کتامین چیست؟ (عوارض مصرف کتامین کدامند؟)

کتامین چیست؟ (عوارض مصرف کتامین کدامند؟)

متاسفانه مصرف قرص ها و داروهای اعتیادآور هر روز در بین مردم به خصوص جوانان افزایش پیدا کرده است. در این مقاله قصد داریم شما را با کتامین آشنا کنیم و درباره عوارض آن و روش ترک کتامین صحبت کنیم.

مواد مخدر کتامین چیست؟

کتامین دارویی توهم‌زا است که در ابتدا برای مصارف دامپزشکی تولید ‌شد اما بعدها این ماده به دلیل خطرات کم برای بیهوشی انسان هم مورد استفاده قرار گرفت. اثر توهم زایی این دارو و احساس سرخوشی که به مصرف‌کننده می‌دهد باعث شده به شکل غیر قانونی برای مصارف تفریحی استفاده شود.
این دارو در سال 1963 برای مصرف در دامپزشکی و برای جایگزین شدن با فن‌سیکلیدین تولید شد. این ماده خاصیت آرامبخشی دارد و برای تسکین درد بیماران تجویز می‌شود.
این ماده به شکل قرص و آمپول مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای کسانی که به داروهای دیگر بیهوشی حساسیت نشان می‌دهند و یا بیش از حد برایشان قوی است معمولا این ماده تجویز می‌‍شود. استفاده از آمپول کتامین تنها برای بیهوشی در بیمارستان‌ها مورد تایید قرار گرفته است.
متاسفانه امروزه این مخدر توسط جوانان قشر مرفه جامعه به بهانه آرامش‌بخشی استفاده می‌شود. در واقع قرص کتامین به قرص ثروتمندان مشهور است. اما این افراد باید بدانند که این ماده کاملا اعتیادآور است و نباید بصورت تفریحی مصرف شود. حالا که با قرص کتامین چیست آشنا شدید در ادامه با ما همراه باشید تا با عوارض این قرص هم آشنا شوید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

اعتیاد به کتامین

بعد از 5 یا 6 بار مصرف نوعی وابستگی نسبت به این دارو در فرد ایجاد می‌شود که بیشتر جنبه روانی دارد.
قیمت بالای این دارو باعث شده مصرف آن عمدتا در بین ثروتمندان و قشر جوان جامعه باب شود. این افراد برای ایجاد آرامش در مهمانی‌های شبانه اقدام به مصرف می‌کنند. دیده شده حتی در مهمانی‌ها دستمالی را به این ماده مخدر آغشته می‌کنند و در اختیار افراد قرار می‌دهند که با استشمام این دستمال‌های آغشته به کتامین فرد دچار حالت کرختی می‌شود و دیگر هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد.
برخی افراد هم این مخدر را با مواد مخدر دیگر مانند کوکائین یا الکل مصرف می‌کنند که عوارض آن را بیشتر می‌کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مواد مخدر دستمال مقاله دیگر کمپ فرمانیه در رابطه با این موضوع را مطالعه نمایید.

طریقه مصرف کتامین

کتامین چگونه مصرف میشود

در رابطه با اینکه کتامین چگونه مصرف میشود؟ باید بگوییم ماده‌ای بیرنگ و بی بو است که به شکل‌های تزریق وریدی و عضلانی و استنشاقی و قرص مصرف می‌شود. حالت تزریقی بیشتر در موارد پزشکی است و مصرف به شکل استنشاقی و خوردن قرص در موارد تفریحی انجام می‌شود.
اما برخی از جوانان به شیوه دیگری این دارو را مصرف می‌کنند. به این ترتیب که پودر کتامین را با توتون، تنباکو و ماریجوانا دود می‌کنند. برخی هم پودر کتامین را با الکل و نوشیدنی‌های مختلف ترکیب و مصرف می‌کنند اما این افراد باید بدانند که مصرف به این شکل تقریبا به اندازه مصرف مستقیم برایشان عوارض خواهد داشت.
مصرف آن به هر شکلی که باشد اعتیادآور است و برای ترک فرد باید سریعا اقدام نماید. کمپ ترک اعتیاد خصوصی فرمانیه در زمینه ترک کتامین در خدمت شما عزیزان است.

علائم مصرف کتامین

پس از مصرف علائمی در افراد مصرف کننده ظاهر می‌شود که شایعترین آن‌ها عبارتند از گشادی مردمک چشم، تعریق، یاوه گویی، سردرگمی و تعریق

عوارض مصرف کتامین

مصرف مواد کتامین عوارضی را در جسم و روان فرد باقی می‌گذارد که مهمترین آن اثرات غیرقابل بازگشتی است که در مغز فرد ایجاد می‌شود. افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا، دوبینی، خواب آلودگی از اثرات آن بر جسم است. در صورتی که این ماده به شکل خوراکی‌ مصرف شود باعث تهوع شدید می‌شود.
اما اثرات روانی مصرف کتامین به مراتب بیشتر است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • احساس انفکاک از خود و دنیای اطراف
 • تغییر درک از وضعیت فیزیکی بدن
 • اختلال درک
 • خود بزرگ بینی
 • روان‌آشفتگی (دلیریوم)
 • احساس غوطه‌ورشدن
 • غیرواقعی بودن دنیای اطراف
 • دیدن رویاهای واضح
 • خطاهای ادراک و بینایی
 • توهم

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

در صورتی که فرد مصرف زیادی داشته باشد دچار حالتی به نام کاف-چاله می‌شود. حالتی که در آن مصرف کننده حس انفکاک (خارج شدن روح از بدن) شدیدی از دنیای اطراف خود دارد. ادامه سوء مصرف آن باعث احساس تجربه‌ای شبیه به مرگ در فرد می‌شود.
اعتیاد به کتامین را می‌توان با انجام آزمایش اعتیاد متوجه شد. تست اعتیاد یک رپید تست آزمایش سریع تشخیص در ادرار است. این تست به ندرت توسط مراکز آزمایش عدم اعتیاد در کشور ما انجام می‌شود. در مورد هزینه آزمایش عدم اعتیاد 1403 در مقالات دیگر توضیح داده ایم.

عوارض کتامین چیست؟

عوارض کتامین

از جمله مهمترین عوارض مصرف کتامین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لرزش بدن
 • ابتلا به فشار خون
 • مشکلات تنفسی
 • اختلال در عملکرد حرکتی و کند شدن حرکات
 • بی‌حسی
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • گفتار نامفهوم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • آشفتگی
 • توهم و حملات روانی
 • اختلال در عملکرد شناختی
 • اختلال در قدرت قضاوت
 • مشکل در ادراک دیداری و شنیداری
 • تاکی‌كاردی
 • حركات عضلانی تونيک و كلونيک

در اثر مصرف طولانی مدت این دارو عوارضی مانند اختلالات روانی، تخریب دندان‌ها و مخاط بینی برای فرد بوجود می‌آید. همچنین طبق تحقیقاتی که در سال 2010 توسط دانشمندان انجام شد اثبات گردید که بین مصرف این دارو با احتمال ابتلا به نارسایی کلیه و مثانه ارتباط مستقیمی وجود دارد.
درصد بالایی از افراد مصرف کننده هنگام ادرار کردن دچار درد می‌شوند و اغلب در ادرار خود خون مشاهده می‌کنند. همچنین این افراد در هنگام ادرار دچار احساس درد و سوزش می‌شوند که دلیل آن وجود مواد شیمیایی در کتامین است.

قرص کتامین برای چیست ؟

آیا کتامین داروی ضد افسردگی است

در ابتدا از این دارو به منظور بیهوشی و همچنین به عنوان داروی آرام بخش و ضد درد  استفاده می‌شد. اما در حال حاضر برای درمان افسردگی هم استفاده می‌شود.
گزارشی در سال 2018 منتشر شد که کتامین را بعنوان یک داروی بالقوه جدید معرفی کرد که می‌توان از آن برای درمان افسردگی استفاده کرد. به دلیل اعتیادآور بودن آن هنوز نگرانی‌هایی در مورد چگونگی استفاده از آن وجود دارد و با وجود این که مراکز درمانی زیادی در امریکا از این دارو برای درمان بیماران روانی استفاده می‌کنند ولی این دارو هنوز توسط FDA (اداره مواد غذایی و داروی آمریکا) برای درمان افسردگی به تایید نرسیده است.

کتامین تراپی چیست؟

کتامین تراپی روشی است که در مراکز تخصصی درمان افسردگی زیر نظر سازمان غذا و دارو استفاده می‌شود و دوزهای مشخصی از این دارو برای درمان افسردگی توسط پزشکان تجویز می‌گردد. این ماده با تغییراتی که مغز ایجاد می‌کند باعث تسریع بهبودی در بیماران و کاهش دوره درمان آن‌ها شده است.
در هر حال کتامین برای درمان افسردگی حتما باید توسط پزشک تجویز شود و هرگز نباید به صورت خودسرانه مصرف گردد چرا که پزشک با توجه به شرایط بیمار دوز مناسب را تجویز می‌کند و برنامه درمانی برای بیمار تعیین می‌کند. در صورت مصرف خودسرانه باید منتظر عواقب و عوارض آن باشید. همچنان که مصرف داروهایی مثل متادون به صورت خودسرانه عوارض زیادی خواهد داشت و شخص باید به فکر ترک قرص متادون باشد.
در صورتی که پزشک مصرف این دارو را برای شما مفید دانست و تجویز کرد حتما باید نکاتی را در مصرف این دارو رعایت کنید که در اینجا به این نکات اشاره می‌کنیم:
از رانندگی کردن پس از مصرف این دارو تا 24 ساعت خودداری کنید چرا که این دارو هوشیاری انسان را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
برخلاف اکثر داروهای دیگر که زمان استفاده باید معده پر باشد در زمان مصرف این دارو معده باید خالی باشد.
پس از مصرف تا 24 ساعت از مصرف الکل اجتناب کنید.
مصرف در دوز بالا و با الکل خطر مرگ را به همراه دارد.
این دارو برای بیمارانی که از تومور مغزی رنج می‌برند نباید تجویز و مصرف شود.
اگر برایتان سوال است ترک الکل چند روز طول میکشد مقاله دیگر ما را مطالعه نمایید.

علائم ترک کتامین

پس از قطع مصرف و ترک کتامین فرد دچار حالاتی مانند افسردگی و اضطراب می‌شود و در خواب او اختلال ایجاد می‌گردد.

ترک کتامین

از آنجایی که مصرف این دارو تاثیر مخرب زیادی روی مغز می‌گذارد برای درمان اعتیاد به کتامین و ترک آن از روش‌های روان درمانی استفاده می‌شود که این روان درمانی‌ها باید توسط افراد خبره و متخصص در کمپ خصوصی انجام شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان در زمینه ترک و درمان اعتیاد به کتامین با شماره تلفن 09126896964 تماس بگیرید.

 

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست