متادون چیست و مدت زمان لازم برای ترک متادون چقدر است؟

متادون چیست و مدت زمان لازم برای ترک متادون چقدر است؟

حتما تا به حال اسم متادون زیاد به گوشتان خورده است و تا به حال در ذهن شما ثبت شده است که متادون برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود. ولی آیا فکر کرده‌اید که اصلا متادون چیست؟ و آیا بدون تجویز پرشک هم می‌توان متادون را مصرف کرد؟ و کلا برای ترک اعتیاد به کدام مواد مخدر از آن استفاده می‌کنند؟ یا حتی درمان بیخوابی‌های که بعد از ترک متادون برای بیماران به وجود می‌آید چگونه است؟ بی‌خوابی ترک متادون چند روز است؟ و همچنین ترک متادون چگونه است و به چه شکل انجام می‌شود؟ برای پاسخ به این سوالات و دانش بیشتر در این مورد می‌توانید در ادامه این مقاله از کمپ ترک اعتیاد فرمانیه با ما همراه باشید.

متادون چیست؟

به دلیل این که متادون خاصیت ضد درد دارد معمولا برای درمان اعتیاد بعضی مخدرها مثل هروئین و مورفین استفاده می‌شود و مصرف آن به سه صورت پودر، قرص (سفید رنگ) و شربت رایج است. این قرص مخدری صنعتی است که از تریاک بدست می‌آید. نام تجاری این ماده Dolophine است و در سالی که جنگ جهانی دوم رخ داد توسط پزشک آلمانی به عنوان مسکن دردهای شدید استفاده شد. امروزه برای مهار اعتیاد و قطع وابستگی به آن از پودر متادون که در نوشیدنی میوه‌ای حل می‌شود به صورت خوراکی روزی یکبار قابل استعمال است و خیلی کم از آن به صورت تزریقی استفاده می‌کنند.

متادون خواصی شبیه به مورفین دارد (اگر نمی دانید مورفین چیست این مقاله را بخوانید) و اثرات مشابهی با مخدرهایی مانند کدئین، هیدروکودون، هروئین و مورفین دارد به همین دلیل بیش از 50 سال است که از این دارو در درمان ترک اعتیاد استفاده می‌کنند.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 02122295499

همراه: 09106886964

آیا متادون اعتیادآور است؟

متادون به شدت اعتیادآور است و از آن به عنوان یک ماده شبه مخدر یاد می‌کنند اما متاسفانه بسیاری از افراد که تحت متادون درمانی هستند بدنشان نسبت به اثرات آن مقاوم شده و در صورت عدم مصرف آن علائمی از خود نشان می‌دهند که نشانه‌های قطع داروست.

معمولا استفاده از متادون با تجویز پزشک به عنوان درمان اعتیاد به مواد افیونی انجام می‌شود. به جهت جایگزینی مواد مخدر خیابانی مثل هروئین و مشکلات ناشی از آن؛ متادون درمان مناسبی است چون این افراد را از مصرف و وسواس دائمی رها می‌کند و تمرکز برای بهبود زندگیشان را فراهم می‌کند. از آنجایی که عملکرد متادون شبیه به هروئین و مورفین است و اثر آن طولانی‌تر از آنهاست، اگر فرد زیر نظر پزشک نباشد به جای اعتیاد به ماده اولیه، به متادون اعتیاد پیدا کرده است.

عوارض مصرف قرص متادون

عوارض مصرف قرص متادون

به طور کلی استفاده از هر ماده مخدر و شبه مخدری اثرات سوء‌ای در جسم و روح دارد. این عوارض بسته به میزان مصرف و مدت آن گوناگون است و در هر فرد با توجه به قدرت بدنی به شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود. مصرف بدون تجویز داروهای اعتیادآور مثل متادون در هر شکلی که باشد قرص یا شربت متادون می‌تواند باعث تخریب اعضای داخلی بدن شود و جزو آن دسته از مواردی است که به کبد آسیب وارد می‌کند. مصرف قرص متادون آنزیم‌های کبد را بالا می‌برد و در نتیجه ممکن است فرد دچار سرطان کبد شود.

یکی از مهم ترین موادتوهم زا دی ام تی است اگر نمی دانید dmt چیست  در مقاله ی جداگانه ای درباره این موضوع صحبت کرده ایم.

عوارض اعتیاد به متادون در بلندت مدت

 • پوسیدگی دندان
 • ضربان نامنظم قلب
 • کاهش میل جنسی
 • سرگیجه و سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • بی‌اشتهایی
 • کاهش فشار خون
 • تنگی نفس
 • کهیر زدن و خارش پوست
 • یبوست و تعریق زیاد
 • کبودی لب‌ها
 • کند شدن تنفس

عوارض روحی بلندت مدت استفاده از قرص متادون

 • افسردگی و احساس نارضایتی از خود
 • اضطراب
 • بیقراری
 • اختلال شخصیت و عدم ثبات آن
 • میل به خودکشی

عوارض متادون بر کبد

متادون تاثیر قابل توجهی بر اعضای بدن می گذارد از جمله عوارض آن بر روی کبد است که موجب افزایش آنزیم های کبدی شده و باعث انسداد در کبد می شود که بروز آن موجب ایجاد زردی در چهره فرد مصرف کننده می شود.

نشانه‌ های اعتیاد به متادون

همانطور که در مقاله قرص ب2 هم اشاره کردیم، معمولا نشانه و علائم ظاهری اعتیاد به داروهایی که برای ترک اعتیاد استفاده می‌شوند شبیه به همدیگر هستند. با آگاهی از این نشانه‌ها می‌توانیم علائم مصرف متادون را تشخیص داده و به موقع به عزیزان و اطرافیان خود کمک کنیم.

متادون هم مانند مواد مخدر دیگر بسته به میزان مصرف نشانه‌های متفاوتی را در بدن فرد بروز می‌دهد. این علائم خیلی شبیه به عوارض ترک هروئین و تریاک است که عبارتند از :

 • اختلال در خواب
 • کاهش دمای بدن
 • کاهش فشارخون
 • اختلال جنسی
 • گرفتگی یا همان اسپاسم ماهیچه
 • خشکی دهان
 • سرگیجه و تهوع و ضعف
 • احساس خارش در بدن
 • ضعف اعصاب و پرخاشگری
 • کم شدن حافظه
 • نامنظم شدن ریتم تنفس

در رابطه با طریقه مصرف قرص b2 و اطلاعات بیشتر درباره آن در مقاله دیگر کمپ فرمانیه بخوانید.

علائم ترک متادون

علائم ترک متادون

علائم ترک متادون بعد از 4-3 روز پس از قطع مصرف شروع شده و در روز ششم به اوجش می‌رسد و پس از دو الی سه هفته این علائم تمام می‌شود.

 • تعریق و لرزش
 • بی خوابی
 • بی اشتهایی
 • ضعف در دیدن
 • اضطراب و بیقراری
 • پرخاشگری
 • سردرد
 • درد معده
 • احساس سردی و یا داغی بیش از حد
 • دلپیچه و اسهال

آیا ترک اعتیاد با متادون امکان‌پذیر است؟

اثری که متادون در بدن می‌گذارد و یا خماری و وابستگی که برای بیمار ایجاد می‌کند، بسیار شدیدتر از مواد دیگر است و حتی علائم آن مانند شیشه نیست در مقالات دیگر کمپ فرمانیه به این موضوع پرداخته ایم که خماری شیشه چه علائمی دارد . افرادی که شروع به مصرف قرص متادون برای ترک اعتیاد خود می‌کنند بیشتر در معرض وابستگی قرار می‌گیرند چون قبلا سابقه اعتیاد به مواد دیگر را داشتند و به خاطر مدتی زمانی که مواد متادون در بدن فرد می‌ماند تاثیرات مهلکی به قسمت‌های مختلف بدن وارد می‌کند و سبک زندگی بیمار را تغییر می‌دهد.

به همین علت جایگزین کردن متادون برای درمان ترک اعتیاد توصیه نمی‌شود. در مرگ و میرهایی که ناشی از مصرف مواد مخدر است، متادون یک سوم از آن سهم دارد.

ترک متادون چقدر طول می کشد؟

عده ای میپرسند ترک متادون در خانه چند روز طول می کشد؟ و قرص متادون چند روز در بدن می ماند ؟ باید گفت ترک ناگهانی متادون بسیار خطرناک است و مدت زمان لازم برای ترک متادون متفاوت است. اگر ترک قرص متادون اصولی و با روش‌های صحیح انجام شود و مرحله سم‌زدایی به صورت کامل و موفق طی شود برای کسی که سابقه مصرف دوز بالا و طولانی‌مدت دارد بین ۱ تا دو ۲ سال است و برای افراد تازه‌کار که مدت زیادی نیست که مصرف آن را شروع کرده‌اند و همانطور که در علائم ترک متادون گفتیم تقریبا ۲ الی ۳ هفته طول می‌کشد که این ماده را از بدن خود خارج کنند و به آن وابستگی نداشته باشند. اما در بازه طولانی مدت می‌توان نتیجه بهتری گرفت.

افرادی که روش اصولی برای ترک متادون را پیش نگرفته‌اند بعد از مدتی دوباره به مصرف متادون باز می‌گردند.

عوارض ترک متادون

افراد پس از قطع مصرف با عوارض ترک متادون روبرو می‌شوند. این عوارض ناخوشایند ممکن است کار ترک اعتیاد را مشکل کند. اما در صورتی که ترک قرص متادون در مراکز ترک اعتیاد معتبر صورت گیرد این عوارض قابل کنترل شده و به کمترین حد ممکن می‌رسد. از جمله مهمترین عوارض ترک متادون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
تب و لرز، درد عضلانی، تهوع، سرگیجه، انقباض‌های شکمی، تپش قلب، افزایش وزن، بی‌خوابی، اختلالات جنسی، تحریک‌پذیری، افسردگی، توهم، پارانویا، تمایل شدید به مصرف متادون.

عوارض ترک متادون چند روز است؟

در جواب سوال کسانی که می پرسند خماری ترک متادون چند روز است باید گفت بعد از آخرین مصرف (تقریبا تا سه روز) کم کم نشانه‌های ترک اعتیاد ظاهر می‌شود و در یک هفته به بیشترین حد خود می‌رسد. متادون تا سال‌ها بعد از ترک ممکن است بر روی فرد اثرش را نشان دهد؛ مواد شیمیایی فعال در متادون در چربی‌های بدن می‌ماند و زمانی که بدن بخواهد از این چربی برای سوخت و ساز استفاده کند تغییرات خلق و خویی ناشی از مصرف قبل متادون هویدا می‌شود.

همان‌طور که قبلا هم گفتیم ترک ناگهانی مواد مخدر خطرناک است. متادون هم از این قاعده مستثنی نیست و حتما باید به شیوه تدریجی ترک آن ادامه پیدا کند.

کلونازپام برای چیست؟ اطلاعات مورد نیاز در مورد این قرص را در مقالات دیگر بخوانید.

ترک متادون چگونه است؟

چگونه متادون را از بدن خارج کنیم؟

روشی که در مراحل اولیه برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود روش سم‌زدایی است. سم زدایی بدن از متادون به دلیل علائم ترک و دشواری‌های ترک قرص متادون نسبت به دیگر دارو پیچیده‌تر است. عواملی مثل سلامت فیزیکی، ژنتیک، دوز مصرفی و مدت زمان اعتیاد بر طول دوره سم‌زدایی تاثیرگذارند.

متادون را چطوری ترک کنیم؟

عده ای به دنیال داروی ترک اعتیاد متادون میگردند و میپرسند روش ترک قرص یا شربت متادون چیست؟ در این قسمت ابتدا باید توضیح دهیم که اصلا سم‌زدایی چیست و چرا به آن سم زدایی می‌گویند.

سم‌زدایی فرایندی است که مخدر و داروهای اعتیادآور را از بدن خارج می‌کند. زمانی‌ که بدن به مصرف این داروی شبه مخدر وابسته می‌شود با کاهش مصرف واکنش نشان می‌دهد. اگر روش سم‌زدایی درست و صحیح انجام شود عوارض قطع مصرف متادون به حداقل می‌رسد.

سم‌زدایی سریع مواد از بدن باعث می‌شود که فقط مواد از جسم فرد خارج شود ولی همچنان میل به مصرف به صورت روانی در فرد باقی می‌ماند و احتمال مصرف مجدد بسیار زیاد است. پس سم‌زدایی یک روش تدریجی و طولانی است تا نتیجه مطلوب حاصل شود. اگر این روش به درستی انجام نگیرد اختلالات تنفسی و قلبی و حتی تشنج را ممکن است به همراه داشته باشد.

اما سم زدایی به دو روش انجام می‌شود:

 • سم زدایی کوتاه مدت
 • سم زدایی طولانی مدت

درد متادون چند روز طول میکشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت سم زدایی کوتاه مدت بین 7 تا 30 روز و سم زدایی بلند مدت تا 180 روز طول میکشد تا زمانی که بدن پاکسازی شود درد خماری در بدن فرد مصرف کننده وجود خواهد داشت.

خماری ترک متادون چند روز است؟

بسیاری از بیماران که قصد ترک متادون را دارند به دلیل دردهای مربوط به خماری متادون نگران هستند و می پرسند خماری متادون چند روز است؟ البته که با توجه به شرایط و مدت زمان مصرف متفاوت است اما به طور میانگین می‌توان گفت تا زمان رفع خماری متادون 3 روز بعد از قطع مصرف متادون باید بگذرد و در روز ششم به اوج خود خواهد رسید.

یکی از داروهای مورد استفاده در ترک اعتیاد استفاده از نالتروکسان است اگر نمی دانید قرص نالتروکسان چیست در مقاله ی جداگانه ای از کمپ فرمانیه در این موضوع صحبت شده است.

روش ترک متادون بدون درد

علاوه بر روش سم زدایی روش‌های دیگری برای خروج متادون از بدن نیز وجود دارد که بدون درد است، روش‌ های دارویی نام دارند که بسته به شرایط فرد و نظر متخصص توصیه می‌شود. از جمله داروهایی که بعد از کم کردن متادون تجویز می‌شود:

داروهای ترک اعتیاد متادون

بوپرنورفین: دارویی شبیه متادون که برای کاهش اثرات سم زدایی توصیه می‌شود. در این روش بعد از 36 ساعت پس از آخرین مصرف متادون مصرف قرص بوپرنورفین برای کاهش علائم ترک متادون در مراحل اولیه می‌تواند استفاده شود و فرد بیمار ترک قرص متادون بدون درد را تجربه کند.
سومیوکسون: نوعی داروی نیمه مخدر است که به طور موقت برای کاهش اثر سایر مواد مخدر استفاده می‌شود. این قرص می‌تواند علائم ترک اعتیاد را تا 3-2 روز کاهش دهد اما چون هیچ سندی در مورد جوابدهی این دارو در دراز مدت وجود ندارد در نتیجه توصیه نمی‌شود.

کلونیدین: این دارو همزمان با این که عوارض فیزیکی ترک اعتیاد را کاهش می‌دهد، باعث می‌شود که میل به مصرف متادون در فرد کمتر شود اما مصرف آن خطرات و مشکلات زیادی برای فرد مصرف کننده دارد.

ترک متادون چند روز طول میکشد؟

در پاسخ به سوال ترک قرص متادون چند روز طول میکشد؟ باید گفت اگر نخواهیم از دارو استفاده کنیم باید از همان روش سنتی که کاهش تدریجی مصرف متادون است بهره ببریم. روش سنتی بین 7-5 هفته است زمان می‌برد که ترک متادون اتفاق بیفتد. در این روش فرد معتاد از همان ابتدا مصرف خود را تا 30 میلی گرم در روز کاهش داده و مصرف خود را تا حدود 5 میلی گرم در هفته می رساند و به همین ترتیب بعد از 6 ماه با کاهش تدریجی متادون ترک آن بدون درد اتفاق می‌افتد.

درمان بی خوابی بعد از ترک متادون

درمان بی خوابی بعد از ترک متادون

اختلال خواب بی حالی و کسلی هم به عنوان عوارض مصرف و هم به عنوان عوارض ترک اعتیاد محسوب می‌شود و از مواردی است که افراد را بعد از ترک اعتیاد آزار می‌دهد. بی‌خوابی برای افراد معمولی هم اذیت‌کننده و دشوار است و از موارد شایع بعد از ترک اعتیاد به حساب می‌آید؛ در واقع از اصلی‌ترین مشکلات افرادی که ترک کرده اند، بی‌خوابیست. بی خوابی چنان آزار دهنده است که ممکن است فرد برای درمان آن به مواد مخدر، الکل و یا قرص های آرام‌بخش روی بیاورند.

دارو درمانی راهی است که معمولا برای درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد استفاده می‌شود اما برای درمان آن حتما باید دلیل بی‌خوابی را ریشه یابی کرد چون گاهی ممکن است مواردی مثل افسردگی و استرس و اضطراب دلیل بی‌خوابی باشد. اگر دوره درمان ترک اعتیاد را گذرانده اید و داروهای مربوط به ترک اعتیاد را مصرف کرده‌اید بی‌خوابی شما به دلیل ترک اعتیاد نیست و دلیل دیگری دارد و راه حل آن روان درمانی است.

بنزو دیازپام و ربیتورات‌ها از جمله قرص‌های درمان بی‌خوابی است ولی باید تحت نظر پزشک مصرف شود. چون حتی ممکن است به این دارو هم اعتیاد پیدا کنید. اما موارد زیر می‌تواند به بهبود درمان بی خوابی در زمان ترک متادون به فرد معتاد کمک کند.

 • رژیم غذایی و ورزش مناسب
 • برنامه وقت خواب ثابت
 • شرایط مناسب اتاق خواب به منظور بهبود در فرایند خوابیدن
 • داشتن پشتیبانی محکم در اطراف
 • استفاده از تکنیک های رفتار درمانی

در رابطه با آیا ورزش برای ترک اعتیاد خوب است  در مقاله دیگر ما بخوانید.

بی ‌خوابی ترک متادون چند روز است؟

مدت زمان اختلال خواب در این دوران به فاکتورهایی مثل میزان دوز و نوع ماده مصرفی و همچنین شرایط جسمی بیمار بستگی دارد و در نتیجه می‌تواند از چند روز تا چند سال متغیر باشد. برای درمان اختلالات خواب که بسیار آزاردهنده است توصیه می‌شود زیر نظر متخصص و مشاورین ترک اعتیاد انجام شود تا سرعت درمان افزایش و مدت درمان کاهش یابد. زمانی که خواب بیمار پیوسته شد و کیفیت آن بهبود پیدا کرد می‌توان گفت سم زدایی نیز کامل شده است.

اما زمانی که بیمار مصرف مواد مخدر را ترک می کند، به طور معمول یک هفته طول می‌کشد تا روال خوابیدن فرد به حالت عادی برگردد.

بهترین روش ترک متادون

به طور کلی ترک اعتیاد خودسرانه در خانه می‌تواند به اندازه خود اعتیاد عوارض داشته باشد. پس بهترین راه این است که مراحل ترک اعتیاد در مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد انجام شود. در این مراکز بهترین رژیم غذایی را در زمان ترک متادون رعایت می کنند و به خوبی به این سوال که برای ترک متادون چی بخوریم پاسخ می دهند.

در مراکز ترک اعتیاد از روش سم‌زدایی به شکل اصولی انجام می‌شود تا فرد بیمار دچار مشکلات کمتری در روند ترک اعتیاد شود. ترک اعتیاد بدون برنامه‌ریزی و غیر هدفمند موجب می‌شود که فقط مصرف برای مدتی قطع شود چون فرد با این روش دوباره به مصرف برمی‌گردد.

اما بهترین روشی که برای ترک اعتیاد متادون و سم زدایی آن توصیه می‌شود کم کردن دوز مصرف آن است اما اگر بیمار علاقه‌ای به این روش ندارد باید منتظر علائم ناشی از خروج متادون در او که چندین برابر شده، بماند و بالطبع شرایط جسمی و روحی بدی برایش فراهم می‌شود.

یکی دیگر از مواد مخدر صنعتی خطرناک دستمال است برای اینکه بدانید مواد مخدر کاغذ چیست به مقاله ی دیگر ما در کمپ فرمانیه مراجعه کنید.

پس اولین نکته‌ی عامل موثر در سم‌زدایی متادون، خواست بیمار و پذیرش قلبی او برای ترک اعتیادش است. انگیزه می‌تواند به بیمار قدرت دهد تا دوره سم‌زدایی را با موفقیت طی کند. عامل بعدی که در ترک قرص‌های اعتیادآور می‌تواند موثر باشد انتخاب یک مرکز معتبر و مورد اعتماد که دارای متخصصین و مشاور ترک اعتیاد است.

شما می‌توانید با مراجعه به مرکز ترک متادون فرمانیه و یا تماس با شماره تلفن 09106886964 تمامی اطلاعات مربوط به مراحل ترک و فرایند سم‌زدایی را از مشاوران ما دریافت کنید. همچنین می‌توانید متادون چیست pdf را از ابتدای مقاله دانلود کنید. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ وقت برای بهتر شدن دیر نیست.

کمپ ترک اعتیاد فرمانیه

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

تلفن: 02122290484 – 02122295499

همراه: 09106886964


5 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • ایمان
  8 تیر 1401 16:59

  سخت ترین روز ترک متادون چه وقتی میشه؟ من سه سال متادون مصرف میکنم اما از درد ترکش میترسم خیلی از هم سفره ایام گفتن رفتن تا ترک اما نتونستنو برگشتن دوباره سمت مواد. ترکش خیلی سخته؟من نمیخوام تنهایی ترک کنم میخوام برم کمپ که صد در صد مطمئن بشم از ترک اما میترسم حقیقتش. میشه کمکم کنید و بگید متادون چند روز خماری داره؟

  پاسخ
 • افسانه مرگدری
  24 مرداد 1401 22:20

  سلام من خیلی ساله از مواد مخدر استفاده کردم ولی خسته شدم چون از بچه های مرده م خجالت میکشم هر بار سر خاکشان میروم هیچی ندارم بگویم وای حال که تصمیم گرفتم ترک کنم حرف برایشان دارم دو پسر ۱۷ و ۱۸ ساله ام وقتی مرحوم شدن و رفتن من داغن شدم امید وارم با راهنماهی شما بتوانم پاک بمانم افسانه فقط من مشگل خواب دارم البته این بی خوابی قدیمی است

  پاسخ
  • jaheshdigitalagency
   27 مرداد 1401 09:47

   سلام دوست عزیز کمپ فرمانیه فقط پذیرش بیمار آقا داره لطفا به کمپ های ترک زنانه مراجعه کنیدتا به درستی کمک دریافت کنید.

   پاسخ
 • روح الا مرادی
  28 مرداد 1401 16:22

  سلام من دوسالی هست متادون مصرف دارم ولی دیگه خسته شدم میخوام ترک کنم چند باری تو ی خونه سعی کردم ولی نمیشه درد بی خوابی بدی داره

  پاسخ
  • jaheshdigitalagency
   29 مرداد 1401 10:45

   درود بر شما پیشنهاد ما به شما مراجعه به یک کمپ یا کلینیک برای ترک است . تا در محیط قرنطینه بتوانید دوران ترک اعتیاد را به درستی و با کمترین آسیب پشت سر بگذارید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست