علائم اوردوز چیست؟ ( بررسی نشانه های اوردوز شراب – شیشه – گل و سایر مواد مخدر )

اوردوز چیست؟ برای جلوگیری از اوردوز چه اقداماتی باید انجام داد؟

سوء مصرف مواد مخدر عوارض زیادی برای فرد به دنبال خواهد داشت که یکی از مهمترین آن‌ها اوردوز است که در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم و شما را به طور کامل با نحوه رخ دادن آن و اینکه عوارض اوردوز چیست آشنا کنیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

 اوردوز چیست؟

به استفاده بیش از حد از مواد مخدر بیش مصرفی یا اوردوز (overdose) می‌گویند. در واقع وقتی فردی بیش از توان بدن خود مواد مصرف می‌کند و یا حتی چند نوع ماده مخدر را بصورت همزمان مصرف کرده و وارد بدن خود می‌کند دچار اوردوز می‌شود. در این حالت بدن سمی شده و حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد مصرف کننده شود.
البته این حالت فقط مربوط به مواد مخدر نیست و ممکن است به عنوان مثال فردی داروهایی که پزشک تجویز کرده را به اشتباه بیش از حد مصرف کند و یا کودکان نادانسته دارویی را مصرف کرده باشند که در این صورت می‌گوییم اوردوز تصادفی بوده است.
البته موارد نادری هم پیش می‌آید که کسی با مصرف دارو در دوزهای پایین به دلیل حساسیتی که بدنش دارد دچار مسمومیت و اوردوز شود.
اگر فرد مواد مخدر را زمانی که متابولیسم بدنش نمی‌تواند مقادیر بالایی از مواد مخدر را به سرعت سم‌زدایی و از بدن خارج کند مصرف نماید دچار اوردوز می‌شود.

علت اوردوز مواد مخدر این است که فرد معتاد ماده مخدر مصرفی خود را در یک دفعه بیش از اندازه مصرف کند به دلیل این که بدن توان و کشش این مقدار زیاد مواد را ندارد فرد دچار اوردوز می‌شود.
اما اوردوز در حالتی دیگری هم رخ می‌دهد و آن زمانی است که فرد معتاد به طور مرتب و دائم ماده مخدر مصرف می‌کند در طی این مدت طولانی اثرات ماده مخدر مصرفی در بدن او می‌ماند و به مرور زیاد می‌شود که نهایتا باعث بیش مصرفی در فرد می‌گردد.

ام دی ام ای یکی از مواد توهم زای خطرناک می باشد  در مقاله ی قرص mdma چیست در مورد این ماده توضیح داده ایم.

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

علائم اوردوز چیست؟

 

علائم اوردوز

 

علائم و نشانه های اوردوز عموما در اکثریت مواد مخدر با هم یکی هستند اگر با نشانه ها و علائم اوردوز شیشه و مواد روانگردان دیگر آشنا باشید در زمان مواجه شدن با چنین فردی بهتر می‌توانید به او کمک کنید.

شایع‌ترین نشانه ها و علائم اوردوز عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • گشاد شدن مردمک
 • مشکلات تنفسی شدید
 • انسداد مجاری هوا و شنیده شدن صدای خرخر از گلوی بیمار
 • کبودی لب‌ها و سر انگشتان
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تب بالا
 • تشنج یا رعشه
 • صرع
 • گیجی
 • بیهوشی
 • بی‌قراری
 • نداشتن تعادل زمان راه رفتن
 • عدم نشان دادن واکنش
 • بروز رفتارهای خشونت‌ آمیز و تهاجمی
 • احساس گمگشتگی
 • پارانویا
 • هذیان گویی
 • مرگ

کمپ ترک اعتیاد لاکچری تهران فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

علائم اوردوز گل

مهمترین علت اوردوز گل یا ماریجوانا مصرف چند نوع ماده مخدر به همراه ماری جوانا است.
عوارض و پیامدهای مصرف مواد مخدر با هم بسیار زیاد است. به همین ترتیب مصرف ماریجوانا با الکل خطر اوردوز را در پی خواهد داشت. چرا که الکل ( کمپ ترک الکل )  باعث افزایش تتراهیدروکانابینول (THC) که همان ماده روان‌گردان اصلی ماری جوانا است در خون می‌شود. همچنین مصرف ماریجوانا با داروهای تجویزی هم می‌تواند باعث اوردوز در فرد شود.
توصیه اکید می‌کنیم در صورتی که دچار اوردوز به مواد مخدر مانند اوردوز گل یا مارجوانا شدید از رانندگی پرهیز کنید. طبق آخرین آماری که انجمن حمل و نقل امریکا منتشر کرده است مرگ‌هایی که در اثر مصرف و اوردوز مارجوانا اتفاق می‌افتد هر سال در حال افزایش است و در سال 2014 به 17% رسیده است.

اوردوز مشروب

اوردوز الکل

آمارها حاکی از آن است که چیزی حدود 15 درصد از اوردوزهایی که به مرگ منجر شده ناشی از بیش مصرفی الکل است. همچنین آمارها نشان می‌دهد در 17 درصد از اوردوزهای منجر به مرگ الکل حضور داشته است و با سایر مواد اعتیاد آور ترکیب شده است.
به طور معمول اوردوز الکل در غلظت BAC 0.45 یا بالاتر اتفاق می‌افتد. آمار مرگ‌ومیر ناشی از اوردوز مشروب در بین کسانی که به طور مداوم از الکل مصرف می‌کنند بالا است.
علائم اعتیاد به الکل را می‌توانید در مقاله دیگر ما مطالعه نمایید.

علائم اوردوز مشروب یا الکل

 • پریشانی
 • استفراغ
 • رنگ پریدگی پوست
 • بیهوش شدن و ناتوانی در بیدار شدن
 • تنفس نامنظم

درمان اوردوز مشروب

از جمله اقداماتی که برای درمان اوردوز مشروبات الکلی انجام می شود جلوگیری از ایجاد مشکلات حاد تنفسی از طریق اکسیژن درمانی و توجه به کم نشدن اکسیژن خون فرد، تجویز سرم برای جبران هدر رفت آب بدن و در نهایت استفاده از روش همودیالیز می باشد.

 

اوردوز کوکائین

مصرف کوکائین به تنهایی موجب اوردوز نمی‌شود و از آنجایی که با مواد مخدر دیگر مانند مشتقات تریاک، الکل و بنزودیازپین ترکیب و مصرف می‌شود باعث اوردوز می‌گردد.

علائم اوردوز تریاک

افرادی بیشتر در معرض اوردوز تریاک قرار دارند که بعد از یک دوره مصرف برای مدتی تریاک را کنارگذاشته یا دوران سم زدایی را به اتمام رسانده اند و دوباره اقدام به مصرف تریاک می نمایند. همچنین افرادی که از بیماری های اعصاب رنج می برند نیز در معرض اوردوز تریاک قرار دارند.

 مطلب مرتبط: آلپرازولام چیست

برای نجات کسی که اوردوز کرده باید چه کنیم؟

اگر هر یک از علائم را در فردی دیدید و مطمئن شدید که دچار اوردوز شده است باید هر چه سریعتر به او کمک کنید تا تحت درمان قرار گیرد.

برای نجات کسی که اوردوز کرده باید چه کنیم

 • در چنین موقعیت‌هایی سریعا با اورژانس تماس بگیرید و درخواست کمک کنید. البته ممکن است در اثر اوردوز فرد از خود رفتارهای خشونت آمیز نشان دهد در این شرایط مواظب باشید و خودتان را به خطر نیندازید.
 • سعی کنید بر خود مسلط باشید و آرامش خود را حفظ کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.
 • در کنار فردی که اوردوز کرده است بمانید تا اگر تغییری در علائم او رخ داد متوجه شوید و بتوانید روند تغییرات را به کادر پزشکی گزارش دهید.
 • اگر فرد در اثر بیش مصرفی بیهوش شده است ابتدا سطح هوشیاری وی را بررسی کنید و سعی کنید او را هوشیار نگه دارید.
  چک کنید که نبض و تنفس بیمار در حالت نرمال باشد.
 • در صورتی که متوجه شدید بیمار نفس نمی‌کشد او را به پهلو برگردانید.
 • در صورتی که به کمک‌های اولیه و اقداماتی مانند احیای قلبی تسلط دارید این کار را در صورت نیاز برای بیمار انجام دهید.
  به هیچ وجه با بیمار مشاجره نکنید و سعی کنید در او احساس آرامش بوجود آورید.
 • اگر فرد خواست مواد بیشتری مصرف کند مانع او شوید.
 • از بیمار درباره اینکه چه ماده مخدری مصرف کرده همچنین دوز مصرف و آخرین زمان مصرف را سوال کنید. این اطلاعات می‌تواند به کادر پزشکی کمک کند.

اگر میخواهید بدانید قرص b2 چیست مقاله دیگر ما در رابطه با این موضوع را بخوانید.

عوارض بعد از اوردوز چیست؟

عوارض اوردوز

بیش مصرفی مواد مخدر زندگی فرد را به خطر می‌اندزد و حتی ممکن است او را تا سر حد مرگ هم پیش ببرد.
از جمله عوارضی که در اثر اوردوز ممکن است برای فرد پیش بیاید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آسیب به کبد، سیستم قلب و عروق
 • عوارض عصبی ناشی از سکته مغزی
 • افزایش احتمال خودکشی
 • افزایش احتمال تکرار بیش مصرفی
 • مشکلات و آسیب های روحی و روانی

اوردوز چگونه باعث مرگ می شود؟

اوردوز باعث اختلال در عملکرد بخش های حیاتی بدن می شود. اوردوز مواد مخدر با اثرگذاری بر بخش های عصبی مغز که مسئول تنفس ارادی هستند موجب اختلال در تنفس می شوند و با افزایش دی اکسید کربن در خون خفگی ایجاد شده و موجب مرگ می شود.
همینطور اوردوز با کاهش ضربان قلب نیز باعث بروز حملات قلبی و سکته قلبی و در نتیجه مرگ فرد مصرف کننده خواهد شد.

روند درمان اوردوز

بیمارانی که به اورژانس منتقل شده‌اند در ابتدا به آن‌ها داروی آرام بخش تزریق می‌شود و اگر مشکل تنفسی داشته باشند، دستگاه کمک تنفسی به آن‌ها وصل می‌شود. عکس‌برداری از قفسه سینه، تزریق سرم و …. مجموعه اقداماتی است که صورت می‌گیرد تا علائم بیماری اوردوز بهبود پیدا کند.
در این مقاله سعی کردیم شما را با اینکه اوردوز به چه معناست آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما در کمپ فرمانیه تماس بگیرید.

جلوگیری از اوردوز

قطعا مهمترین راهکار پیشگیری از اوردوز قطع مصرف مواد مخدر است. اگر برای قطع مصرف دچار مشکل هستید می‌توانید با کمک گرفتن از یک کمپ ترک اعتیاد خوب و معتبر برای همیشه اعتیاد را کنار بگذارید و مشکلاتی مانند اوردوز را تجربه نکنید.
برای اینکه بتوانید از اوردوز جلوگیری کنید حتما از ماده مخدری که مصرف می‌کنید و این که مصرف آن تا چه اندازه‌ای خطر اوردوز ندارد اطلاع کسب کنید.
به هیچ عنوان چند ماده مخدر را بصورت همزمان مصرف نکنید.
در صورتی که از آخرین بار مصرفتان زمان زیادی می‌گذرد برای مصرف دوباره از دوز پایین شروع کنید.
مصرف بیش از حد مواد یا همان اوردوز عوارض زیادی برای مصرف کننده دارد و آسیب‌های جدی به او وارد می‌کند. تصمیم داریم در ادامه این مقاله شما را با عوارض اوردوز آشنا کنیم.
عده ای فکر می کنند قرص های آرامشبخشی که مصرف می کنند باعث اعتیاد نمی شود اما باید بدانید این قرص ها نیز اعتیاد دارند برای اشنایی با یکی از این قرص ها مقاله ی زولپیدم چیست کمپ را مطالعه بفرمایید.

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • حمیدرضا
  22 بهمن 1401 22:12

  یچیزی هست بعنوان فاز… یعنی مود… یا حالت روحی… مثل اضطراب. مثل ترس. مثل عاشقی. مثل سردرگمی…بالاخره هرکی یکیشو داره دیگه!اگه تویکی ازاین مودها باشی و گل بکشی این حس بیش از ده برابر قویترمیشه و متعاقب با اون عوارض روانی و جسمی که داره اون مود 10برابر قوی ترمیشه…مثلا اگه افسرده و مضطرب باشی و بکشی و قبلش فازش آرامش و شادی و اعتمادبنفس قوی و کنترل شده به خودت نداده باشی و یه لیدر شجاع و کارکشته ازت حمایت روانی و شخصیتی نکنه ممکنه بهت حمله ی هراس دست بده و بخاطر این ترس دچار افزایش ضربان و کوبش قلب و کاهش فشار خون بشید یا شکمتون اصطلاحا بزنه و باتوجه به قدرت روانی و قدرت جسمی هرشخص میتونه حال بدتربشه و تشنج و سنکوب کنه یا بهتر بشه لحظه به لحظه…اما چندتا راهکار بسیار کمکی دارم. اول اینکه بدونیدحتی اگه ناراحتی شدیدقلبی داشته باشید
  و 10تا رول سم هم کشیده بودید و بدترین عوارض رو درحال تجربه کردن بودید با عوض کردن فاز روانی ازترس به آرامش یا شادی(بستگی به شخصیت فرد) 50درصد عوارض روتسکین بدید و این امکان پذیرنیست جزباتغییر افکارتون بوسیله ی صحبت باخود یادیگران یا گوش کردن به رادیو و تلویزیون یا آهنگ یا رقص و خاطره و خنده.دوم و مهمترین نکته اینه که اگه فقط ترستون روکنترل کنید و اراده به شجاعت کنید(بگیدمن خودمو میزنم به بیخیالی! به درک هرچی شد! ترس کمکی نمیکنه!) و دنبال راههای کمکی قوی مثل خوردن هله و هوله یامیوه یاغذا باشید و بدونید نوشیدن آب درهرفاز بدی حکم نوش دارو رو داره.سوم اینکه اگه حس سردرگمی و بیقراری کردید و همینطور ضربان قلبتون داشت بالا میرفت وحشت نکنید و دیوونه بازی درنیارید!(هیچ کمکی نمیکنه) بلافاصله ساکن بشید و دراز بکشید. نفسهای عمیق و طولانی بکشید. شروع به نوشیدن مقدار بیشتری آب کنید و حتما از شیرینیجات و خوراکی ها غافل نشید.خودتون رو همزمان به حال خلسه بزنید و ازمزه هالذت ببرید.موسیقی آرامبخش پیانو…خیلی مؤثره! 10دقیقه بعد که حالتون مساعد ترشد میتونید به یک پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.البته فقط بحث ریلکسیشنی که مطرح کردم در سایر موارد حال خرابی که تپش قلب کندمیشه یاهوشیاری پایین میاد و انسان خوابش میاد و علتش مصرف توام بانئشه جات هست راه رفتن ملایم میتونه وضعیت رو بهترکنه.ولی چکیده ی کل مطلبم مصرف زیاد آب هست و تنفس قوی و عمیق و درصورت سرما و لرزش و فشارپایین بخصوص در کانابیس ها بهتره خوراکی مصرف بشه تا باتنظیم فشار و قندخون و اکسیژن و درعین حال سم زدایی خیلی سریع به حال طبیعی و خوب برگردید. در غیر اینصورت عارضه های روانی و جسمی میتونه متصور باشه. باتشکر

  پاسخ
 • اوردوز شراب در چه صورتی ایجاد میشه؟ چه مقدار باید مصرف کنیم تا اوردوز اتفاق بیوفته؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست