روش ماتریکس برای ترک شیشه (دوره ماتریکس اعتیاد چند روز است ؟)

روش درمانی ماتریکس چیست؟ ( روش ماتریکس برای ترک شیشه )

یکی از روش‌های درمان اعتیاد که اخیرا در کشورمان رواج پیدا کرده متد درمانی ماتریکس است که نتایج بسیار خوبی داشته است. این متد درمانی در بسیاری از کمپ های ترک اعتیاد از جمله کمپ ترک اعتیاد فرمانیه (کمپ ترک اعتیاد تهران) انجام می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید روش درمان ماتریکس چیست؟ چه ویژگی هایی دارد و به طور کلی اطلاعات جامعی درباره ترک شیشه به روش ماتریکس بدست آورید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

متد درمان بیماری ماتریکس چیست؟

روش درمانی ماتریکس در سال 1980 میلادی و توسط یک موسسه آمریکایی با هدف کمک به ترک مواد مخدر و محرک مانند کوکائین و ترک شیشه ابداع شد و از آن زمان تا حالا موفقیت های زیادی در زمینه ترک اعتیاد با این روش گزارش شده است. روش درمانی ماتریکس یک روش درمانی غیر دارویی و سرپایی است که توسط بسیاری از سازمان ها از جمله موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر(NIDA) مورد تایید قرار گرفته است. این روش علاوه بر کمک به درمان مواد محرک در درمان انواع مواد مخدر کاربرد دارد. مطالعات زیادی روی این روش درمانی انجام شده که همگی موثر بودن آن در درمان اعتیاد را تایید می‌کنند.
مدل درمانی بیماری ماتریکس در واقع جنبه های مثبتی که در روش های دیگر درمانی وجود دارد را یکجا در خود جای داده است. همین مورد باعث کارایی و اثربخشی آن شده است. از جمله این جنبه‌های مثبت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان شناختی-رفتاری (CBT)
 • رفتارگرایی
 • مصاحبه انگیزشی
 • درمان حمایتی/فرد محور
 • درمان خانواده، زوجین
 • درمان گروهی با هدف بهبود مهارت های اجتماعی
 • جلسات 12 مرحله‌ای

مطلب پیشنهادی : تجربه لغزش مواد مخدر در ترک اعتیاد را میتوانید در این مقاله بخوانید .

ویژگی های مدل ماتریکس در ترک اعتیاد

ویژگی های مدل درمانی ماتریکس

ویژگی‌هایی که این مدل درمانی دارد آن را متمایز کرده و باعث شده درصد موفقیت آن نسبت به روش‌های دیگر بالاتر برود.

مطلب مرتبط: چسب ترک سیگار را در این مقاله از ترک فرمانیه بخوانید .

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

درمان در کوتاهترین زمان

دوره ماتریکس اعتیاد به صورت استاندارد طی 16 هفته برنامه‌ریزی شده و انجام می‌شود. البته طول دوره درمان بر اساس شرایط بیمار و سرعت و پیشرفت او تعیین می‌شود و در صورتی که بیمار نیاز به مدت زمان بیشتری برای درمان داشته باشد این زمان تا یک سال هم قابل تمدید است.

درمان سرپایی

در این روش نیازی به بستری کردن بیمار نیست و به صورت سرپایی انجام می‌شود. به این صورت که تنها لازم است بیمار چند روز در هفته برای درمان مراجعه کند و در هر روز چند ساعت برای درمان خود زمان بگذارد.

مطلب پیشنهادی : ترک کمیکال چند روز طول میکشد ؟

درمان یکپارچه

این روش شامل جنبه های مثبت و متنوعی از سایر روش های درمانی است.

جلسات ماتریکس به صورت انفرادی تنظیم می‌شود اما امکان برگزاری آن به شکل گروه‌های 4 تا 12 نفره هم وجود دارد. مدت زمان هر جلسه چیزی حدود 45 دقیقه تا یک ساعت است. در این جلسات تمریناتی که در جلسه قبل به افراد داده شده مرور می‌شود و پس از آن دستورالعمل جلسه جدید به بیماران داده می‌شود. همچنین آموزش هایی هم به آن‌ها داده می‌شود تا خودشان این تمرینات را در روزهای دیگر در خانه انجام دهند.
یکی از اقداماتی که قبل از شروع جلسات حتما انجام می‌گیرد انجام تست اعتیاد ادرار است که به صورت زمانبندی شده یا به صورت تصادفی از بین افراد انتخاب و انجام می‌شود. این آزمایشات روند پیشرفت و درمان بیمار را نشان می‌دهد و درمانگر براساس این نتایج تصمیم می‌گیرد ادامه روند درمان به چه صورتی باشد و در صورت نیاز در برنامه درمانی او تغییر ایجاد می‌کند.
روش درمانی ماتریکس براساس خدمات روانشناختی بنا شده است اما در صورت نیاز درمانگر می‌تواند از دارو درمانی هم در روند بهبود و درمان بیمار استفاده کند. در این جلسات درمانگر روش‌های عملی برای درمان اعتیاد را به افراد آموزش می‌دهد و در روند اجرا ایرادات احتمالی آنان را گوشزد و اصلاح می‌کند. اما کار درمان با اتمام جلسات ماتریکس به پایان نمی‌رسد بلکه بیماران موظف هستند تمریناتی که از درمانگر خود در طول این جلسات گرفته‌اند را در خانه و محیط کار خود ادامه دهند. درمانگر در واقع نقش یک مربی را ایفا می‌کند و همچنان ارتباط خود را با بیمار حفظ می‌کند تا از یادگیری و اجرای مهارت ها توسط بیمار اطمینان حاصل کند.
درمانگرانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند اصولا در زمینه درمان شناختی-رفتاری، مصاحبه انگیزشی و فیزیولوژی اعتیاد دارای دانش و تجربه بالایی هستند.

مطلب مرتبط: علائم اعتیاد به مورفین

مراحل روش درمان ماتریکس چیست ؟

مداخلات مدل درمانی ماتریکس در 3 مرحله انجام می‌گیرد:

 1. قطع مصرف مواد مخدر
 2. آموزش مهارت های زندگی و پیشگیری از لغزش
 3. آماده شدن برای ورود به اجتماع

مطلب پیشنهادی : شناخت انواع مخدر سنتی را میتوانید در این بخش از مقاله های کمپ فرمانیه مطالعه کنید .

برگزاری جلسات فردی و گروهی

برگزاری جلسات فردی و گروهی در متد درمانی ماتریکس

این جلسات در جهت افزایش اطلاعات بیمار و اطرافیان و خانواده او در مورد بیماری اعتیاد و رفتارهای اعتیاد گونه برگزار می‌گردد. همچنین دلایل بروز اعتیاد و چگونگی روند درمان آن‌ شرح داده می‌شود.
در جلسات درمانی ماتریکس روی آموزش نسبت به درمان تاکید بیشتری می‌شود تا افراد بتوانند مهارت های لازم برای مقابله با اعتیاد را بیاموزند.

درگیر کردن خانواده در پروسه درمان اعتیاد با روش ماتریکس

طبق نتایج بدست آمده از روش درمانی ماتریکس زمانی که خانواده و افراد نزدیک فرد معتاد در فرآیند درمان وی درگیر باشند و آموزش های لازم در زمینه اعتیاد را ببینند نتیجه و خروجی درمان بسیار ثمربخش خواهد بود. حضور افراد خانواده خصوصا در جلسات اولیه می‌تواند دلگرمی خوبی برای فرد بیمار باشد و انگیزه او را افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی : تاثیر ورزش برای ترک اعتیاد را میتوناید در این مقاله از کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بخوانید .

پیشگیری از لغزش و مصرف مجدد

بیمارانی که در مرحله درمان هستند به ولع مصرف مواد مخدر دچار می‌شوند و ممکن است وسوسه بعد از ترک اعتیاد سراغشان بیاید. در آغاز و پایان هر هفته جلساتی برای بیماران برگزار می‌شود و آن‌ها را از نظر وجود علائم لغزش و مصرف دوباره بررسی می‌کنند تا در صورت بروز این علائم بتوان اقدامات مناسب را انجام داد. بنابراین می‌توان سریعا علائم را تشخیص داد و از عود آن جلوگیری به عمل آورد.
همچنین در این جلسات مهارت های کنترل ولع ایجاد شده و همین طور مدیریت موارد احتمالی لغزش و روش‌های پاک ماندن به بیماران آموزش داده می‌شود.

پشتیبانی از بیماران

در گروه پشتیبانی تلاش بر این است تا مهارت های زندگی سالم مانند برنامه‌ریزی، ارتباط موثر با دیگران، تفریحات سالم و غیره آموزش داده شود و افراد به سمت سبک زندگی سالم و عاری از مواد مخدر محرک و محرک سوق داده شوند.
یکی از مواد مهم در سبک زندگی سالم تغذیه است. کسانی که در دوران سم زدایی و ترک اعتیاد به سر می برند از نظر تغذیه هم باید موارد مهمی را رعایت کنند این مسئله که فرد بیمار  در دوران ترک اعتیاد چه بخوریم  بسیار مهم است.

روش ترک شیشه به روش ماتریکس

ترک اعتیاد شیشه به روش ماتریکس

یکی از مرسوم‌ترین روش های ترک اعتیاد، درمان شیششه به روش ماتریکس می باشد. این ماده مخدر وابستگی زیادی در فرد مصرف کننده ایجاد می‌کند به همین دلیل امکان ترک آن به تنهایی وجود ندارد و این کار باید در مرکز ترک اعتیاد با استفاده از روش های اصولی و تحت نظر پزشک و متخصصین حوزه ترک اعتیاد انجام شود. افرادی که با روش‌های دیگر ترک اعتیاد موفق به ترک این ماده مخدر نشده‌اند، روش ماتریکس برای ترک شیشه برایشان اثرگذاری بالایی دارد.
ترک ماده محرک شیشه بیش از هر چیز نیاز به روان درمانی از نوع شناختی-رفتاری CBT دارد تا افراد بتوانند به خود آگاهی برسند و رفتارهای درست را آموزش ببینند و در نهایت سبک درست زندگی را در پیش بگیرند.
علائم ترک شیشه  با روش درمان ماتریکس که توسط کمپ خصوصی تهران فرمانیه انجام می شود بسیار راحت تر می شود. جلسات ماتریکس توسط مددکاران مجرب ما به صورت هفتگی و منظم انجام می‌شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر و گرفتن مشاوره رایگان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • روش ماتریکس در ترک اعتیاد به تریاک هم تاثیر دارد یا فقط برای شیشه استفاده می شود؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست