اعتیاد به مواد مخدر چسب و بنزین + دیگر حلال ها

اعتیاد به مواد مخدر چسب و بنزین + دیگر حلال ها

شاید عجیب به نظر برسد که افرادی وجود دارند که به بوی چسب رازی و دیگر حلال ها اعتیاد داشته باشند. در این مقاله  به این موضوع می‌پردازیم و میگوییم که مواد مخدر چسب چیست؟ و بررسی می کنیم عوارض اعتیاد به بوی بنزین و چسب کدامند؟

اگر چه استشمام بخار به منظور آثار روانی آن سابقه تاریخی طولانی دارد و برای مثال یونانی‌های قدیم از آن استفاده می‌کردند، اما اشتیاقی که امروزه نسبت به آن به وجود آمده است به روستاهای آمریکا در سال‌های 1950 باز می‌گردد که استشمام بخار بنزین هواخواهان بسیار داشت. تمایل شدید مصرف چسب مواد مخدر از راه بینی در سال‌های 1960 ایجاد گردید و در دو دهه اخیر در سراسر دنیا گسترش یافته است و امروزه مصرف کنندگان در ایالات متحده، اروپا، افریقا و امریکای لاتین یافت می‌شوند. در بعضی از نقاط دنیا مانند مکزیک بالا کشیدن چسب از راه بینی یکی از مشکلات مهم اعتیاد می‌باشد.

مردان و نوجوانان اکثریت مصرف کنندگان چسب از راه بینی را تشکیل می‌دهند. این اعتیاد گاه تصادفی به وجود می‌آید. برای مثال پسری که به ساختن هواپیماهای مدل می‌پردازد از علاقه خود به بوی چسب رازی آگاه می‌گردد و به مصرف ادامه می‌دهد. اما در اکثر موارد مد روز بودن این کار و چشم و هم چشمی با دیگر دوستان باعث می‌گردد تا نوجوانان استشمام چسب را آزمایش نمایند. افزون بر این امتیاز این ماده مخدر ارزان بودن نسبی و آسان به دست آمدن آن است.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

اعتیاد به چسب و روش ترک آن

مصرف کننده چسب از را بینی این عمل را با فشار دادن خمیر چسب رازی بر روی دستمال یا تکه‌ای کاغذ آغاز می‌نمایند، سپس روش‌های پیچیده‌تری توسط مصرف کنندگان به کار می‌رود از جمله اینکه آنان چسب مورد علاقه خود را در داخل یک کیسه پلاستیکی کوچکی قرار می‌دهند و با حرارت دست‌های خود آن را گرم نموده تا بخار زیادی تولید گردد و سپس بخار را تنفس می‌نمایند.

چسب، تینر، رنگ، فیکساتور، بنزین پاک کننده، سوخت فندک، بنزین اتومبیل، واکس، مایع کفش، مواد تمیز کننده لوازم فلزی و استون‌هائی که برای پاک کردن لاک ناخن به کار می‌رود – دارای بخار قابل احتراقی می‌باشد که می‌توان آنها را چه از راه بینی و چه از راه دهان استشمام نمود و پس از مصرف احساسی به انسان دست می‌دهد شبیه حالتی که پس از مصرف مواد مخدر قوی مانند داروهای اعتیاد آور باربی چوریت و ترکیبات تریاک به وجود می‌آید. بخار حاصل از این مواد غالبا سیستم مرکز اعصاب را تحت تاثیر قرار داده و موجب مستی، نشئگی، منگی، تخیلات و اوهام و از بین رفتن حالت هوشیاری می‌گردد.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

آثار مصرف و استعمال چسب رازی از راه بینی چیست؟

مصرف‌کننده در پی چند نفس عمیق منگ شده و احساس شادمانی عجیبی می‌نماید و ممکن است خنده زیادی به وی دست دهد. آنان که در اعتیاد چسب رازی از راه بینی تجربه دارند آن را مانند الکل لذت بخش می‌دانند. پس از مصرف معتاد ممکن است به تخیلات و اوهام پرداخته و صدا و مناظر، را که وجود خارجی ندارند بشنود و یا ببیند و یا هر چیز را که دو تا دیده و احساس حال به هم خوردگی و گیجی نماید. پس از چند روز و یا چند هفته که معتاد اینگونه عکس العمل ها را تجربه نمود، احساس می کند که برای رسیدن به کیف نیاز بیشتری به مصرف دارد.

افزون بر مشکلات روانی که تنفس حلال‌های محترق و اعتیاد آور به دنبال دارد آثار جسمانی خطرناکی را نیز بر بدن بر جای می‌گذارد، برای مثال اینگونه مواد صنعتی صدمات جدی و غیرقابل جبران به مغز، کبد، کلیه‌ها و سیستم عصبی وارد می‌نمایند. مغز استخوان و نیز تمام سیستم خون تحت تاثیر این مواد قرار می‌گیرد. حالت از خود بیخود شدن، حمله‌های غش مانند و اختلالات جنسی با مصرف اینگونه مواد مخدر متداول است. تجربه مرکز ترک اعتیاد فرمانیه نشان میدهد، جوان‌هائی که اینگونه مواد مخدر را از راه بینی مصرف می‌نمایند معمولا اشتهای خود را از دست داده و بسیار لاغرتر از وزن طبیعی خود می‌گردند، بیقرار و خسته و افسرده شده و چون بدن آنها از مواد اصلی غذائی محروم می‌ماند در معرض عفونت قرار می گیرند.

اگرچه عوارض چسب رازی از راه بینی پیوسته دست کم گرفته شده اما حقیقت این است که اینگونه اعتیاد ممکن است انسان را هلاک نماید. دکتر سامویل اروین در کتاب خود تحت عنوان “سوء مصرف مواد مخدر: مقدمه ای بر تاثیر و خطرات احتمالی آنها” مصرف چسب از راه بینی را از مصرف ترکیبات قرص آمفتامین و سیگار و الکل، ترکیبات باربی چوریت، هروئین و مواد تخیل انگیز و اوهام آوری چون ال اس دی ( عوارض ال اس دی چیست ؟) یا ماری جوانا خطرناکتر تشخیص داده است.

در سالهای اخیر گزارش های متعددی از سوی مددکاران اجتماعی و دیگران انتشار یافته است که در آن سعی شده تا خطرات ناشی از کشیدن چسب رازی را ناچیز جلوه دهند و جوانان مصرف کننده را از بی خطر بودن نسبی این ماده مخدر مطمئن سازند. برخی از پزشکان و والدین نیز استشمام چسب را مشکل کوچکی می‌پندارند. اما آمار نشان می‌دهد که مصرف این مواد موجب مرگ افراد شده و در بسیار از موارد صدمات غیرقابل جبران بر جسم مصرف کنندگان وارد نموده که برای همیشه باقی خواهد ماند.

یکی از مشکلات مهم برای پدران و مادران این است که مصرف کنندگان جوان زمانی که علائم لاغر شدن، افسردگی، بی قیدی خواب آورده بودن، بی حوصلگی، لرزش، سردردهای دائمی، آثار زخم و التهاب در اطراف دهان و بینی، آبریزش از چشم و بینی، سرفه و علائم کلی سرماخوردگی بهبود ناپذیر (و لکه های چسب بر روی لباس) را از خود نشان می دهند آنگاه می گویند معتاد شده اند. انجام تکالیف مدرسه به فراموشی سپرده شده وظایف خود را نادیده می گیرند و اگر فرد هنوز آنقدر خوشبخت است که پستی دارد، به شغل پایینی تنزل می یابد.

تاکنون در مورد کشیدن چسب رازی مطالب بسیاری نوشته شده، اما در ریشه کن کردن این مشکل کار چندانی انجام نیافته است. برای مثال دولت انگلستان برای فروش چسب ها و دیگر حلال ها به نوجوانان دست به دامان فروشندگان و کارخانه داران زده و راجع به مسئولیت پدران و مادران و پلیس بسیار سخن گفته است.

در تابستان 1983 آقای جان پاتن وزیر بهداشت طی اعلامیه ای که توسط نشریات منتشر شد در سخنرانی التماس آمیز خود مصرف ماده مخدر چسب را به این گونه منع نمود: ” از جوانانی که تمایل به مصرف این ماده دارند خواهش می‌کنم این عمل را انجام ندهند زیرا کاری بی ارزش است” و ادامه داد “از آن ها که به مصرف این ماده معتاد شده اند تمنا دارم برای دریافت کمک به والدین و معلمان خود و یا راهنمایان جوانان یا بعضی افراد مسنی که به آنها اعتماد دارند روی آورند.

به نظر می رسد که آقای پاتن از این حقیقت که بچه های دوازه ساله آنچنان درمانده و تنها هستند که اوقات آزاد خود زیر پل کانال ها دور هم جمع شده و با استشمام چسب از داخل پاکت های خشک سعی دارند فکر خود را آزاد نمایند و دنیای حقیقی را فراموش کنند غافل مانده است. نقض اینگونه برخوردها آن است که با خواهش و تمنا کردن از بچه ها و گفتن این نصایح که مثلا “جوراب خود را بالا بکشید و معقول باشید ” نمی توان تغییرات چندانی در وضع آنان پدید آورد.

اعتیاد به مواد چسبی و دیگر مواد حلال در آینده نیز مشکل بزرگی باقی خواهد ماند و پدران و مادران باید درباره آن آگاهی کامل داشته باشند.

ترک آلپرازولام را میتوانید در این مقاله بخوانید .

علائم اعتیاد به بوی مواد مخدر چسب و حلال‌ها چگونه است؟

فردی که بوی چسب را از راه بینی استشمام می‌کند ممکن است مست به نظر رسد، حرکات وی ناهماهنگ بوده و در صحبت کردن کند است. این شخص ممکن است در عالم تخیل و اوهام چیزهایی ببیند و بشنود و یا چشمانش تار گردد. مو، نفس و یا لباس او احتمالا بوی حلال می‌دهد و روی لباس وی لکه های چسب دیده می‌شود. چنین شخصی ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد و دچار اسهال گردد. فرد معتاد به استعمال چسب معمولا بیقرار است، به آسانی عصبانی می‌شود، اطراف دهان و بینی او قرمز رنگ می‌گردد، بینی و چشم‌های وی آبریزش دارد و علائم سرماخوردگی و سرفه در وی مدت‌ها مدید ادامه می‌یابد. از جمله مشکلات همگانی این گونه افراد غیبت از مدرسه و حاضر نشدن در محل کار است.

مصرف کنندگان چسب از راه بینی فقط یک هدف در زندگی دارند و آن بدست آوردن و مصرف ماده مورد اعتیاد است. دوستانی را که برای آنان فایده‌ای مادی ندارند ترک می‌نمایند، به نزدیکان و خویشان خویش هیچگونه گرایشی نداشته، به سرگرمی‌های قدیمی خود بی علاقه می‌شوند غالبا بدون اینکه کاری انجام دهند مدت‌ها در جایی می‌نشینند. این افراد بدون استثنا علاقمند به مخفی نمودن اعمال خود می‌باشند، امکان دارد که دروغ گفته و برای تامین اعتیاد خود دست به سرقت می‌زنند، پایبند به قول و قرارهای خود نبوده غالبا نامرتب و کثیف می‌باشند، نظم خواب آنها بر هم می‌خورد و برای بدست آوردن حلال‌های مورد مصرف خود ممکن است با مسائل مادی روبرو شده و نیز با مجریان قانون روبرو شوند.

عوارض کشیدن چسب رازی و سیار حلال‌ها در بلند مدت

آسیب به قلب، ریه، کبد، کلیه ها و سیستم عصبی فرد معتاد از عوارض کشیدن چسب می باشد.

عوارض ناس بر صورت را میتوانید در دیگر مقالات کمپ فرمانیه بخوانید.

عوارض ترک اعتیاد چسب و حلال ها

معتادانی که این ماده مخدر را ترک می‌کنند ممکن است با دردهائی در ناحیه ی شکم، حال بهم خوردگی، پا درد، خستگی و افسردگی، روبرو شده و از این آثار و علائم چند روزی رنج ببرند.

مطلب مرتبط : آمپول ترک اعتیاد

ترک اعتیاد به بوی چسب و سایر حلال‌ها

اعتیاد چسب به هنگام ترک چنانچه با مشکلات جسمانی روبرو شده و برای رسیدگی و کمک بیشتر نیاز به استراحت در بیمارستان داشته باشد، بی شک ارائه کمک‌های پزشکی به وی ضروری می‌شود. در غیر اینصورت برای کمک به این گونه معتادان از دست پزشکان به تنهائی کار مهمی ساخته نیست.شناختن علت شروع اعتیاد برای بهبود روند ترک اعتیاد امری بسیار حیاتی است که میتوانید با بهره مندی از مشاوره متخصصین کمپ ترک اعتیاد فرمانیه به فرد معتاد کمک کنید. اگر در شرایط و فشارها تغییری ایجاد نگردد احتمالا معتاد بلافاصله پس از ترک دوباره به مصرف چسب روی می‌آورد.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • فرامرز
    1 تیر 1401 10:59

    استفاده زیاد به روزمره برای کار از چسب هم باعث اعتیاد بهش میشه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست