آشنایی با انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی (انواع مواد مخدر جدید)

آشنایی با انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی (+ انواع مواد مخدر جدید)

از نظر مرکز ترک اعتیاد فرمانیه مواد اعتیادآور به 8 گروه مختلف طبقه بندی می‌شود. هدف از این گروه بندی این است که خانواده بیشتر با مواد اعتیاد آوری که ممکن است نوجوانان مصرف کنند آشنا بشنود و قبل از خطرناک شدن مصرف آن‌ها، بتوانند به ترک کردن فرزندانشان کمک شایانی بکنند.در این مقاله به بررسی انواع مواد مخدر صنعتی جدید در ایران ، انواع مواد مخدر سنتی پرداخته ایم .به این ترتیب درجه بندی مواد مخدر به صورت زیر هستند:

  • کانابیس ها
  • محرک ها
  • توهم زاها
  • فن سیکلیدین و کتامین
  • داروهای خواب آور
  • مواد استنشاقی
  • اپییوئید ها
  • الکل
  • سیگار
  • حشیش
  • کوکائین
  • داروهای ضد افسردگی
  • متادون
  • مواد مخدری که ایجاد اوهام و هذیان می‌کند
  • استروئیدها
  • ترک کدام یک از مواد مخدر و محرک و در کل اعتیاد آور مشکل تر و سخت تر است؟

انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی

 

1- کانابیس ها (Canabis)

حشیش و ترکیبات مشابه از گروه مواد اعتیاد آور هستند. در این گروه مواد اعتیاد آوری به نام‌های ماری جوانا، علف، گرس، بنگ، گل و غیره وجود دارد. در این دسته ماری جوانا یک توهم زای سبک نیز محسوب می‌شود. اطلاعات بیشتر درباره گل و روش‌های ترک گل را در مطالب دیگر سایت بخوانید.

گل

ماده مخدر گل توهم زای طبیعی است که بعد از مصرف آن زمان برای فرد کند می گذرد. این ماده با تاثیر بر روی سیستم عصبی و قوی کردن حواس و تمرکز فرد در اوایل مصرف سبب می شود تا فرد احساس کند زمان کندتر می‌گذرد. مصرف گل زمینه ساز بروز انواعی از اختلالات روان شناختی از جمله اضطراب، افسردگی، روان پریشی و خودکشی است. ماری‌جوانا عمدتا به بخش‌های در حال رشد مغز صدمه می‌زند، این بخش‌ها شامل نورون‌های چند کاره‌ای هستند که در قسمت‌های مشخص از مغز وجود دارند و کنترل رفتارهای اجتماعی فرد و حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارند. همچنین مصرف گل رفتارهای پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می‌دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می‌دهد.

نوع       شکل   روش مصرف
ماری جوانا           جعفری خشک شده   دود کردن، خوردن
تتراهیدرید حشیش   ژله ای نرم، کپسول    ژله ای نرم، کپسول خوردن
حشیش   قهوه ای   دود کردن

 

2- محرک ها (Stimulants):

معمولا مواد اعتیاد آور محرک به دو زیر مجموعه با وابستگی شدید و با وابستگی کم تقسیم می‌شوند. از مواد محرک که موجب وابستگی شدید می‌شوند می‌توان به کوکائین، آمفتامین، متیلن دی اکسی آمفتامین و مت آمفتامین (شیشه) ریتالین، فرم تدخینی کوکائین ( کراک ) اشاره کرد.
توضیح : هرچند در دسته بندی فوق کراک ( کراک چیست ) در گروه محرک ها قرار گرفته اما کراک موجود در بازار مصرفی ایران به علت داشتن ترکیب های اپیوئیدی صناعی نوعی مخدر اپیوئیدی محرک محسوب می‌شود.
از مواد محرک با وابستگی کم نیز می توان از کافئین، نیکوتین، افدرین، سودوافدرین، تئوفلین و فن فلورامین نام برد.

مصرف محرک‌ها می‌تواند سبب زیاد شدن ضربان قلب و تنفس، بالارفتن فشار خون، گشاد شدن مردمک چشم و کم شدن اشتها شود. به علاوه، مصرف کنندگان این مواد دچار سردرد، عرق ریزی شدید، دو بینی، گیجی، بی خوابی و دلواپسی و دلشورگی می‌شوند. مصرف بالای این مواد باعث سریع تر شدن ضربان قلب، لرزش اندام‌ها، از دست دادن هماهنگی و حتی غش کردن می‌شود. تزریق آمفتامین باعث بالا رفتن فشار خون، تب شدید و در نتیجه ایست قلبی می‌شود. به علاوه تاثیرات فیزیکی مصرف این مواد شامل احساس خستگی، نگرانی و بدخلقی است. مصرف کردن بیش تر این مواد باعث شدید شدن این علایم می‌شود. اشخاصی که به مدت طولانی از آمفتامین‌ها استفاده می‌کنند، دچار بیماری‌های روانی از قبیل توهم، خیالپردازی و پارانویا می‌شوند. این علایم معمولا بعد از دست کشیدن از مصرف ناپدید می‌شوند.

نوع        شکل       روش مصرف
آمفتامین          کپسول و قرص       خوردن، تزریق، استنشاق
متا آمفتامین    پودر سفید رنگ، قرص، پارافین مانند    خوردن، تزریق، استنشاق

             

3- توهم زاها (Hallucinogenes)

عبارتند از لیزرژیک اسید دی اتیل آمید (Lsd) قارچ های جادوئی (مجیک ماشروم)، دی متیل تریپتامین، مسکالین، متیل دی اکسی آمفتامین (MDA) متیل دی اکسی مت آمفتامین (MDMA یا Extasy یا X) که با توجه به ترکیب و عوارض Mda ,Mdma جز توهم زاهای محرک محسوب می‌شوند. درباره قرص m اینجا بیشتر بخوانید.

4- فن سیکلیدین و کتامین

یک گروه متنوع و غیر متجانس هستند که برخی اثرات توهم زاها را داشته اما اثرات مجزای دیگری هم تولید می‌کنند. اگر نمی دانید  کتامین چیست به مقاله ی دیگری از کمپ فرمانیه مراجعه کنید.

5- مواد مخدر خواب آور، تسکین بخش

این داروها معمولا برای کاهش اضطراب و درمان بی خوابی به کار می‌روند. گروه اول بنزو دیازپام ها هستند که شامل دیازپام، کلرودیازپوکساید، لورازپام، فلورازپام و… می‌باشند. گروه دوم این دسته داروهای Sedative Hypnotics شامل بار بیتورات ها مانند فنوباربیتال، سکو باربیتال، آموباربیتال هستند.

6- مواد استنشاقی (Inhulants)

انواع بسیار متنوعی از این مواد وجود دارد مانند: اعتیاد به چسب و بنزین، اتر، تینر، انواع اسپری، برخی مواد پاک کننده، برخی محلول‌ها، برخی رنگ‌ها و…

اثرات فوری مصرف مواد استنشاقی شامل حالت تهوع، عطسه، سرفه، خون دماغ، خستگی، از دست دادن هماهنگی اعضای بدن و از دست دادن اشتها است. حلال‌ها و آئورسل‌ها همچنین باعث بیماری‌های قلبی و تنفسی و از بین رفتن قدرت تصمیم گیری می‌شوند. نیترات آمیل و نیترات بوتیل سبب سریع تر شدن نبض، سردرد و دفع بی اختیار ادرار و مدفوع می‌شوند. مصرف طولانی مدت این مواد باعث تورم کبد و آسیب‌های مغزی می‌شود. استنشاق عمیق این بخارات یا مصرف طولانی مدت این مواد باعث ایجاد رفتارهای خشونت آمیز، از خود بی خود شدن و سرانجام مرگ می‌شود. تمرکز شدید در استنشاق این مواد گاهی اوقات باعث خفگی هم می‌شود؛ زیرا در این حالت بر اثر فشار ناشی از ورود بخارات، اکسیژن جای خود را با این مواد عوض می‌کند و با تاثیر بر سیستم عصبی تنفس متوقف می‌شود. مصرف طولانی مدت این مواد باعث از دست دادن وزن، خستگی، عدم هماهنگی و خستگی عضلات می‌شود. ادامه‌ی استنشاق این مواد باعث آسیب‌های دایمی به سیستم عصبی خواهد شد.

نوع        شکل   روش مصرف
اکسید نیترو             اسپری، داخل کپسول      استنشاق بخارات
نیترات آمیل     مایع زرد و شفاف، داخل آمپول  استنشاق بخارتات
نیترات بوتیل  در بطری های کوچک  استنشاق بخارات
هیدروکلرید کربن  قوطی های رنگ نقاشی   استنشاق بخارات
هیدروکربن ها      چسب، تینر، بنزین      استنشاق بخارات

                                              

7- اپییوئید ها (Opioid)

این گروه از نظر طبیعی یا صنعتی بودن به دو گروه تقسیم می‌شوند:

طبیعی: تریاک، شیره، پاراگوریک

صنعتی: مورفین، و اپییوئیدهای مشابه آن (متادون، Laam پروپوکسی فن، Daroon)، مپردین و اپیوئیدهای مشابه آن (پتیدین، آنیلیریدین، دیفنوکسیلات، لوپرامید، آلفاپرودین) و دیگر اپیوئیدها نظیر پنتازسین، بوپره نورفین (تمجیزک و نام‌های مشابه تجاری مشابه) بوترفانل، نالوکسان، نالترکسون و …

نالتروکسان چیست؟ پاسخ را در مقاله دیگر کمپ فرمانیه بخوانید.

نوع دیگر طبقه بندی مواد اپیوئیدی بر حسب آگونیست خالص یا آگونیست نسبی یا آنتاگونیست بودن آنهاست:

اپیوئیدهای آگونیست خالص: مورفین، متادون، اکسی کدون، مپریدین، پروپوکسی فن، هروئین، تریاک، شیره، هیدرومورفین و کدئین.
اپیوئید های آگونیست نسبی: پنتازوسین، نالبوفین، بوپره نورفین، بوتور فانول.
آنتاگونیست های اپیوئیدی: نالوکسان و نالترکسون.

8- الکل و اتانل:

دسته بندی مواد مخدر الکل به صورت متفاوت وجود دارد اما در واقع در ساختار مولکولی الکل دارای 2 اتم کربن، 6 اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن با یکدیگر یکسان هستند.

مصرف الکل باعث یک سری تغییرات رفتاری می‌شود. اگر الکل به میزان کم مصرف شود، باعث می‌شود که قوه‌ی تجزیه و تحلیل و هماهنگی در انسان از بین برود؛ این دو نیرو به خصوص در هنگام رانندگی بسیار لازم و ضروری هستند.

اگر مقدار متوسطی الکل مصرف شود، باعث بروز حالات پرخاشگری می‌شود. مقدار بالای مصرف الکل باعث خرابی روح و روان آدمی می‌شود. تغییرات بسیاری در توانایی‌های آدمی و حافظه و یادگیری شخص به وجود می‌آید. میزان بسیار بالای مصرف، باعث مختل شدن تنفس و سرانجام مرگ خواهد شد.عوارض ترک یکباره الکل را میتوناید در این مقاله بخوانید .

ماده مخدر الکل

ادامه ی مصرف الکل شخص را به راحتی به سوی اعتیاد سوق می‌دهد. اگر مصرف الکل ناگهان قطع شود، باعث ایجاد علایم و نشانه‌هایی از قبیل نگرانی، رعشه، خطای حسی و تشنج می‌شود. اثرات مصرف الکل حتی به مقدار کم سال‌ها در بدن شخص می‌ماند. اگر مصرف الکل همراه با تغذیه‌ی بد و ناکافی باشد این اثرات عمیق تر خواهد بود و آسیب‌های ابدی برای شخص به وجود می‌آورد. مانند: آسیب رساندن به ارگان‌های حیاتی بدن از قبیل مغز و کبد. به علاوه، تحقیقات کمپ ترک الکل فرمانیه نشان می‌دهد که بچه‌هایی که والدین آنها الکل مصرف می‌کنند، بیش تر از دیگران در خطر مصرف این مواد هستند.

سیگار

دود کردن تولیدات کارخانجات دخانیات، امروزه سبب بسیاری از مرگ و میرها در جوامع مختلف است. سیگاری‌ها بیش تر از غیر سیگاری‌ها در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی از قبیل انسداد شریان‌ها قرار دارند. سرطان‌های ریه، حنجره، مری، مثانه، لوزالمعده و کلیه از دیگر بیماری‌هایی هستند که در افراد سیگاری شایع هستند. هر سال حدود 30 در صد از این افراد می‌میرند (130 نفر در هر سال). بیماری‌هایی از قبیل آمفیزم (اتساع و بزرگی عضوی در اثر گاز یا هوا) و برونشیت مزمن، در افراد سیگاری 10 مرتبه بیش تر از افراد غیر سیگاری اتفاق می‌افتد.

دود کردن سیگار در طول بارداری بسیار خطرناک است. در این حالت ممکن است به سقط جنین، تولد پیش از موعد، وزن کم بچه و حتی مرگ جنین و طفل منجر شود.

در داخل یک سیگار، 4000 نوع ماده‌ی شیمیایی وجود دارد. بیش تر این مواد باعث بیماری سرطان می‌شوند. ولی خطرناک ترین ماده‌ی شیمیایی در سیگار، نیکوتین (nicotine) است. نیکوتین باعث اعتیاد به سیگار می‌شود. اگر شخص به دود کردن سیگار معتاد شود، ترک کردن آن بسیار مشکل است. کم تر از 1000 نفر یعنی کم تر از 20 در صد افراد سیگاری موفق به ترک سیگار در همان مرتبه‌ی اول می‌شوند با اینکه علائم ترک سیگار اصلا سخت و طاقت فرسا نیست.

حشیش

همه‌ی انواع حشیش اثرات مخربی بر روح و جسم انسان دارند. اثرات فیزیکی مصرف این ماده به صورت بالا رفتن فشار خون، قرمز شدن و تورم چشم، خشک شدن دهان و گلو، و افزایش اشتها است.

از عوارض مصرف حشیش  اختلال در حافظه و آسیب رسیدن به قوه‌ی درک را می توان نام برد. فرد، گذشتن زمان را احساس نمی‌کند و توانایی او در تمرکز و هماهنگی اعضای بدن که بویژه در رانندگی بسیار لازم است، کم می‌شود. شخص قدرت فراگیری خود را از دست می‌دهد و همین باعث می شود ترک حشیش کاری دشوار باشد. مصرف ماری جوانا می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های روانی از قبیل پارانویا (جنون ایجاد سوء ظن شدید و هذیان گویی و فقدان بصیرت) شود. 

ماده مخدر حشیش

به خاطر این که مصرف کنندگان ماری جوانا اغلب این ماده را به صورت عمیق تنفس می‌کنند و سپس دود آن را به مدت طولانی به داخل ریه‌ها می‌فرستند، این ماده سبب آسیب‌های جدی به سیستم ریوی و شش‌ها می‌شود. اگر دود کردن ماری جوانا به مدت طولانی ادامه یابد، باعث سرطان می‌شود. استفاده‌ی طولانی مدت از این ماده باعث اعتیاد و عمیق شدن آسیب‌های حاصل از مصرف این ماده می‌شود.

کمیکال

کمیکال نوعی دیگر از مخدرهای روانگردان است و از خانواده AM می‌باشد که به آن ماریجوانای صنعتی نیز می‌گویند. اما تفاوتی که با ماریجوانای طبیعی دارد در این است که نوع طبیعی آن از گیاه شاهدانه حاصل می‌شود و دارای ماده THC است که خاصیت روانگردانی دارد اما نمونه صنعتی آن به مراتب تأثیرات بسیار شدیدتری دارد و بالطبع مضرات بیشتری برای مصرف کننده به همراه دارد. متاسفانه به علت ارزان بودن بودن کمیکال به راحتی در دسترس است و معمولا در مهمانی‌ها و پارتی‌های شبانه توزیع و مصرف می‌شود و به همین خاطر بیشترین محبوبیت را بین جوانان به خصوص رده سنی 18 تا 25 سال سن پیدا کرده است. برای آگاهی از اینکه برای ترک کمیکال چه بخوریم می‌توانید به مقاله مربوطه به آن مراجعه کنید.

کوکائین

مصرف کوکائین باعث تحریک شدن سیستم اعصاب مرکزی می‌شود. اثرات فوری این ماده شامل گشاد شدن مردمک چشم، بالا رفتن فشار خون، سریع تر شدن تنفس و ضربان قلب، و بالا رفتن دمای بدن است. گاهی اوقات مصرف این مواد باعث خفگی می‌شود در حالی که قبلا باعث زخم شدن مخاط بینی شده است. تزریق کوکائین می‌تواند سبب بیماری ایدز، هپاتیت و سایر بیماری‌ها شود. این ماده بسیار اعتیاد آور است و اثرات آن تقریبا بعد از مصرف مشخص می‌شوند. آسیب‌های فیزیکی این ماده شامل گشاد شدن مردمک چشم، سریع تر شدن نبض، بالا رفتن فشار خون، بی خوابی، از دست دادن اشتها، خطای حسی، پارانویا و حملات قلبی است.

نوع شکل  روش مصرف
کوکائین   پودر کریستال مانند    استنشاق، تزریق
کرک (یخ) گلوله های سفید مایل به قهوه ای دود کردن

                                                                   

داروهای ضد افسردگی

تاثیرات مصرف داروهای ضد افسردگی شبیه به اثرات مصرف الکل است. مصرف میزان کمی از این مواد باعث ایجاد آرامش و آرامی عضلات می‌شود اما مصرف بالای این مواد سبب لکنت زبان، تلو تلو خوردن و کم شدن قدرت درک می‌شود. مصرف بسیار بالاتر این مواد سبب کم شدن تنفس، حالت کوما و سرانجام مرگ می‌شود. ترکیب شدن مصرف داروهای ضد افسردگی و الکل سبب تشدید تاثیرات این مواد شده و بسیار خطرناک است. مصرف عادی داروهای ضد افسردگی در مدت طولانی سبب تشدید بیماری روانی و آسیب رسیدن به بدن می‌شود. افرادی که به طور ناگهانی مصرف این مواد را قطع می‌کنند با آسیب‌هایی از قبیل نگرانی، بی خوابی، لرزش، هذیان گویی، تشنج و سرانجام مرگ رو به رو می‌شوند. مادرانی که دچار افسردگی هستند و در دوران بارداری از این داروها استفاده می‌کنند باعث آسیب دیدن فرزند خود می‌شوند.

نوع               شکل      روش مصرف
باربی توریت           قرمز، زرد، آبی     خوردن
متا کالون            قرص  خوردن
آرام بخش ها         قرص، کپسول خوردن

                                                                       

متادون

متادون از خانواده مواد شبه افیونى است و بیش تر در درمان وابستگى به دیگر شبه افیونى ها مانند هروئین، کدئین و مورفین کاربرد دارد. استفاده بیش از حد از این ماده اعتیاد به آن را منجر می‌شود. درمان اعتیاد توسط متادون باید تحت نظر پزشک باشد چرا که در غیر این صورت فرد به جای اعتیاد به ماده‌ی اولیه، به متادون اعتیاد پیدا می‌کند و حالا باید ترک متادون را انجام دهد.

زمانى که متادون بر اساس تجويز پزشک مصرف مى‌شود، بسیار بى خطر بوده و آسیبى به اعضاى داخلى و یا قدرت تفکر وارد نمى‌کند، حتى در صورتی که براى سالها بطور روزانه استفاده شود. اما از آنجایی که متادون یک داروى قوى است و مى‌تواند براى کسانى که آن را بطور مرتب مصرف نمى‌کنند فوق العاده خطرناک باشد، به دلیل آن که این اشخاص نسبت به اثرات آن تحمل پیدا نکرده‌اند. این دارو حتى دوزهاى بسيار پايين هم مى‌تواند براى بچه ها کشنده باشند.

مطلب مرتبط : علت عطسه بعد از ترک متادون چیست ؟ 

مواد مخدری که ایجاد اوهام و هذیان می کند

 

نوع          شکل       روش مصرف
پنسی کلاپدین    مایع، پودر کریستالی سفید رنگخوردن، تزریق، دود کردن،
قرص، کپسول، مخلوط با سیگار     استنشاق به صورت اسپری
اسید لیسرژیک دی تی لامیدقرص های رنگی، کاغذ جوهر خشک کن      خوردن، لیسیدن کاغذ ژلاتینی و
ال اس دی      مایعی شفاف، مربع های کوچک ژلاتینی 

مایع که ممکن است در چشم هم چکانده شود

مس کالین       صفحه هایی به رنگ قهوه ای سوخته، قرص، کپسول    جویدن، استنشاق، دود کردن
سیلوسیپیپن ها  به شکل قارچ های تازه یا خشک شده     جویدن، استنشاق

                                

لیست مواد مخدر سنتی

نوع      شکل      روش مصرف
 هروئین     پودر سفید مایل به قهوه ای، قیر مانند        تزریق، دود کردن، استنشاق
کدئین مایع سیاه رنگ به شکل ورق های ضخیم کپسول  خوردن، تزریق
    مرفین  کریستال های سفید رنگ، مایعی برای تزریق زیر جلدی، قرص     خوردن، تزریق، دودکردن
   تریاک     پودری به رنگ قهوه ای سوخته، تکه ای به رنگ قهوه ای سوخته    خوردن، تزریق، دودکردن
       هب ریدین       محلول پودر مانند سفید رنگ، قرص   خوردن، تزریق
   سایر مخدرها    قرص، کپسول      خوردن، تزریق

                                                                                                                                                               

 مواد مخدر دیگر

بسیاری از داروها وجود دارند که به خودی خود هیچ ضرری ندارند ولی بعضی از آدم‌های سودجو در آزمایشگاه‌ها تغییراتی در فرمول این داروها به وجود می‌آورند و از آنها مواد مخدری می‌سازند که صدها بار از موادی که قبلا از آنها حرف زدیم قوی تر هستند.

یکی از این داروها دارویی است که معمولا در درمان بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف بی مورد این ماده باعث ایجاد حالت تهوع، تار دیدن، سرد شدن بدن، عرق کردن و اثرات روحی مانند نگرانی، افسردگی و پارانویا می‌شود. مصرف کم این مواد سبب آسیب‌های مغزی، ایجاد وهم و خیال، و از بین رفتن قدرت درک می‌شود.

استروئیدها

استروئیدها یکی از گروه‌های بسیار قوی ترکیبی هستند که باعث ترشح هورمون جنسی در مردان بنام تستسترون می‌شوند. از سال 1930 به بعد، این مواد کم تر به صورت دارویی توسط پزشکان تجویز شده‌اند. موارد قانونی مصرف این مواد در کم خونی‌ها، سوختگی‌های شدید و بعضی از سرطان‌های سینه است. مصرف استروئیدها باعث افزایش وزن و توانایی و قدرت بیش تر عضلات می‌شود. استروئیدها بر کبد، سیستم تناسلی و قلب تاثیر بسیار مخربی دارند. مصرف این مواد، در مردان می تواند سبب عقیمی و ناتوانی‌های جنسی، و در زنان، باعث عقیمی و از بین رفتن خصوصیات زنانه خواهد شد. تاثیرات روانی این مواد بر هر دو جنس شامل بروز رفتارهای پرخاشگرانه، دیوانگی و افسردگی است. در حالی که بعضی از تاثیرات با سرعت خیلی زیاد بروز می‌کنند، بعضی دیگر مثل حملات قلبی ممکن است دیرتر بروز کنند.

انواع استروئیدها

نشانه‌های مصرف استروئیدها شامل فرز شدن، افزایش قدرت عضلات، بروز حالات پرخاشگرانه و علاقه به دعوا و مشاجره است. بروز یرقان و ایجاد خال‌هایی بر روی بدن از دیگر نشانه‌های مصرف این مواد هستند. تورم پاها، لرزش و سیاهی بدن از دیگر نشانه های مصرف این مواد است.

برای ترک هر کدام از این مواد مخدر در مرکز ترک اعتیاد با توجه به موادی که افراد مصرف می‌کنند مدت زمان ماندن در کمپ متفاوت است و به تبع آن هزینه‌ کمپ ترک اعتیاد خصوصی هم متفاوت خواهد بود.

مطلب مرتبط: نقش خانواده در درمان اعتیاد

ترک کدام یک از مواد مخدر و محرک و در کل اعتیاد آور مشکل تر و سخت تر است؟

پاسخ این سوال به پارامترهای زیادی بستگی دارد. در کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه ما قبل از پذیرش مراجع خود برای ترک اعتیادش، با مشخص کردن این پارامترها به بیمار کمک می کنیم سریع‌تر بتواند مراحل درمان را طی کند. از جمله این پارامترها می توان به میزان مصرف فرد معتاد، مدت زمانی که درگیر مصرف بوده، شرایط فیزیکی و شرایط روحی و ذهنی اشاره کرد. کارشناسان، متخصصین و روانشناسان مرکز سم زدایی فرمانیه (بهترین کمپ ترک اعتیاد در شمال تهران با امکانات VIP) به فرد بیمار کمک های شایانی می‌کنند تا علاوه بر قطع مصرف مواد اعتیاد آور، پس از ترخیص از این مجموعه بتواند در قطع مصرف باقی بماند.

مطلب مرتبط : ایا ترک اعتیاد باعث زود انزالی میشود ؟ میتوانید در این مقاله بخوانید .

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست