بی خوابی بعد از ترک اعتیاد چند روز طول میکشد؟ ( درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد)

بی خوابی بعد از ترک اعتیاد چند روز طول میکشد؟ ( درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد)

تجربه کمپ ترک اعتیاد فرمانیه در تمام سال‌های فعالیت خود به این موضوع رسیده است که درمان اعتیاد خالی از مشکلات نیست و مشکلاتی را بعد از ترک اعتیاد را به همراه دارد. این تجربه حاکی از این است که بی‌ خوابی بعد از ترک اعتیاد یا بی حالی بعد از ترک اعتیاد از جمله این موارد است که حتما باید به آن توجه کرد و برای آن چاره‌ای اندیشید تا به اعتیاد دوباره منجر نشود.

رهایی از اعتیاد کاری سخت و طاقت‌فرساست ولی شدنی است، اما از آن سخت‌تر ساختن زندگی جدید و سالم و درمان بی قراری بعد از ترک اعتیاد است. بعد از تصمیم برای ترک شما باید با علائم ترک مصرف از جمله کسالت بعد از ترک دست و پنجه نرم کنید و بتوانید جلوی وسوسه نوشیدن الکل و یا مصرف مواد مخدر بایستید و همزمان سعی کنید به زندگی عادی بازگردید و سبک زندگی جدیدی را ایجاد کنید. اما اول راه مشکلاتی سر راه قرار می‌گیرد که حتما آن‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارید تا بتوانید زندگی مجدد خود را شروع کنید.

کمپ ترک اعتیاد لاکچری فرمانیه با داشتن مشاورانی حرفه ای در کنار شماس.

برای مشاوره رایگان همین حالا تماس بگیرید.

02126100813

02126231821

09126896964

اختلالات خواب و بی خوابی بعد از ترک اعتیاد

اختلالات خواب در دوران ترک اعتیاد

یکی از علائم آزاردهنده‌ای که همواره افراد در حال ترک را عذاب می‌دهد، اختلالات خواب، بی حالی و حتی کسلی بعد از ترک اعتیاد، بی خوابی اعتیاد و بیقراری ترک اعتیاد است. بی‌خوابی و اعتیاد ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. بی‌خوابی یکی از شایع‌ترین و ماندگارترین علائمی است که بیماران بعد از قطع مصرف مواد با آن روبه‌رو می‌شوند.

بسیاری از مواد مخدر مانند کوکائین، اکستازی، مشتقات تریاک، شیشه و  قرص آمفتامین تولید دوپامین را در مغز مختل می‌کنند. مغز در دوران اعتیاد به میزان جدیدی از دوپامین تولید شده عادت می‌کند و برای مدیریت درد و حفظ تعادل روانی به مواد مخدر وابسته می‌شود. مغز در چند هفته نخست درمان اعتیاد به تدریج به وضعیت عادی تولید دوپامین برمی‌گردد و پایدار می‌شود. اما تحمل درد جسمی و احساسات و هیجانات ناخوشایندی مانند استرس و اضطراب در این مدت بسیار سخت‌تر می‌شود. در نتیجه فرد عموماً دچار مشکلات بی خوابی بعد از ترک اعتیاد می‌شود.

بی خوابی در زمان سم زدایی

همچنین مراحل ابتدایی سم‌زدایی تمام اعتیادها نیز سخت و دشوار است. بیماران ظرف چند روز تا یک هفته اول، علائم ترک اعتیاد جسمی بسیار شدید و آزاردهنده‌ای را تجربه می‌کنند. و احتمال بروز علائم روانی از قبیل افسردگی، اضطراب، ناپایداری خلقیات و روحیه ضعیف نیز در کنار علائم جسمی افزایش می‌یابد. بی خوابی در دوران مصرف شیشه و تریاک و همینطور بعد از ترک شیشه بسیار شایع است.

به علاوه افرادی که قبل از خواب عادت به نوشیدن مشروبات الکلی یا کشیدن ماری‌جوانا داشته‌اند، ذهنشان به گونه‌ای آموزش داده‌ شده است که این فعالیت‌ها را به عنوان فعالیت‌های قبل از خواب می‌شناسد. در نتیجه وقتی مصرف این مواد قطع می‌شود، مغز حیران می‌ماند که چه زمانی وقت خواب است.

ماندگاری مواد مخدر در بدن را در مقاله ی دیگری از کمپ فرمانیه مطالعه نمایید.

بیخوابی در ترک تریاک

تریاک و بی خوابی: بیشترین عوارض تریاک مربوط به اختلال خواب است. به همین دلیل سوال بسیاری از افراد این است که بی خوابی ترک تریاک چند روز است؟ برخی افراد برای حل مشکل بیخوابی در ترک تریاک و حتی پس از ترک آن به مصرف خودسرانه قرص برای بی خوابی ترک تریاک رو می‌آورند و پس از مدتی به مصرف این قرص های خواب آور اعتیاد پیدا می‌کنند. در واقع اعتیاد آن‌ها از تریاک به قرص خواب تغییر پیدا کرده است.
در مورد تریاک هم مانند مواد مخدر دیگر برای درمان مشکلات و عوارض ترک مانند بیخوابی باید تحت نظر پزشک باشید. پزشک با تجویز قرص هایی مانند آمیتریپتیلین و لورازپام به درمان بیخوابی در ترک تریاک کمک می‌کند. علاوه بر این مشاوره و روان درمانی هم در کنار دارو درمانی صورت می‌گیرد و به این ترتیب  اعتیاد و عوارض آن به شکل اصولی درمان می‌شود.

درمان بی خوابی بعد از مصرف شیشه

یکی از مهمترین عوارض مصرف شیشه بی خوابی شدید است. باید بدانید اختلالات خواب که در اثر مصرف شیشه ایجاد می‌شود به هیچ وجه با مصرف داروهای خواب آور و آرام بخش موجود در بازار برطرف نخواهد شد. حتی مصرف این داروها می‌تواند باعث عوارض جبران ناپذیری در فرد و حتی مرگ او شود.

برای درمان بی خوابی پس از مصرف شیشه حتما باید تحت نظر پزشک باشید تا پزشک متخصص براساس دوز مصرفی و شناختی که از بدن شما دارد داروهایی را برای درمان بی قراری بعد از ترک اعتیاد شما تجویز کند. با مصرف داروها تحت نظر پزشک و طبق دستور و زمانبندی او در سریع ترین زمان ممکن مشکل اضطراب، بی قراری و از همه مهمتر بی خوابی بعد از مصرف شیشه درمان خواهد شد.

یکی از مشکلات دوران پس از اعتیاد، درمان زودانزالی پس از ترک می باشد که در مقاله ی دیگری از کمپ ترک اعتیاد در تهران فرمانیه به آن پرداخته ایم.

انواع مشکلات خواب در دوران پس از اعتیاد

کم خوابی : این افراد شب‌ها نمی‌توانند به راحتی به خواب بروند، دچار بی‌خوابی می‌شوند و این مشکل بسیار آن ها را آزار می‌دهد.

کاهش کیفیت خواب : گروهی از افراد از کیفیت خواب خود شکایت می کنند و مدعی هستند خواب آن ها، خستگی آن ها را از بین نمی‌برد و روز بعد به قدری خسته اند که انگار شب گذشته اصلا خوابی نداشته‌اند.

خواب بریده بریده : اگر چه این افراد بیشتر از گروه های قبلی می‌خوابند اما خواب‌های آن‌ها منقطع و بریده بریده است و بدن نمی‌تواند به آرامش لازم برسد.

بی‌ خوابی بعد از ترک اعتیاد چند روز طول می‌کشد؟

فرایند اختلالات خواب در دوران ترک اعتیاد به عوامل مختلفی مانند ماده مصرفی، دوز مصرف شده، مدت زمان مصرف و حتی شرایط جسمی بیمار بستگی دارد و می‌تواند چند روز تا چند سال متغیر باشد.

اختلالات خواب بعد از دوره درمانی اگر زیر نظر متخصص ترک اعتیاد درمان شود می‌تواند به طور قابل توجهی مدت درمان را کاهش دهد. زمانی می‌توانیم بگوییم که نشانه سم‌زدایی کامل شده است که کیفیت خواب بیمار به طور پیوسته بهتر شده است می‌توان این بهبود را تلقی کرد.

 مطلب مرتبط: مواد مخدر فلاکا چیست

راه ‌های درمان بی ‌خوابی ترک اعتیاد

راه‌های درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد

در مقاله‌ای که درباره ماده مخدر متادون بود درباره‌ی درمان بی خوابی بعد از ترک متادون صحبت کرده‌ایم که افرادی که در این زمینه مشکل دارند می‌توانند به آن نیز مراجعه کنند اما در این جا نیز به صورت کلی تری درباره درمان بی خوابی در زمان ترک اعتیاد صحبت می کنیم.

رعایت توصیه‌های زیر به بهبود کیفیت خواب و درمان بی‌خوابی بعد از ترک اعتیاد کمک می‌کند.

 • برنامه خواب منظم داشته باشید
  سعی کنید محلی ثابتی برای خواب خود داشته باشید و هر شب در یک جای متفاوت نخوابید. حتما راس ساعت مشخصی خود را برای خواب آماده کنید و سعی کنید در طول روز خواب نداشته باشید تا شب راحت تر به خواب بروید.
 • نور اتاق خواب
  هر چقدر نور اتاق کمتر باشد خواب عمیق تر خواهد بود. پس با انتخاب ساعت‌های مناسب، از قرار گرفتن در معرض نور در زمان خواب جلوگیری کنید.
 • محل خواب را طوری طراحی کنید که شما را به خواب تشویق کند
  اتاق خوابتان را فقط به خواب اختصاص بدهید تا به ذهنتان یاد بدهید که اتاق خواب محل کسب آرامش است و بداند که این اتاق فقط برای خوابیدن است. سعی کنید هیچ سرگرمی یا کاری را در اتاق خوابتان انجام ندهید. در ضمن از بالش و تشک مناسب استفاده کنید تا در طول شب بدن شما در حالت آرامش قرار گیرد.
 • تغذیه سالم
  سوال خیلی از افراد این است که برای ترک اعتیاد چی بخوریم. بهتر است در دوران بعد از اعتیاد به سراغ غذاهایی با شکر زیاد و غذاهای پرچرب و یا ادویه دار نروید. در ضمن زمان بندی مصرف غذاها نیز اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود که در ساعت‌های پایانی شب، هیچ غذایی مصرف نکنید و از مصرف کافئین پرهیز کنید و تشنگی‌تان را با آب برطرف کنید.
 • ورزش مناسب داشته باشید.
  ورزش روش فوق‌العاده‌ای برای تخلیه انرژی اضافی و خسته کردن بدن است تا برای خواب شبانه آماده شوید. حتما توجه کنید که ورزش نباید قبل از خواب انجام شود. ورزش و ترک اعتیاد رابطه ای غیر مستقیم اما پیوسته با یکدیگر دارند بنابراین باید در برنامه روزانه حتما وجود داشته باشد.
 • از مصرف داروهای خواب‌آور پرهیز کنید.
  استفاده از داروهای خواب آور به دلیل قدرت زیادی که در اعتیاد آوری دارند خطر اعتیاد مجدد را بالا می برد. برای بالا بردن بهداشت خوابتان به طور مثال می‌توانید یک فنجان دمنوش بابونه قبل از خواب بنوشید یا روغن اساسی اسطوخودوس را برای برخورداری از اثرات آروماتراپی داخل دستگاه بخور بریزید.
 • سعی کنید اضطراب نداشته باشید و آن را مدیریت کنید.
  اضطراب یکی از شایعترین اختلال‌های روانی است و ارتباط تنگاتنگی با اعتیاد و ترک آن دارد. برای مدیریت و مقابله با آن می توانید از روش رفتار درمانی شناختی بهره ببرید.
 • رفتار درمانی شناختی را امتحان کنید.
  این روش به CBT معروف است. این تکنیک روان‌درمانی در ۶ تا ۱۲ جلسه انجام می‌شود. در این روش به بیمار کمک می شود تا افکار منفی و رفتارهای مشکل‌ساز خود را که زمینه‌ساز اعتیاد شده است، شناسایی کند و و راه های مقابله با آن را جایگزین کند. رفتاردرمانی شناختی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات از اعتیاد گرفته تا اختلالات خلقی و بی‌خوابی موثر است. مثلا در درمان بیخوابی باعث می شود که از استرس ها و اضطراب ها خود رها شوید و راه حل هایی همچون مدیتیشن و یا تمرینات تنفس عمیق را ارائه می دهد.
 • استفاده از طب سنتی
  اگر مایل به استفاده از داروهای گیاهی برای بی خوابی بعد از ترک اعتیاد، دم کرده گل بیدمشک اعصاب را آرام و خواب را زیاد می‌کند. همچنین استفاده از تخم گیاه شوید مفید است و خاصیت خواب‌آوری دارد و باعث افزایش هورمون‌های آرام‌بخش می‌شود. گیاه گشنیز، جوشانده ترخون و سبزیجاتی مثل هویج و کدوتنبل به دلیل داشتن ویتامین A برای رفع بی خوابی مؤثرند، به این ترتیب می‌توانید در رژیم غذایی خود از آن‌ها استفاده کنید.

حالا که با راه حل بی خوابی بعد ترک آشنا شدید اگر  در مورد عوارض خوابیدن بعد از مصرف گل نیاز به اطلاعاتی دارید در مقاله ی دیگری از کمپ فرمانیه به این موضوع اختصاص داده شده است. در ادامه در رابطه با بی حالی بعد از ترک اعتیاد صحبت می‌کنیم و راه های درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد را بیان می‌کنیم.

اگر میخواهید بدانید قرص ریتالین چیست مقاله‌ای که در این رابطه نوشته شده را مطالعه نمایید.

بی حالی بعد از ترک اعتیاد

یکی دیگر از مشکلاتی که اغلب افراد بعد از ترک اعتیاد با آن مواجه هستند بی حالی بدن بعد از ترک اعتیاد است. شخص بعد از ترک اعتیاد دچار بی حالی می‌شود و حوصله انجام هیچ کاری را ندارد و از زندگی خود رضایتی ندارد. انگیزه این فرد به شدت پایین است و افکار گوناگون مانند این که پاک ماندن از اعتیاد سخت است و یا این که نمی‌توانم ترک اعتیاد و پاکی خود را حفظ کنم به ذهنش خطور می‌کند.

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

درمان بی حالی بعد از ترک اعتیاد

کسانی که با مشکل بی حالی بعد از ترک اعتیاد مواجه هستند باید حتما به فکر درمان باشند و درمان کسلی بعد از ترک اعتیاد را در اولویت قرار دهند چرا که در صورت ادامه این روند ممکن است برای رهایی از بی حالی و بی حوصلگی لغزش کرده و دوباره به سمت مصرف مواد مخدر بروند. اما راهکارهایی وجود دارد که افراد می‌توانند با استفاده از آن‌ بی حالی مربوط به دوران پس از ترک اعتیاد خود را درمان کنند که در اینجا به این راهکارها می‌پردازیم:

مشخص کردن هدف در زندگی

وقتی ارزش خود را بدانید و برای خود هدف والایی در زندگی انتخاب کنید دیگر اعتیاد و بی حالی آن مسائل کوچکی برای شما به شمار می‌آیند که نمی‌تواند شما را از اهدافتان بازدارد.

ورزش کردن

ورزش کردن و تحرک داشتن نه تنها برای درمان بی حالی بلکه برای شاداب بودن و جلوگیری از بیماری‌ها کاریست که حتما باید در برنامه روزانه‌تان قرار دهید.

استراحت کردن

استراحت کردن باعث می‌شود بدن و مغز شما دوباره شارژ شود و انرژی کافی برای انجام کارها در طول روز داشته باشید و احساس بی حالی شما را کمتر می‌کند.

برای بی قراری ترک اعتیاد چه کنیم؟

بعد از ترک اعتیاد فرد مبتلا با علائمی مثل افسردگی، تنش های عصبی و بی قراری مواجه است. این احساسات در بعضی مواقع شدت پیدا می کنند و در بعضی مواقع فروکش می کنند. نکته ای که مهم است کنترل این علائم است تا فرد را به سوی مصرف مجدد مواد اعتیاد آور سوق ندهد.

برای درمان بی قرار ی بعد از ترک اعتیاد بهتر است این موضوع را با روانشناسان کمپ ترک اعتیاد در میان بگذارید یا در جلسات گروهی آن را مطرح کنید. این اتفاق باعث می شود تا فکر بازگشت به اعتیاد به ذهن فرد نفوذ نکند و تا مقداری از این تشویش ها می کاهد.

دومین راه حل ساده برای گذراندن این دوران دوری کردن از عواملی است که موجب تحریک و بی قراری در شما می شود.

سومین راه حل ساده حضور پیدا کردن در مکان ها و یا در کنار کسانی است که انگیزه ترک اعتیاد را در شما زنده نگه می دارند.

 درمان بی حالی بعد از ترک متادون

در مورد درمان بی حالی بعد از ترک متادون هم می‌توانید از تمام راهکارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید. برای درمان بیخوابی بعد از ترک متادون ورزش کردن را بسیار جدی بگیرید چرا که نشاط را به زندگی شما بر می‌گرداند و به از بین رفتن حالت بی حالی و کسلی در شما کمک می‌کند. حتما ورزش کردن را جز برنامه‌های روزانه خود قرار دهید و در انجام آن استمرار داشته باشید تا سریعتر نتیجه بگیرید. اگر میخواید بدانید تست متادون تا چند روز مثبت است ؟ در مقاله ای دیگر به این سوال پاسخ دادیم.

شما می‌توانید برای  نحوه انگیزه دادن به معتادان یا اطرافیانتان جهت ترک دادنشان با مراجعه به مرکز ترک اعتیاد فرمانیه و یا تماس با شماره تلفن 09106886964 تمامی اطلاعات مربوط به مراحل ترک، برنامه‌های دوران بعد از ترک اعتیاد و حتی فرایند سم‌زدایی را از مشاوران ما دریافت کنید.

برای مشاوره همین حالا با مرکز ترک اعتیاد فرمانیه تماس بگیرید:

 02126100813

 02126231821

 09126896964

 


11 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • سلام . من با مصرف. ترامادول شروع کردم . بعد سراغ ب۲ رفتم تا جایی که روزی ۹ برگ ب۲ مصرف میکردم . اونو کنار گذاشتم . الانم دارم متادون رو ترک میکنم . ۱۰ روزه مصرف نداشتم از بی حالی دارم میمیرم . بی خوابی هم دارم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
 • من بیست سال تریاک مصرف کردم به مرورکم کر دم الان یک ماه شده سرکار میروم شبها خواب ندارم روزها سرکار خوابم میبره چکار کنم؟

  پاسخ
 • الان حدود پنچ ماه مواد مخدر را ترک کرد و حدود بیست سال مصرف کننده بود از بیداری خوابی وتب کف پاهایم در شب بسیار رنج مبرم

  پاسخ
 • متاسفانه سخت ترین ترک ترک متادونه من خودم ۵۰ روز بدن درد داشتم و تا تقریبا ۹۰ روز هم بی حال بودم!😞

  پاسخ
  • دوستان گرامی باید از قرص دیکلوفناک ۱۰۰ صبح و شب استفاده کنید
   از قرص کلونیدن۰/۲ صبح و شب استفاده کنید
   شبها یک قرص دیازپام ۱۰ میل کنید
   اگر پاهاتون گزگز میکنه روزی یک قرص ویتامین ب۱ استفاده کنید
   جهت تقویت جسمی قرص منیزیم ۲۵۰ و آمپول ب کمپلکس و کپسول مولتی مکس استفاده نمائید ان شاءالله براحتی ترک خواهید کرد
   البته مصرف رو به آهستگی کم کنید ودر نهایت دستورات فوق را اجرا کنید
   اینکار رو یکی از بستگان تحت نظر دکتر انجام داد براحتی مشکلش حل شد
   ان شاءالله عاقبت بخیر باشید

   پاسخ
 • سلام علیکم.
  برادرم چند بار ترک کرده. متاسفانه فهمیدم ک دوباره آلوده شده. باهاش صحبت کردم خودشم پشیمانه وگفت ک قصد داره ترک کنه.
  الان ۴ روزه ک استفاده نکرده اما همش توی خونه خوابه.
  من ک سرچ کردم بی خوابی یکی از علائم ترک هست.
  آیا امکان دارد گسی ک در حال ترک میباشد خواب زیاد داشته باشه و تمام روز بی حال و کسل باشه؟

  پاسخ
  • دکتر سعید جلیلی نیکو
   6 تیر 1401 12:21

   سلام لطفا برادرتون رو پیش یک متخصص ترک اعتیاد ببرید.

   پاسخ
   • مصطفی ناذری
    2 مهر 1401 00:30

    با عرض سلام و خسته نباشی
    تورو خدا به این سوال سریع و بدون حاشیه جواب بدین
    من سرکار میرم و برای درمان بیحالی ناشی ار ت ک متادون چه دارویی مصرف کنم ممنونم

    پاسخ
   • مصطفی محمدی
    1 خرداد 1402 13:36

    سلام من ۵سال متادون مصرف کردم ،اوایل روزی یک سی‌سی بود که به ۵سی سی رسیده بود درروز،از ۱۵روز پیش تدریجی کم کردم ،تا الان رسوندم به یک سی سی ،فقط بی حالم یه خورده ،از خواب سیر نمیشم،لطفا راهنمایی کنید

    پاسخ
 • سلام من چند بار ترک کردم دوباره رفتم کشیدم از همه نوعی هم بوده ولی درحال حاضر شیشه با متادن مصرف میکنم چه باید بکنم ایا مرکز شما خون هم عوض میکنه

  پاسخ
  • دکتر سعید جلیلی نیکو
   19 خرداد 1401 09:29

   درود بر شما خیر ما در حوززه ترک اعتیاد فعالیت می کنیم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست