ترک اعتیاد با ورزش + بهترین ورزش‌ های پرطرفدار پس از ترک اعتیاد

ترک اعتیاد با ورزش + بهترین ورزش‌ های پرطرفدار پس از ترک اعتیاد

ورزش برای ترک اعتیاد

مسلما ورزش برای تمام افراد در گروه‌های سنی مختلف مفید است اما برای کسانی که در دوران ترک اعتیاد به سر می‌برند این موضوع اهمیت بیشتری دارد. برای پی بردن به اهمیت و نقش ورزش در ترک اعتیاد و پاسخ به این سوال که آیا ورزش برای ترک اعتیاد خوب است؟ چند روز بعد از ترک اعتیاد ورزش را شروع کنیم ؟این مقاله مرکز ترک اعتیاد فرمانیه را تا انتها بخوانید.

کمپ vip فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

ورزش و ترک اعتیاد

دلیل این که بسیاری از افراد دست به مصرف مواد مخدر می‌زنند حس خوب و احساس سرخوشی است که پس از مصرف مواد به آن‌ها دست می‌دهد اما اگر این حس خوب را بتوانید با ورزش کردن بدست آورید چطور؟

ورزش منظم باعث ترشح اندروفین یا هورمون حس خوب می‌شود و فرد تحت تاثیر این هورمون احساس سرحالی و شادابی پیدا می‌کند. اندروفین‌ها در حقیقت بسیار شبیه به مخدرهای مانند مرفین و دیگر مشتقات تریاک هستند که مصرف مواد اعتیادآور نظم طبیعی این ماده شیمیایی را در بدن فرد بهم ریخته است و فرد دیگر توانایی لذت بردن و درک احساس شادی و رضایت را ندارد. در صورتی که ورزش به طور منظم و روتین انجام شود میزان اندورفین در بدن به حد طبیعی می‌رسد که باعث می‌شود بیمار حس خوبی داشته باشد.

برای درمان ریشه ای خود می توانید به یکی از بهترین کمپ ترک اعتیاد خصوصی در تهران مراجعه کنید.

مطلب پیشنهادی : علائم اعتیاد به شیشه را میتوانید در این بخش از مقاله های کمپ ترک اعتیاد فرمانیه بخوانید .

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

نتیجه تحقیقات نشریه تخصصی روانشناسی هم نشان داده است که ورزش برای ترک اعتیاد انواع مواد مخدر جزء بهترین راهکارهای کمک کننده بشمار می‌رود. در واقع رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن دو عامل کلیدی در فرآیند ترک اعتیاد هستند. توجه به این دو عامل می‌تواند دوران ترک اعتیاد را برای شما قابل تحمل کند و بتوانید سریعتر سلامتی خود را بدست آورید و به زندگی و فعالیت‌هایی که قبلا انجام می‌دادید بازگردید.

اگر برایتان سوال است که برای ترک اعتیاد چه بخوریم و چه رژیم غذایی برای دوران سم زدایی ترک اعتیاد مناسب است؟ مقاله دیگر ما را بخوانید.

ورزش در دوران ترک اعتیاد

ورزش در دوران ترک اعتیاد

تقریبا می‌توان گفت علائمی مانند استرس، بی‌قراری و کاهش تمرکز جزء علائم مشترک اعتیاد به انواع مواد مخدر است که برای کاهش این علائم طبق آماری که در سال 2007 توسط نشریه منتشر شد بهترین ورزش در زمان ترک اعتیاد پیاده روی تند و دوچرخه سواری است. انجام این قبیل ورزش‌ها باعث می‌شود احساس شادابی و نشاط کنید و خلق و خوی بهتری داشته باشید.
ورزشی مثل پیاده روی علاوه بر این که هزینه‌ای ندارد در هر ساعتی از روز قابل انجام است و نیازی به رفتن به جای خاصی مثل باشگاه ندارد. توصیه می‌کنیم حتما در روز 30 دقیقه وقت برای انجام پیاده روی و یا دوچرخه سواری اختصاص دهید و نتایج آن را مشاهده کنید.
اگر مدت زیادی است که ورزش نکرده‌اید و قصد دارید تمرینات ورزشی دیگری انجام دهید توصیه ما به شما این است که ورزش را از شدت کم آغاز کنید و به تدریج افزایش دهید و توصیه ما این است که رابطه ورزش و اعتیاد را نادیده نگیرید.

مطلب پیشنهادی : آیا مصرف گل خواب اور است ؟

ورزش مخصوص ترک اعتیاد

ورزش مخصوص ترک اعتیاد

به عنوان ورزش افراد معتاد در حال ترک ورزش هایی مثل یوگا، کوهنوردی، وزنه برداری و ورزش های گروهی را توصیه می‌کنیم. با انجام ورزش های گروهی فرد انگیزه بیشتری پیدا می‌کند تا ورزش را به صورت مرتب و در کنار دیگران انجام دهد.
مطالعه منتشر شده توسط مجله بهداشت عمومی اسکاندیناوی این موضوع تایید می‌کند. این تحقیق نشان داد که افرادی که ورزش را در برنامه های توانبخشی خود گنجانده‌اند، از کاهش مصرف خود و بهبود کیفیت زندگی خبر داده‌اند. آن‌ها معتقدند با ورزش کردن احساس انرژی بیشتری دارند، می‌توانند راحت‌تر نفس بکشند و از لحاظ ظاهری احساس بهتری نسبت به خود دارند.

تاثیر ورزش در ترک اعتیاد

علائم و عوارض ترک انواع مواد مخدر مانند عوارض کمیکال، قرص b2 و … از نظر شدت متفاوت است. احساس افسردگی و ناامیدی، اضطراب و بی‌حالی، تحریک‌پذیری و عصبانیت، مشکلات گوارشی، تعریق، خشکی دهان، سردرد و تنش عضلانی شایع است.
مشخص شده است که ورزش باعث کاهش استرس و درمان بی حوصلگی بعد از ترک اعتیاد است. مطالعات متعدد نشان داده است که کسانی که ورزش بعد از ترک سیگار را در برنامه خود قرار می دهند در مقایسه با افراد بدون ورزش که سیگار را ترک می‌کنند، ولع مصرف سیگار در آن‌ها کمتر است و در مقابل کاهش علائم ترک و بهبود خلق و خو در آن‌ها مشاهده شده است.

مطلب مرتبط : برچسب نیکوتین چیست ؟

ورزش بعد از ترک اعتیاد

بعد از ترک اعتیاد باید به سلامتی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. یکی از برنامه‌های ثابتی که می‌تواند بعد از بهبودی و ترک اعتیاد به حفظ سلامتی شما کمک کند و باید حتما در برنامه روزانه خود داشته باشید ورزش کردن است. وقتی به طور مرتب ورزش می‌کنید احساس بهتری در شما بوجود می‌آید و می‌توانید بهتر فکر کنید و به این ترتیب مسائل روزمره خود را مدیریت کنید.

 مطلب مرتبط: ازدواج با فرد معتاد

ورزش برای پیشگیری از عود اعتیاد

ورزش برای پیشگیری از عود اعتیاد

ورزش به عنوان درمانی برای کاهش خطر عود مجدد بررسی شده است و نشان داده شده است که ولع مصرف مواد مخدر را کاهش می‌دهد و نتایج درمان را بهبود می‌بخشد. برخی از این یافته‌ها عبارتند از:
در افرادی که علائم اعتیاد به الکل کاملا بهبود پیدا کرده و مرحله ترک و سم زدایی را به پایان رسانده‌اند، زمانی که قادر به انجام برخی از تمرینات ورزشی هستند، تمایل کمتری به نوشیدن الکل دارند.
افرادی که ماریجوانا را ترک کرده و بهبود پیدا کرده‌اند و به مدت طولانی ورزش می‌کنند، کمتر ولع مصرف ماری جوانا دارند.

ورزش همچنین در ترکیب با سایر روش‌های درمانی مورد تحقیق قرار گرفته است و در صورت استفاده از سایر روش‌های درمانی مفید واقع شده است.

پتانسیل ورزش به عنوان درمان اعتیاد

ورزش به عنوان یک درمان تکمیلی برای اعتیاد، از پتانسیل کشف نشده زیادی برخوردار است. اثرات مفید آن چه در خلق و خوی و چه در علائم ترک، اثر آن برای کمک به افراد در حال بهبودی از اعتیاد برای داشتن احساس بهتر، سلامت و جلوگیری از عود و لغزش کاملا اثبات شده است.

ورزش حتی به ترمیم برخی آسیب‌های عصبی ناشی از مصرف مواد مخدر کمک کند. ورزش باعث رشد بافت جدید مغزی و ترمیم آسیب‌های مغزی بخصوص ترمیم گیرنده‌های سروتونین و دوپامین می‌شود که در دوران اعتیاد آسیب دیده‌اند.

با وجود رابطه تنگاتنگ ورزش و اعتیاد، ورزش به تنهایی به شما کمک نمی‌کند. در وهله اول باید بدانید که چرا معتاد شده‌اید، عوامل محرک را تشخیص داده و روش‌های موثرتری را برای مدیریت احساسات خود را یاد بگیرید.

با این حال، ورزش به بهبود حالت عاطفی شما کمک می‌کند و ممکن است اثربخشی سایر روش های درمانی را بهبود بخشد. اما یک خطر کوچک وجود دارد و آن هم این است که اگر بیش از حد ورزش کنید، به ورزش اعتیاد پیدا می‌کنید که البته بسیار نادر است. بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که ورزشی که انتخاب کرده‌اید برایتان مناسب است.

در مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تمام امکانات رفاهی و ورزشی شامل باشگاه بدنسازی، میز پینگ پونگ، میز بیلیارد و …. برای افراد در حال ترک مهیا شده است تا با استفاده از این امکانات علاوه بر این که به سلامتی خود زودتر برسند سپری کردن دوران ترک و سم زدایی برایشان راحت‌تر شود.

برای اطلاع از هزینه کمپ ترک اعتیاد 1403 در کمپ فرمانیه به این مقاله سر بزنید .

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


3 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست