قرص نالتروکسان چیست؟ (موارد مصرف و عوارض قرص نالتروکسان)

قرص نالتروکسان چیست؟ موارد مصرف و عوارض نالتروکسون

در این مقاله کمپ فرمانیه می‌خواهیم یکی از جدیدترین داروهایی که پس از دوره سم زدایی برای کمک به درمان اعتیاد و جلوگیری از بازگشت به مصرف استفاده می‌شود را معرفی کنیم. اینکه قرص نالتروکسان چیست ؟ عوارض قرص نالتروکسان و انواع آن (قرص، آمپول و ایمپلنت نالتروکسان) را بخوانید.

قرص نالتروکسان چیست؟

یکی از داروهایی که برای درمان اعتیاد به الکل ( بهترین مرکز ترک الکل )  و مواد افیونی دیگر مانند شیشه، هروئین، مورفین و تریاک بکار گرفته می‌شود نالتروکسان یا نالترکسون است.

نالتروکسان اثرات الکل و مواد اعتیاد آور دیگر در مغز را از بین می‌برد. به طور کلی مکانیسم اثر نالتروکسان به این ترتیب است که با اتصال به گیرنده‌های اوپیوئیدی مغز، باعث جداسازی و مهار اثر مواد مخدر از این گیرنده‌ها می‌شود. بنابراین اثر سرخوشی ناشی از مواد مخدر از بین می‌رود و تمایل بیمار برای مصرف مواد کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از این دارو برای درمان اعتیاد کاملا اثبات شده و مورد تایید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) است. البته مصرف این دارو پس از دوران سم زدایی توسط پزشک آغاز می‌شود چرا که مصرف این دارو قبل از این که الکل از بدن پاک شود برای فرد عوارضی مانند تهوع و استفراغ در پی خواهد داشت.

برای شناخت آمپول های تقویتی برای ترک اعتیاد به این مقاله مراجعه کنید .

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

انواع نالتروکسان

داروی نالتروکسان در انواع مختلف قرص، آمپول و ایمپلنت عرضه می‌شود که پزشک متخصص بنا به وضعیت جسمی بیمار و شرایط او نوع مناسب را تجویز می‌کند.

قرص نالتروکسان چیست؟

قرص نالتروکسان

قرص نالتروکسان با نام تجاری ReVia و Depade به بازار عرضه می‌گردد. از نوع قرص بیبشتر برای درمان بیمارانی که بستری هستند استفاده می‌شود و معمولا دوز مصرف نالترکسون به صورت روزانه یک عدد قرص 50 میلی گرم می‌باشد. پزشکان توصیه می‌کنند در صورت فراموش کردن مصرف، دوز نوبت بعدی را افزایش ندهید چرا که خود می‌تواند باعث بروز عوارضی در فرد مصرف کننده شود. قرص نالتروکسان در ایران با اسامی تجاری مختلفی وجود دارد.

برای شناخت قرص دراگون نیز میتوانید به این مطلب سر بزنید .

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

آمپول نالتروکسان

این آمپول تحت نام تجاری Vivitrol در بازار مصرف وارد شده است. مصرف مجاز آمپول نالتروکسان یک بار در ماه است. ممکن است شخصی که آمپول را تزریق می‌کند با عوارضی مانند حساسیت به لمس و درد و سرخی پوست و ورم مواجه شود.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله عوارض ترک ریتالین  را هم مطالعه نمایید.

ایمپلنت نالتروکسان چیست ؟

ایمپلنت نالتروکسان

یکی از جدیدترین روش های ترک اعتیاد که در حال حاضر در سراسر دنیا استفاده می‌شود روش ایمپلنت نالتروکسان است. به این ترتیب که ایمپلنت نالتروکسان را در دیواره شکم فرد قرار می‌دهند. این کار با انجام یک عمل سرپایی ساده قابل انجام است.

مصرف مجدد مواد مخدر یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد که ترک کرده اند با آن مواجه شده اند. ایمپلنت نالتروکسان به این افراد از طریق کم کردن تمایل به مصرف کمک می‌کند تا دوباره دچار لغزش نشوند و اعتیاد خود را شروع نکنند. در واقع می‌توانیم بگوییم این روش تضمینی برای عدم بازگشت به مصرف مواد مخدر است.

این روش مزایا و عوارضی دارد که در این بخش از مقاله کمپ فرمانیه (بهترین مرکز ترک اعتیاد ) به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایای ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان پس از جایگذاری در بدن بسته به دوز مصرف بیمار طی مدت زمان 3 الی 6 ماه اثرات خود را آزاد می‌کند. این دارو باید به طور منظم و در ساعات مشخصی مصرف شود تا اثرگذار باشد اما از آنجایی که این دارو به صورت خودکار وارد بدن فرد مصرف کننده می‌شود دیگر مشکل فراموشی مصرف دارو وجود نخواهد داشت. کسانی که بعد از ترک اعتیاد مجددا رو به مصرف مواد مخدر می‌آورند بیشتر در معرض خطر اوردوز ( علائم اوردوز چیست؟ ) قرار دارند. اما زمانی که این افراد از ایمپلنت نالتروکسان استفاده می‌کنند دیگر به سوی اعتیاد نمی‌روند و خطری برایشان وجود ندارد.خیلی از افراد نیز نگران عوارض ایمپلنت نالتروکسان هستند اما باید بگوییم که اگر این روش ترک اعتیاد تحت نظر متخصص انجام شود هیچ خطری برای افراد ندارد .

عوارض قرص نالتروکسان چیست؟

طبیعی است که مصرف هر دارویی عوارضی داشته باشد. در مورد نالتروکسان هم همین طور است. بهتر است از قبل در رابطه با عوارض هر دارویی که می‌خواهیم مصرف کنیم  از جمله عوارض قرص نالتروکسان اطلاعات کسب کنیم. در اینجا به عوارض نالتروکسان اشاره می‌کنیم:

سر درد، ورم دست و پا و یا صورت، زنگ زدن گوش، درد معده، تهوع، سرگیجه، دردهای عضلانی و مفصلی، تاری دید، تنگی نفس، اختلالات خواب، توهم، افسردگی، اضطراب، بی قراری

البته در برخی موارد گرفتگی شکم، اسهال، تحریک دستگاه گوارش و افزایش فشار خون هم گزارش شده است.

مواردی مانند لرز، کاهش میل جنسی و دیرانزالی، بی‌اشتهایی، تشنگی، افزایش غیر عادی انرژی، مشکلات پوستی جزء عوارض نادر مصرف نالتروکسان است که در افراد دیده شده است.

بعضی از عوارضی که اشاره کردیم به صورت خفیف در فرد بروز پیدا می‌کند و برخی دیگر جدی‌تر هستند و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا از بین برود.

اگر هنوز الکل یا مواد مخدر دیگر در بدن فرد وجود داشته باشد عوارض را شدیدتر می‌کند. در صورتی که پس از مصرف دچار هر یک از این عوارض شدید سریعا با پزشک خود در میان بگذارید.

مطلب مرتبط : عوارض قرص دتا هندی چیست ؟

نالتروکسون و لاغری

یکی از عوارض مصرف نالتروکسان کاهش وزن است. بنابراین از این دارو در دوزهای پایین در درمان چاقی استفاده می‌شود. اما باید بدانید که نالتروکسان برای کاهش وزن روی تمام افراد به صورت یکسان عمل نمی‌کند.
كپسول Contrave تركیب دو داروی نالتركسون و بوپروپیون (Bupropion) است كه سازمان غذا و دارو هر دو آن‌ها را تایید کرده است.

مطلب مرتبط : عوارض ناس و علائم مصرف آن

نالتروکسان و ترک اعتیاد

نالتروکسان و ترک اعتیاد

اثراتی که مصرف مواد مخدر در مغز ایجاد کرده است با مصرف داروی نالتروکسان به مرور خنثی شده و وابستگی به مواد مخدر از بین می‌رود. اما همان طور که در قسمت قبل به عوارض این دارو اشاره کردیم برای جلوگیری از دچار شدن به این عوارض مصرف آن باید حتما تحت نظر پزشک صورت گیرد.

این دارو در واقع بخشی از فرآیندی است که برای درمان اعتیاد انجام می‌شود. برای درمان و ترک اعتیاد باید به مراکز ترک اعتیاد معتبر مراجعه نمود. متخصصین این مراکز این دارو را بنا به صلاحدید در زمان مناسب در روند درمانی افراد استفاده خواهند کرد.

برخی افراد به دنبال تهیه نالترکسون بدون نسخه هستند و می‌پرسند نالترکسون را از کجا تهیه کنیم؟ این افراد باید بدانند که مصرف این قرص به صورت خودسرانه درست نیست و حتما باید توسط پزشک تجویز شود.

مطلب مرتبط : قرص آمفتامین چیست؟

درمان اعتیاد به الکل با داروی نالتروکسان

کسانی که درگیر اعتیاد به الکل هستند و علائم اعتیاد به الکل را دارند داروی نالتروکسان به عنوان یک مکمل درمانی به آن ها کمک می‌کند تا از اعتیاد خود رهایی پیدا کنند. در واقع این دارو حالت سرخوشی که در اثر مصرف الکل بوجود آمده را از بین می‌برد و او را از ادامه مصرف باز می‌دارد.

مقایسه داروی نالتروکسان با متادون و قرص ب 2

شاید فکر کنید که مکانیزم اثر نالتروکسان با داروهایی مثل متادون و قرص b2 (  ترک قرص ب۲  ) یکسان است. اما باید بگوییم که این طور نیست. برعکس متادون و قرص ب 2 که گیرنده‌های مواد افیونی را در مغز فعال می‌کنند و به این ترتیب تمایل به مصرف مواد را در فرد کاهش می‌دهند نالتروکسان باعث مسدود شدن گیرنده‌های مواد افیونی می‌شود.

تفاوت این قرص ها در این است که در صورتی که متادون بدون تجویز پزشک و به صورت خودسرانه مصرف شود احتمال وابستگی و اعتیاد به آن وجود دارد و باید به دنبال راه ترک متادون در کمپ باشید اما در مورد نالتروکسان این طور نیست و وابستگی ایجاد نمی‌شود و این دارو به هیچ عنوان اعتیادآور نیست.

آیا درمان قطعی اعتیاد با نالتروکسان امکانپذیر است؟

همان طور که گفتیم کاری که انجام می‌دهد این است که میل به مصرف مواد را در فرد مدیریت کرده و کاهش می‌دهد. در واقع استفاده از این دارو پس از ترک اعتیاد ضریب پاک ماندن فرد را افزایش می‌دهد. ابتدا باید فرد در یک کمپ ترک اعتیاد پروسه سم زدایی و ترک جسمانی اعتیاد را بگذراند و پاک شود سپس برای جلوگیری از مصرف مجدد تحت نظر پزشک نوع مناسب نالتروکسان را دریافت کند.

کمپ vip فرمانیه آماده ارائه خدمات مشاوره و ترک اعتیاد به شما عزیزان است.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • سلام‌ واقعا هزینه هاتون‌ زیاده‌ میشه‌ کمتر بگیرید لطف کنید‌ کمک‌کنید ک بتونیم ترک کنیم‌و زندگیمونو ادامه بدیم.ماهایی‌ک همه جوره داریم ضربه میخوریم خواهش‌ میکنم‌کمک کنید .لطفا

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست