انرژی بالایی آن ها را فرا می‌گیرد و معمولا این انرژی به طریقه بیش فعالی و پرحرفی تخلیه می‌گردد.

تلاش برای مخفی کردن رفتار خود از دیگران

فرد معتاد برای اینکه دستش رو نشود و یا اعتیاد خود را پنهان کند سعی می کند تا رفتارش در معرض دید دیگران نباشد.

نداشتن انگیزه یا انضباط

رفتارهای معتاد گونه و مشکلات جسمی و روحی و ذهنی فرد معتاد باعث می شود تا کم کم انگیزه برای انجام کارها در وی از بین برود و بی نظمی و بی انضباطی جای نظم را در زندگی وی می‌گیرند.

 مطلب مرتبط: تعریف کمپ فرمانیه از بخش روانی بیماری اعتیاد + چه کسی معتاد مزمن به شمار می آید؟

رفتارهای مرموز

در حالی که فرد معتاد سعی دارد رفتارش را از دیگران مخفی کند به مرور اطرافیان متوجه رفتارهای مرموز در وی می‌شوند که از مضرات اعتیاد است. مانند یکدفعه تصمیم گرفتن، دور زدن یا به اصطلاح عامیانه پیچاندن، قابل پیش بینی نبودن و …

دمدمی مزاجی

از عوارض بسیار مشهود بیماری اعتیاد در افراد معتاد، دمدمی مزاجی بودن آنهاست مثلا در یک زمان ممکن است از چیزی خوششان بیاید و در یک ساعت بد کاملا تغییر رفتار دهند.

عصبانیت و خشونت

عصبانیت و خشونت معتاد

به دلیل بسته شدن دریچه ذهن در افراد معتاد پس از گذشت چند وقت متوالی از مصرف آن‌ها، عصبانیت و خشونت در آن‌ها افزایش پیدا می کند. آن‌ها نمی‌توانند افکار خود و رفتار دیگران را آنالیز کنند و دائما با بی مسئولیتی دیگران را مقصر می دانند و به همین دلیل به خود مجوز می‌دهند که با دیگران با عصبانیت و خشم رفتار کنند.

مطلب پیشنهادی : عوارض قطع ناگهانی قرص کلونازپام در این مقاله از کمپ فرمانیه بخوانید.

عوض کردن دوستان برای راحت تر شدن مصرف مواد

افراد معتاد وقتی که به شدت درگیر اعتیاد فعال می‌شوند و دیگر مصرف آن ها جنبه اجباری پیدا می‌کند همواره به دنبال راه های سریع تری برای تهیه و مصرف مواد مخدر و یا محرک می گردند که این باعث می شود ارتباطات خود را بر این مبنا بازسازی کنند.

بی علاقگی به خانواده، مدرسه و کار

بی نظمی و بی انگیزگی در فرد مبتلا به بیماری اعتیاد تا جایی پیش می‌رود که دیگر علاقه ای به مسئولیت های شخصی و اجتماعی خود ندارد.

مطلب مرتبط: خوابیدن بعد از مصرف گل

بی توجهی به وضع و حال خود

باز هم به دلیل بی انگیزگی و بی انضباطی، فرد معتاد دیگر همانند گذشته به خودش توجهی ندارد. منظور ما این است که دیگر مثل گذشته به وضعیت جسمانی خود اهمیتی نمی‌دهد، به سر و وضع خود نمی‌رسد، ممکن است بهداشت فردی را دیگر رعایت نکند و یا حتی به مشکلات روحی و روانی ای که برای پیش می‌آید اهمیتی ندهد.

توجه: مشاهده و بروز این عوارض در خود ضرورتا به این معنی نیست که شما به مواد مخدر معتاد هستید. عوارضی که در بالا به آن‌ها اشاره شد عوارض کلی بیماری اعتیاد هستند.

اگر دنبال بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران هستید، کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه را بازدید بفرمایید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست