آمپول نالوکسان چیست؟ (آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد + عوارض نالوکسان)

آمپول نالوکسان چیست؟

نالوکسان دارویی است که در عمومی‌ترین حالت برای درمان سوء‌مصرف مواد افیونی در صورت بروز علائم اورژانسی و اضطراری (مشکلات تنفسی، ضربان شدید قلب، خواب آلودگی شدید و…) یا کاهش احتمال مصرف بیش از حد مواد مخدر استفاده می‌شود. مصرف مواد مخدر زمانی با عنوان بیش از حد در نظر گرفته می‌شود که اشخاص به طور تصادفی یا عمدی بیش از توان و تحمل بدن خود اقدام به مصرف کنند و دچار مشکلات جسمی خطرناکی شوند. این مشکلات در صورت عدم درمان می‌تواند کشنده باشد و نالوکسان به‌عنوان داروی اورژانسی در این موارد به‌صورت تزریقی یا افشانه دماغی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مصرف این دارو مانند سایر داروها می‌تواند همراه با عوارض جانبی خفیف یا جدی باشد و به همین دلیل بررسی عوارض نالوکسان با توجه به شرایط جسمانی افراد همیشه مورد توجه افراد، پزشکان و مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد قرار می‌گیرد.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813  – 02126231821

09126896964

قرص نالوکسان چیست؟

قرص نالوکسان (Naloxone) یا نالوکسون یک داروی شناخته شده و ضروری (طبق لیست سازمان بهداشت جهانی: WHO) در زمینه اورژانس سوء مصرف مواد مخدر و ترک اعتیاد با فرمول شیمیایی C19H21NO4 است که از سال ۱۹۷۱ برای نجات جان یا با ثبات کردن وضعیت جسمانی افراد پس از سوءمصرف مواد مخدر کاربرد دارد. نالوکسان با نام‌های تجاری مختلف و دوزهای متفاوت (عموماً ۴ و ۸ میلی‌گرم) به طور موقت اثرات مواد یا داروهای مخدر را معکوس می‌کند. با توجه به مکانیسم خنثی کننده این دارو و در نظر گرفتن موارد مصرف آن، نالوکسان را نمی‌توان به‌عنوان یک درمان پزشکی در نظر گرفت اما به‌طور عمومی به منظور ترک اعتیاد و کاهش میل افراد به مصرف مخدر هم استفاده می‌شود چراکه تجویز این دارو به افراد وابسته به مواد مخدر ممکن است باعث ترک مصرف شود.

مطلب مرتبط : مواد مخدر ام دی چیست ؟

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

مکانیسم اثرگذاری نالوکسان

 

عوارض آمپول نالوکسان

 

توجه به مکانیسم اثرگذاری این دارو صرف نظر از اینکه نالوکسان برای چیست و به چه منظوری استفاده می‌شود، اهمیت دارد. نالوکسان از طریق مسدود کردن گیرنده‌های میکرواپیوئیدی باعث خنثی‌سازی تاثیر مواد مخدر می‌شود. فعال سازی و خارج کردن دستگاه عصب مرکزی و دستگاه تنفسی مهم‌ترین تأثیری است که این دارو بر روی بدن مصرف‌کنندگان دارد. اثرات خنثی کننده نالوکسون (معکوس کردن کاهش عملکرد سیستم عصبی مرکزی و سیستم تنفسی) در صورت تزریق وریدی در عرض دو دقیقه و در صورت تزریق عضلانی در عرض ۵ دقیقه شروع می‌شود. مدت زمان ماندگاری تاثیرات این دارو بر بدن هم بسته به شرایط جسمانی افراد مصرف‌کننده و دوز دارو، بین۳۰ تا ۹۰ دقیقه است.

همه چیز در مورد عوارض ناس را در مقالات دیگر کمپ فرمانیه بخوانید.

عوارض نالوکسون چیست؟

عوارض مصرف نالوکسان به‌طورکلی بسته به شرایط جسمانی هر فرد متفاوت است اما موارد عمومی و خاصی را شامل می‌شود که قبل از تصمیم گیری برای استفاده از این دارو باید به آن‌ها توجه شود. البته که خطرات مصرف دارو همیشه باید متناسب با فواید آن سنجیده شود و این تصمیمی است که بهتر است افراد با مشورت پزشک یا کارشناسان امر ترک اعتیاد اتخاذ کنند.

به‌طور عمومی عوارض آمپول نالوکسان یا افشانه دماغی آن به دو دسته عوارض عمومی و عوارض خاص و کم‌تر شایع تقسیم می‌شود که به شرح زیر بررسی می‌شود.

مطلب مرتبط : بهترین راه ترک اعتیاد را در این مقاله از کمپ فرمانیه بخوانید .

 

حتما بخوانید: عوارض ویپ

 

۱- عوارض نالوکسان به‌صورت عمومی

آلرژی: حساسیت و آلرژی از طبیعی‌ترین واکنش‌های بدن است و اعضا و دستگاه ایمنی بدن ناسازگاری خود را با عوامل خارجی مانند دارو به این شیوه نشان می‌دهد. به این ترتیب هرگونه واکنش آلرژیک غیرعادی به نالوکسان باید به اطلاع پزشک یا مراکز ترک اعتیاد اطلاع داده شود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از مصرف سابقه حساسیت به سایر داروها بیان یا بررسی شود. حساسیت‌های عمومی مانند آلرژی به بوها، گرده گل‌ها، غذاها، حیوان‌ها و… هم ممکن است نشانه‌هایی دال بر مناسب نبودن نالوکسون به‌عنوان داروی ترک اعتیاد برای این دسته افراد باشد.موارد منع مصرف نالوکسان در ترک اعتیاد را در مطالب زیر بررسی کرده ایم :

تشدید علائم ترک مواد مخدر: علائم ترک ناگهانی مواد مخدر می‌تواند بلافاصله بعد از تحت درمان قرار گرفتن با نالوکسان رخ بدهد. این علائم شامل ضعف فیزیکی، بی‌قراری، درد عضلانی و استخوانی، آب‌ریزش بینی و… می‌شود.

کمبود یا از دست دادن توان جسمی: ضعف جسمانی از عوارض شایع اکثر داروها است و بسته به توان جسمی مصرف کنندگان، با مصرف نالوکسان هم ممکن است رخ دهد.

سرگیجه: سرگیجه از عوارض مرسوم مصرف این دارو است و ممکن است در طول مدت اثر گذاری این دارو (۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت) در افراد به وجود بیاید.

مشکلات قلبی: از مهم‌ترین عوارض نالوکسان تشدید علائم و مشکلات ریتم و عملکرد قلب است که منجر به مشکلات جدی قلبی، از جمله مشکلات حمله قلبی می‌شود.

خشکی بینی، درد یا گرفتگی بینی: که معمولاً چند ساعت بعد از مصرف دارو از بین می‌رود، اما در صورت ادامه‌دار بودن باید با پزشک در میان گذاشته شود.

 

چسب نیکوتین چیست؟ همه چیز در مورد این راه ترک سیگار و عوارض آن را در مقاله ای دیگر از کمپ فرمانیه بخوانید.

۲- عوارض نالوکسان با شیوع کم‌تر

برخی از عوارض جانبی این دارو ضد تاثیرات مخدر و اعتیاد برای تعداد کم‌تری از افراد مشاهده شده است و به همین دلیل در دسته عوارض کم‌تر مرسوم نالوکسون طبقه‌بندی می‌شوند. این عوارض «ممکن» است رخ دهد و معمولاً هم نیازی به مراقبت‌های پزشکی یا تحت درمان قرار گرفتن در کمپ‌های ترک اعتیاد ندارد، چرا که بیشتر آن‌ها در طول درمان و روند سازگار شدن بدن با دارو، از بین می‌رود، اما در صورت ادامه‌دار بودن باید برای آن‌ها اقدامات درمانی در نظر گرفته شود.

برخی از این دسته عوارض آمپول نالوکسان به شرح زیر است :

 • بدن درد
 • تحریک
 • اسهال
 • تپش قلب یا ضربان نامنظم
 • تب
 • مور مور شدن قسمت‌های مختلف بدن
 • کاهش هوشیاری و توهم را نیز می توان در عوارض قرص lsd میتوان دید .
 • حالت تهوع
 • عصبی شدن
 • مشکلات تنفسی
 • احساس بی‌قراری
 • آبریزش یا گرفتگی بینی
 • تشنج و لرزیدن
 • احساس خواب آلودگی و خمیازه
 • عطسه کردن
 • تعریق  همپچنین این موارد در عوارض مواد مخدر دستمال نیز دیده می شود که میتوناید در این مقاله آنرا مطالعه کنید .

 

آمپول نالوکسان

نکات کلی در مورد مصرف و عوارض نالوکسان

در خصوص قواعد مصرف نالوکسون برای اطفال مطالعات مناسبی صورت گرفته که مشکلات خاصی را در این زمینه نشان نمی‌دهد.

در مورد سالمندان هم مصرف این دارو منع خاصی ندارد، اما از آنجا که بیماران مسن بیشتر از افراد جوان‌تر به مشکلات کلیوی، کبدی یا قلبی دچار هستند، مصرف نالوکسان نیاز به احتیاط و تنظیم دوز مخصوص دارد.
در مورد عوارض نالوکسان برای زنان باردار یا مادران شیرده مطالعات جامعی صورت نگرفته و به همین دلیل خطرات احتمالی مصرف این دارو برای این دسته از افراد باید در نظر گرفته شود.

یکی از داروهایی که به واسطه تبلیغات گفته می شود در ترک اعتیاد موثر است قرص دتا می باشد برای اینکه در مورد این قرص بیشتر بدانیدمقالات دیگر ما را بخوانید.

تداخل‌های دارویی نالوکسون چیست؟

طبق اصول تداخل‌های دارویی، اطلاع پزشک یا متخصصین کمپ ترک اعتیاد تمایلی از داروهایی که هم‌زمان و همراه با نالوکسان مصرف می‌شود، ضروری است. استفاده و مصرف این دارو با داروهای مختلفی تداخل دارد و یا مفید است، به این ترتیب تداخل‌های دارویی نالوکسان را در سه دسته کلی تداخل دارویی، داروهای بدون تداخل اما با احتمال افزایش خطرات و عوارض جانبی، و دسته داروهای بی‌خطر و بدون تداخل (که شامل سایر داروهای عمومی و تخصصی می‌شود) تقسیم‌بندی می‌کنند.

مطلب مرتبط : عوارض ترک قرص آلپرازولام

۱- داروهای دارای تداخل دارویی با نالوکسان

این داروها به‌طورکلی با نالوکسان تداخل دارند، اما ممکن است در برخی از موارد و بنا به مقتضیات درمانی و با کم کردن دوز آمپول، توسط پزشک تجویز شود. این داروها شامل موارد زیر می‌شود :

 • مورفین
 • لیپوزوم سولفات مورفین
 • نالدمدین
 • نالوکسگل
 • اکسی کدون
 • اکسی مورفون

مطلب پیشنهادی : عوارض ترک زولپیدم را در این مقاله بخوانید .

۲- داروهای بدون تداخل اما با احتمال خطر

استفاده از نالوکسان با هر یک از داروهای زیر ممکن است باعث افزایش خطر عوارض جانبی خاص شود، اما استفاده از هر دو داروها ممکن است بهترین درمان برای رفع خطرات سوء مصرف یا کمک به ترک اعتیاد به مواد مخدر باشد. این داروها شامل کلونیدین و یوهیمبین می‌شود و با هدف کاهش احتمال خطر و عوارض جانبی، با دوزهای تنظیم شده توسط پزشک همراه با نالوکسون مصرف می‌شود.

 

عوارض ناس بر اسپرم کدامند؟ در مقالات دیگر در این مورد به طور کامل توضیح داده ایم.

آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد

نالوکسان به‌منظور خنثی کردن عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر و تأثیر آن‌ها بر روی دستگاه عصبی و عروقی بدن کاربرد دارد و ماهیتاً یک داروی درمانی برای این منظور نیست. تاثیراتی که مخدر بر روی مکانیسم دستگاه عصبی بدن برجای می‌گذارد دلیل اصلی مصرف مواد مخدر توسط افراد است و طبیعتاً داروی خنثی کننده این تأثیرات هم به‌عنوان داروهای کمک کننده به ترک اعتیاد، و نه درمان کننده آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد..ترک اعتیاد با آمپول نالوکسان در وهله اول توسط پزشک و مجریان کمپ‌های ترک اعتیاد به‌منظور کنترل اثرگذاری مواد مخدر بر روی بدن بیماران و همچنین رفع خطرات اورژانسی سوءمصرف مواد مخدر در نظر گرفته می‌شود و بعد از آن برای بهبود روند سم زدایی و ترک و کمک روحی روانی در این زمینه کاربرد دارد

مطلب مرتبط : درمان افسردگی بعد از ترک اعتیاد 

ترک اعتیاد به نالوکسان

عوارض ترک مصرف مواد مخدر برای بیشتر افرادی که وابستگی زیادی به این نوع مواد دارند سخت‌ترین مرحله ترک اعتیاد است. برای عموم این بیماران و خصوصاً آن‌هایی که در مراحل اولیه و حساس ترک اعتیاد هستند، این مسئله که نالوکسان چیست و دقیقاً چه مکانیسمی دارد، اهمیت ندارد و به آن به چشم یک جایگزین مواد مخدر نگاه می‌کنند. از مهم‌ترین علائم ترک مواد افیونی ضعف روانی و تحلیل قوای فیزیکی بدن است و داروی نالوکسان هم به دلیل عملکرد خنثی‌کننده مواد مخدر، زمینه تشدید این علائم را فراهم می‌کند.

روی آوردن دوباره به مواد مخدر یا وابستگی به دارو با انگیزه دوری از مواد مخدر دو نتیجه متداول استفاده از نالوکسان در ترک اعتیاد است و هر دو مورد تاثیر مخربی بر روی نتایج عمل ترک دارند. احساس نیاز به نالوکسان به‌عنوان یک عامل جلوگیری کننده از روی آوردن مجدد افراد به مواد مخدر، درست مانند اعتیاد است و به همین دلیل پزشکان و کارشناسان ترک اعتیاد باید به موضوع سوء مصرف این دارو همچون موضوع ترک اعتیاد توجه ویژه‌ای داشته باشند. کنترل دوز مصرفی و محدود کردن آن در طول زمان بهترین روش کنترل این مسئله و جلوگیری از اعتیاد به نالوکسان است که توسط کمپ‌ ترک اعتیاد و مراکز تخصصی ترک اعتیاد با نظم و میزان کنترل حساب‌شده‌تری انجام می‌شود.


1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • آمپول نالوکسان برای ترک اعتیاد تاثیر داره ؟ چقدر زمان میبره که بتونیم با نالکسون اعتیاد رو ترک کنیم ؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست