مواد مخدر کراک چیست؟ ( عوارض کراک و اعتیاد به آن )

مواد مخدر کراک چیست؟( عوارض مصرف کراک و اعتیاد به آن )

کراک از زمانی که برای اولین بار در دهه 1980 در صحنه مواد مخدر غیرقانونی ظاهر شد به عنوان یکی از اعتیادآورترین مواد موجود در خیابان شناخته شد. اعتیاد به کراک یک مشکل جدی برای کشورهای مختلف است. شناخت علائم و نشانه های اعتیاد به کراک برای درمان آن در سریع ترین زمان ممکن بسیار حیاتی و مهم است. اگر نگران این هستید که یکی از عزیزانتان از کراک استفاده کند، می‌توانید با کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده مخدر خطرناک و نشانه های عوارض کشیدن کراک سریعتر اقدام مناسب را انجام دهید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم اطلاعات جامعی درباره اینکه مواد مخدر کراک چیست و عوارض مصرف کراک را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

مواد کراک چیست؟

کوکائین همیشه یک ماده مخدر نگران کننده بوده است اما زمانی که در آب و جوش شیرین حل شده، بجوشد و سپس خنک شود و به شکل سنگ بریده شود، مخدر قوی کراک بدست می‌آید که به مراتب مرگبارتر است. در واقع شکل کراک مانند سنگ کوکائین است و جزء مواد محرک محسوب می‌شود.
نام مواد مخدر کراک از صدای ترقه ای گرفته شده است که هنگام گرم کردن و سپس دود کردن آن ایجاد می‌شود. کراک ماده ای بسیار اعتیادآور است بطوریکه حتی ممکن است فرد پس از یک بار مصرف به آن معتاد شود.
زمانی که فردی کراک می‌کشد، این ماده شیمیایی وارد مغز می‌شود و دوپامین ترشح می‌کند که منجر به انرژی هیجان‌انگیز و سرخوشی قدرتمند می‌شود.

کمپ لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813  – 02126231821

09126896964

تفاوت بین کراک و کوکائین

تفاوت بین کراک و کوکائین

سئوال متدوالی که در ذهن افراد پیش می اید این است مواد مخدر کراک چه شکلی است؟ از نظر ظاهری این دو ماده مخدر مترحک زا کراک و کوکائین  متفاوت هستند. کوکائین به شکل پودر سفید و کراک به شکل سنگی که عموما سفید، کرم، خرمایی یا قهوه‌ای روشن است.
همچنین در نحوه استفاده متفاوتند. کوکائین معمولاً خرخر می‌شود و کراک معمولا دود می‌شود. برای آشنایی بیشتر با اینکه کوکائین چیست مقاله دیگر کمپ فرمانیه را بخوانید.
هر کدام اثرات بسیار متفاوتی در بدن ایجاد می‌کنند که عمدتاً به نحوه مصرف آن‌ها مربوط می‌شود. هنگامی که کوکائین خرخر می‌کند، اثرات آن در حدود 1-5 دقیقه رخ می‌دهد که در عرض 20-30 دقیقه به اوج خود می‌رسد و در عرض 1-2 ساعت از بین می‌روند.
اثرات کراک کمتر از یک دقیقه باقی می‌ماند، در عرض 3-5 دقیقه به اوج خود می‌رسد و 30-60 دقیقه طول می‌کشد.

نحوه مصرف کراک

طرز مصرف کراک

این ماده باید خرناس یا دود شود تا اثرات آن احساس شود. به این ترتیب مواد شیمیایی موجود در آن بسیار سریعتر از زمانی که کوکائین پودری خورده می‌شود، به مغز می‌رسد. البته برخی هم این ماده مخدر را به روش تزریق یا استنشاقی مصرف می‌کنند.

مطلب مزتبط : سورچه چیست ؟

چه کسانی از مواد کراک استفاده می‌کنند؟

از آنجایی که کوکائین گران است به عنوان جایگزین ارزان‌تر ساخته شد. در دهه 1980، اپیدمی استفاده از کراک وجود داشت و این ماده به‌ عنوان جایگزین ارزان‌تر برای افراد دارای سطح اقتصادی پایی مواد مخدر کراک ن‌تر قابل دسترس‌ شد. برخی افراد با مصرف کوکائین شروع می‌کنند و سپس زمانی که مصرف آن برایشان گران تمام می‌شود به مصرف کراک روی می‌آورند.

ال اس دی چیست ؟ اطلاعات کامل در مورد این ماده مخدر در مقالات دیگر کمپ فرمانیه بخوانید.

اثرات مصرف کراک

نشانه ها و علائم سوء مصرف کراک

فردی که کراک مصرف می‌کند انفجارهای بیش از حدی از انرژی و تحریک را نشان می‌دهد که بسیار فراتر از هر نوع هیجانی است. فعالیت شیدایی ممکن است شامل مواردی مانند صحبت کردن سریع، مصرف غذا با سرعت غیرانسانی (یا شاید حتی عدم نیاز به غذا)، یا در غیر این صورت عصبانی شدن باشد.
زمانیکه اثر دوز مصرف شده از بین می‌رود در افراد مصرف کننده علائم خستگی شدید ظاهر می‌شود، گاهی اوقات در هر کجا که هستند به خواب می‌روند و سپس برای روزها در خواب می‌مانند.
درگیری شدید بین انرژی غیرقابل توقف و خستگی تأثیرات آشکاری بر رفتار روزمره از اثرات کراک در بدن میباشد .کراک عادات خواب منظم را غیرممکن می‌کند و فرد حضور منظم در مدرسه، محل کار و سایر تعهدات را کنار می‌گذارد.
تحریکات مافوق بشری و خستگی غیرقابل درک نیز باعث نوسانات خلقی خشن و غیرقابل پیش بینی می‌شود بطوریکه مصرف کنندگان برای اطرافیان خود بویژه نسبت به افرادی که تلاش می‌کنند مصرف مواد مخدر را در آن‌ها متوقف کنند، خشونت نشان دهند. عدم استفاده از کراک برای مدتی می‌تواند باعث افسردگی شدید و حتی افکار خودکشی شود. سوء مصرف کراک برای مدت طولانی می‌تواند منجر به پارانویا و توهم شود.
همانطور که تحریک عصبی ناشی از کراک منجر به انرژی دیوانه‌کننده می‌شود، همچنین باعث لرزش غیرارادی در فرد می‌شود بطوریکه فرد قادر به کنترل لرزش اندام‌های خود نیست. برخی تصور می‌کنند اگر کراک بیشتری مصرف کنند، می‌توانند لرزش‌ها را کنترل کنند.

مطلب مرتبط: افسردگی بعد ترک اعتیاد چقدر طول میکشد

علائم اعتیاد به کراک

1. وجود مخدر کراک: اگر کراک را در خانه ببینید آنرا تشخیص می‌دهید؟ همان طور که در قسمت قبل مقاله گفتیم کراک نوعی کوکائین است که به شکل کریستال‌های کوچک سنگ‌مانندی است که به رنگ‌‌های مختلف کرم روشن، کرم مایل به خاکستری و قهوه‌ای روشن یا تیره وجود دارد.
2. لوازم جانبی مصرف کراک: به گفته آژانس مبارزه با مواد مخدر (DEA) مصرف‌کنندگان، این مخدر را از طریق یک لوله باریک شیشه‌ای یا فلزی که ممکن است یک حباب گرد در انتهای آن داشته باشد، می‌کشند. برخی با وسایل خانه لوله‌های موقتی درست می‌کنند. ممکن است روی هر جسمی که برای دود کردن کراک استفاده شده است متوجه علائم سوختگی سیاه شوید.
3. انفجار شدید انرژی: کراک نوعی مواد محرک است، به این معنی که فردی که آنرا زیاد مصرف می‌کند، ممکن است بیش از حد معمول انرژی داشته باشد. این فرد ممکن است:

 • سریع صحبت کند
 • نامنظم یا پرخاشگرانه رفتار کند
 • مضطرب به نظر برسد

4. خستگی یا تغییر عادات خواب: هنگامی که اثرات کراک از بین می‌رود، انرژی شدید جای خود را به خستگی و فرسودگی می‌دهد. معمولا فرد مصرف کننده بسیار خسته و تنبل به نظر می‌رسد و حتی می‌تواند چند روز بخوابد.
5. تغییر اشتها: ممکن است فرد به سرعت غذا را ببلعد یا کاملا اشتهای خود را از دست بدهد.
6. داشتن علائم و اثرات مصرف بیش از حد: کراک معمولا در محیط های کنترل نشده از کوکائین با خلوص و کیفیت نامطلوب تولید می‌شود، اثرات و علائمی را در فرد ایجاد می‌کند:

 • بزرگ شدن مردمک ها
 • درد قفسه سینه
 • افزایش ضربان قلب
 • تشنج
 • توهمات (دیدن یا شنیدن چیزهایی وجود ندارند)

7. مشکلات بهداشت دهان و دندان: یکی از واضح‌ترین علائمی که نشان می‌دهد فردی از اعتیاد به کراک رنج می‌برد کاهش سریع سلامت دهان و دندان است. یکی از مضرات کراک می‌تواند باعث مشکلات دهان و دندان مانند خونریزی در دهان، رکود لثه و پوسیدگی سریع دندان شود.

مطلب مرتبط : دی ام تی چیست؟

عوارض کراک

عوارض کراک

عوارض مصرف کراک که معمولا گزارش شده عبارتند از:

 • تحریک پذیری
 • اضطراب
 • سردرد
 • افسردگی
 • رفتار پرخاشگرانه
 • پارانوئید
 • درد شکم
 • مرگ ناگهانی در اثر حمله قلبی یا سکته مغزی

مطلب مرتبط: علائم ترک شیشه

علائم ترک کراک

فردی که به کراک مخدر معتاد است با قطع مصرف آن می‌تواند علائم ناراحت کننده یا خطرناکی را داشته باشد. این علائم شامل موارد زیر است:

 • درد عضلانی
 • اسهال و تب
 • حالت تهوع
 • خستگی مفرط
 • مشکل در تمرکز
 • هوس های شدید
 • اضطراب
 • افکار خودکشی

ترک کراک

فردی که به مواد مخدری به قدرتمندی کراک معتاد است معمولا به شدت انکار می‌کند که این مخدر علت مشکلاتش است. بنابراین در قدم اول باید فرد اعتیاد خود را قبول کند تا در مسیر درمان و ترک کراک در کمپ ترک اعتیاد تهران  همکاری لازم با پزشکان و متخصصین را داشته باشد. نظارت پزشکی در طول سم زدایی بهترین راه برای جلوگیری از عود سوء مصرف کراک است. همکاری با مشاوران و پزشکان برای سم زدایی بسیار مهم است. همچنین حمایت‌های خانواده به فرد کمک می‌کند تا بتواند استقامت کند و این مرحله را پشت سر بگذارد. بدون حمایت، فرد به احتمال زیاد تسلیم هوس های شدید و عود می‌شود.
هیچ وقت برای شروع بهبودی دیر نیست. اگر شما یا یکی از عزیزانتان درگیر اعتیاد به این ماده خطرناک است همین حالا با مرکز ترک کراک فرمانیه تماس بگیرید و برای درمان اقدام کنید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • شما می تونید بدون در نظر گرفتن اینکه بیمار رضایت دارد توسط خانواده فرد معتاد او را به اجبار به کمپ منتقل کنید؟

  پاسخ
 • همسر من خیلی چرت میزنه و عصبیه چند وقت پیش یک ماده ی سفید رنگ تو مشما دستشه. میخوام بدونم اینا از علائم مصرف کراک هست؟ چون برادرشم معتاده به همین مواد ممکنه خودشم معتاد شده باشه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست